Jump to content
IGNORED

O imenima


Glen Livet

Recommended Posts

Jos na pocetku je pomenuta sklonost Licana ka suludim prezimenima. Ja sam imao srece sa jednim klasicnim, skoro plavokrvnim Knezevic, ali vecina u siroj familiji nisu bili te srece. Dedina sestra je udajom postala Kliska. Video sam pre neku godinu na nekom Hrvatskom sajtu sprdnju sa najsmesnijim imenima iz imenika i tamo je pomenuta Mica Kliska - moja baba-tetka. Skoro da sam bio ponosan. Takodje, Zvezdin bek, Dusan Basta mi je familija u cetvrtom kolenu, sto je svojevrsna sramota zbog njegovih fudbalskih kvaliteta, ali je interesantno da oni nikada nisu bili ni u kakvoj vezi sa Italijanima. Ne znam otkud Basta, jer ne deluje cak ni kao sprdnja. U relativno bliske rodjake (mada je to kod nas relativno - mi se ne zenimo do nekih 10 - 15 kolena) ubrajam i Tišme, švonje, Gaćeše, Potkonjake... Da niste sto puta culi za Teslu, verovatno bi vam i ono bilo cudno za Srbina, ali kod nas Licana je to jedno legitimno i cool prezime.
i tisma je cool prezime. mislim, meni upste nije cudno, suludo ili neobicno. a mozda sam samo navikla jer se moja baka prezivala tako.
Link to comment
  • Replies 697
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • расејан

    80

  • bus

    68

  • FranziskaKafka

    61

  • Waldorf

    37

ovde kod mene, čudna imena i prezimena nikako ne prestaju da me fasciniraju, prošle nedelje na poslu upoznajem jednu finu stariju gospodju i kreće upoznavanje: ja sam Konda...pauza...Ana Konda...u trenutku smo svi zanemeli,slučaj dva, dolazi mlada mama sa tek rodjenom ćerkicom,gledam dokumentaciju i ne verujem šta čitam...andjelčić se zove živa Zver... :blink:

Link to comment

Klisura.. Topisirovic. Cuvena gospodja Topisirovic iz serije "Grlom u jagode" ("Sine Bane, a sta sad studiras?" :D )

Edited by FranziskaKafka
Link to comment
Klisura.. Topisirovic. Cuvena gospodja Topisirovic iz serije "Grlom u jagode" ("Sine Bane, a sta sad studiras?" :D )
„Комшинице, шта се то догађа?” „Догађа то што Бане слика јутарњи портрет баке с мачком. Видите, ужива са мачком, лепа црна мачка, погледајте... А ја волем мачке! Је л’ волете ви мачке?” „Како да не, како да не!” „Ја имам три маце кући, штета што нисам донела ту моју мацу да се слика, баш пегава...”Па онда: „Бејби, бејби, бејби-бејби, бејби!” „Децо! Сад је доста!” „Пуштите децу нека свирају!” „Госпођо Тописировић, ја сам домаћин у овој кући!” „Ако сте, ја вам то не спорим. Омладина нека свира!” „Нећете да свирате!” „Е треба да свира!”.Уз чича-Станојла Милинковића, Бог да му душу прости, мој фаворит свих времена међу натуршчицима.
Link to comment

Ona stalno s nekim mackama, a u "Kamiondzijama" i sa buvama! :D ("Moje maćke nemaju buve" ili kako vec. :) ) A kako joj je bilo ime?Edit: evo je. Juce bilo tacno 31 godina od njene smrti. :unsure:http://www.imdb.com/name/nm0467721/A sto se tice lickih - Šepa.A dobra fora je i Mina Rupić (guglabilno je). :D

Edited by FranziskaKafka
Link to comment
Ona stalno s nekim mackama, a u "Kamiondzijama" i sa buvama! :D ("Moje maćke nemaju buve" ili kako vec. :) ) A kako joj je bilo ime?Edit: evo je. Juce bilo tacno 31 godina od njene smrti. :unsure:http://www.imdb.com/name/nm0467721/
Ма, царица! (а и Ти си, што си ме подсетила на ово)
Link to comment

U mom selu živeo je čovek, a ako je verovati poslednjem apdejtu živi još uvek, jednostavnog imena - Peder. Verovatno varijacija od bugarskog Peter, a možda mu je Peter i zaista bilo pravo ime, a Peder samo nadimak, ne znam. Ipak on je u selu, a i nešto šire bio poznat samo i jedino kao Peder C. Interesantna je, međutim, bila naviknutost sredine na njegovo ime, koje nikada nije izgovarano podrugljivo, niti je on zvog njega bio meta šala i zločestih komentara.Zanimljive angedote, vezane za njegovo ime, nastajale bi tek onda kada bi u selo došao neki stranac, pridošlica ili gost. Neprocenjivi su bili izrazi lica mojih prijatelja kada bi otac objavio da ide malo do Pedera ili kada bi nas majka, zajedno sa gostom, poslala kod Pedera jer ona trenutno ima neka druga posla. Ići kod Pedera značilo je ići po mleko, jer je taj čovek držao krave i prodavao mleko.Scene upoznavanja bile su takođe zanimljive."Ovo je moj prijatelj xy, a ovo je Peder."Ili još bolje ako vam se on sam sa širokim osmehom predstavi:"Drago mi je, ja sam Peder."Nažalost, ako je sudeći prema pomenutom apdejtu sa početka, politička korektnost dotakla je i te zabite krajeve, pa ga danas češće oslovljavaju prezimenom ili ako bas moraju imenom, obično sledi uvod "Pa znaš onaj, onaj sa onim imenom, onaj....Peder", pri čemo se poslednja reč izgovara gotovo šapatom. :(

Link to comment

Педер је регуларно норвешко име. Био је раније чувени њихов бициклиста Педер Педерсен.А био је и неки фудбалски судија са истим презименом, који нас је нешто грдно оштетио (мислим да смо играли против Шпанаца), па је тако настала она чувена изјава Милојка Пантића: „Господине Педерсен, заиста заслужујете такво презиме!”.

Link to comment

Istina, sećam se toga. Za naše krajeve ipak ne tako regularno ime, te ga se zato setih. Imali smo i jednog sa krštenim imenom Kenedi, ali vidim da je on ili neki njegov imenjak već pomenut. :)EDIT: Kršen postao kršten.

Edited by Helene
Link to comment
i tisma je cool prezime. mislim, meni upste nije cudno, suludo ili neobicno. a mozda sam samo navikla jer se moja baka prezivala tako.
Ma ni meni, ali valjda nista nije cudno kad se covek navikne :)Nije prezime, ali pored mog ortaka ziveli Cigancici blizanci Arkan i Ceca. Ali bas bukvalno Arkan i Ceca. Rodjeni u pogresno vreme, roditelji konzumenti pop kulture, i eto...
Link to comment

U razredu u srednjoj skoli: Lisica, Sudar, ZvijerIz srednje znao jos: Kukuruzovica, Palikucu, Krivokucu, Gologuza...Secam se da su svojevremno u FK Vojvodina igrali: Vjestica, Batak (i jos jedno cudno prezime je bilo, ali ne mogu da se setim)Iz rodnog kraja (Korduna) cudnija prezimena (za ovdasnje uslove): Pulja, Klipa, Kuze, Kosijer, Torbica, Crevar...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...