Jump to content
IGNORED

NINova


mioba

Recommended Posts

Nenadic mi je bio komsija, non stop je bio pijan i vrlo prost. Tako da mogu da zamislim da se u takvom nekom njegovom stanju to i desili. E sad, zasto i kako je to basari bilo smesno, cak toliko, da to i ovekoveci u novom romanu, ne mi jasno... Ali na onom donjem topiku vidimo da je nekom sve to urnebesno duhovito...
Stvarno ti nije jasno?

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

pa problem je shto je to moglo da bude uzbudljivo u proshlom veku, tokom uzbudljivih devedesetih, ili ranije, kad je kao bilo bash disidentski opanjkavati seksualni zivot i navike baba dese (a nije da nije bilo opsednutih, provejavalo je izvesno kafansko/sheretsko interesovanje). sad, kad je jedva prepoznata u formalnom obrazovanju, malo je izbacuju, malo je seljakaju po razredima, ne vidim kako to moze da ima ikakavu dimenziju, ko zna za nju, osim eto mi da se setimo, ali ono, nadji nekog svoje velichine u svoje vreme.  no shto se kaze, a i rekoh, ne znam, nisam chitala, most probabli ni necu... :unsure:

Edited by gospa buba
  • +1 2
Link to comment

ajte razlaz!

 

Quote

Roman Svetislava Basare "Kontraendorfin" je veličanstvena knjiga, jedna od najboljih koju je ikada napisao i sigurno najbolja od svega objavljenog barem ove godine. U tom smislu, NIN-ova nagrada je na dobitku, Basarin roman doprinosi njenom ugledu, a ne obrnuto.

 

Quote

...skrivanje iza Desanke duboko patrijarhalno ali i kukavičko, pišući mušku odbranu žene-poete od nepostojećeg napada oni se nadvijaju nad nju, reklo bi se gotovo džentlmenski, ali zapravo skretanjem pažnje na vulgarnu dosetku seksualnog tipa koju je pisac upotrebio (a kojoj su se i sami nasmejali, sigurna sam)...

:1389_flag_rs:

Link to comment

I ja, urnebesno je, treba biti istinski pripovedački virtuoz, pa napraviti skaz dosetku kojoj je izvor komike "baba-jebanje u dupe",  ispljunula sam špricer na jagnjeće pečenje i lupila konobaricu po dupetu. 

Edited by Taihoskopija
  • Haha 3
Link to comment
On 31.1.2021. at 0:33, gospa buba said:

pa problem je shto je to moglo da bude uzbudljivo u proshlom veku, tokom uzbudljivih devedesetih, ili ranije, kad je kao bilo bash disidentski opanjkavati seksualni zivot i navike baba dese (a nije da nije bilo opsednutih, provejavalo je izvesno kafansko/sheretsko interesovanje). sad, kad je jedva prepoznata u formalnom obrazovanju, malo je izbacuju, malo je seljakaju po razredima, ne vidim kako to moze da ima ikakavu dimenziju, ko zna za nju, osim eto mi da se setimo, ali ono, nadji nekog svoje velichine u svoje vreme.  no shto se kaze, a i rekoh, ne znam, nisam chitala, most probabli ni necu... :unsure:

 

Desanka je u programu za sve razrede osnovne, a 1 zbirka se izučava i u gimnaziji/srednjoj. Mejnstrim bila i ostala...

Edited by msv
Link to comment
5 minutes ago, msv said:

 

Desanka je u programu za sve razrede osnovne, a 1 zbirka se izučava i u gimnaziji/srednjoj. Mejnstrim bila i ostala...

a pa fino ako je tako. neprimetna je, pretpostavljam zato shto je i chitanje u shkoli dosta neprimetna pojava :unsure:

  • +1 2
Link to comment

(malo više od) par reči povodom ovog odlomka iz Kontraendorfina

Kao i verovatno sva druga mesta, imalo je i Valjevo svoje oriđinale. Jedan od poslednjih, još uvek živih, ima skoro 60 godina i (ružan) nadimak - Debil. Ovaj gospodin, nazovimo ga S. (stvarno je gospodin), nadimak je dobio  po svojoj medicinskoj dijagnozi (ako se to tako zove) i nema tako tužnu životnu priču koliko je u nekim drugim okolnostima možda mogao imati. Naime, pošto je iz viđenije gradske porodice, regularno je završio osnovnu, mislim čak i srednju školu, nije izolovan i skrivan već se sam sasvim slobodno šeta gradom, ćaska sa ljudima i na prvi pogled ne razlikuje mnogo od ostalih. U svojoj mladosti je bio poznat po opakim smicalicama koje je priređivao i porodici i nesimpatičnim komšijama a ponekad i slučajnim prolaznicima koji mu nisu bili po ukusu. Svakakvih tu priča ima, pitanje u kojoj meri istinitih, no, daleko od toga da je sve izmišljeno, nije mu nedostajalo ni pomoći sa strane oko dobijanja ideja. Uglavnom, jedna od najpoznatijih "anegdota" svakako je ona kada je naš junak za vreme slavskog obeda, pred svim gostima i naglas, upitao svoju baku da li je u svojoj mladosti oralno zadovoljavala deku (naravno, pitanje nije bilo postavljeno baš tako biranim rečima). To je dakle to, odmah sam spojio pročitavši inkriminisani odlomak iz Kontraendorfina. Takođe, "slavska epizoda" vremenski je nešto starija od događaja u kome je ispitivač, Basarin (po boci) pajtaš. Ako dodam da je naš gospodin S. neretko običavao prisustvovati manifestacijama kulturnoga tipa, pri čemu mu je poezija bila naročito zanimljiva, svašta bi neko pisanju sklon mogao iskonstruisati iz ovih podataka. Ok, što je nameravo, i što već odavno radi (kako primećuju i pominjani bookvalisti) Basara je šokirao nespremne, makar debilskim fazonima.

 

Meni pak, malo je više zasmetala jedna druga stvar iz ovoga odlomka. A to je ovo poređenje Desanke, Lj.Popovića, ko dobija spomenik (naročito u Valjevu)... Naravno da mi na pamet ne pada da nešto branim bilo koju od prethodnih gradskih vlasti, niti ovdašnju sredinu da se uvek pravedno odužila istaknutim zemljacima, ali Basara ovde svoju tvrdnju potkrepljuje lošim primerom. Razumljivo da većina ljudi sa strane ne zna neke činjenice, dok se on izgleda samo pravi, a svakako bi morao znati. Jeste Desanka dobila spomenik (za života) ali je još 5 godina pre toga Ljuba "dobio" Modernu galeriju (normalno da čoveka nije zanimao spomenik) u kojoj je stalna postavka njegovih radova a presudna je sigurno i njegova uloga u odabiru i organizovanju izložbi drugih autora. Svakako lepši "poklon" od spomenika (pa nek je i za života). Ali to se ne uklapa u konstrukciju nastalu u Basarinoj glavi.

 

Ostaje nejasno, iz ovog odlomka, a nisam ni ranije ispratio šta je toliki problem sa Desankom. Što je loša pesnikinja i kao takva dobila spomenik? Nemamo mi u Va puno da biramo, lektire i čitanki su se osim nje "dokopali" još Milovan Glišić, Prota Matija i Ljubomir Nenadović, i jedino Čika Ljuba nema spomenik (što njega ne pomenu umesto Popovića). Da li je Desanka na tapetu zbog Godina raspleta, ili ranijih veza sa komunističkim režimom? Ili mu je samo "anegdota" bila dovoljno smešna i za raju šokantna?

 

E sad, pošto je u pitanju roman, autor je u lagodnoj situaciji da se na svaku eventualnu priču o faktima skloni iza zidova fikcije u kojoj je sve moguće.

 

  • +1 1
Link to comment

Tražiti kod Basare bilo kakav smisao u pravcu neke umetničke[emoji769] vrline, umesto bezočne samopromocije, i u skladu s time, prostačke plitkosti je gubljenje vremena, uzaludan posao.

.... Shiit has hit the fan!

  • +1 2
Link to comment
Ako se dobro prisećam, problem sa Desankom je što je, valjda, podržavala Miloševića početkom devedesetih.
Problem sa Desankom je što je on govno od čoveka.
To je problem.

.... Shiit has hit the fan!

  • +1 1
Link to comment
16 hours ago, Frank Pembleton said:

Tražiti kod Basare bilo kakav smisao u pravcu neke umetničkeemoji769.png vrline, umesto bezočne samopromocije, i u skladu s time, prostačke plitkosti je gubljenje vremena, uzaludan posao.

.... Shiit has hit the fan!
 

 

Tacno tako. Basara bi da bude jedno nogom Bukovski a svi mi ostali malogradjani, po sistemu "ako ne mislis da je bizarno = umetnicko ti si seljak", a drugom nogom najprimitivnija verzija dvorskog udjiguza - komentator u tabloidu. Hteo bi da bude zmaj ostrog jezika a zapravo je umiljato jagnje, ono koje sisa dve ili vise kita ako dovoljno plate. Smesna pojava.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Filozof manijak said:

Ako se dobro prisećam, problem sa Desankom je što je, valjda, podržavala Miloševića početkom devedesetih.

 

Ne znam jel to njegov problem sa Desankom. Mislim, žena od 90 god. podržala Miloševića, napisala (ili bar potpisala) predgovor za njegovu knjigu. Ako  mu je zbog toga problematična, opet je poređenje sa Lj.Popovićem promašaj. Naime, nije se nešto ni Popović (bar javno) istakao kritikom režima 90ih, u Politici je radije, iz Francuske, pisao o krizi Zapada, drugovao sa Vućelićem (istina, to prijateljsto je valjda još iz mlađih dana) pa kasnije pisao i za Pravdu.

 

@Frank Pembleton @harper sve se slažem, samo se ponekad valja osvrnuti/podsetiti o kakvoj "ličnosti" je reč.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...