Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

La canopée 

 

la-canopee-des-halles-le-centre-de-l-arc

 

Ovo je novi Forum Les Halles dakle? Poslednji put kada sam prosao tuda (mislim da je bilo 2009. ili 2010.) i dalje je izgledao kao i pre. Ovo je mnogo lepse, bar ovako spolja za oko.

Link to comment

 

  :D a jeste maher. taj je super za imati u drustvu na pustom ostrvu.  

 

 

a onaj kako si rekla "pomodarski star architects-hate" po meni nije otisao dovoljno daleko. ali doci ce to na svoje. 

 

apropo, star arhitekata, moj stav je let’s give credit where credit is due. jer lako je otici u drugu krajnost i u potpunosrti zanemariti, talenat, znanje pa i doprinos tih ljudi. ukusi na stranu, svidelo se to nama ili ne, produkt su vremena u kom zive i stvaraju. i nije bas sve sto su napravili besmisleno (pogotovo kad je rec o nekim ranijim radovima).

 

naravno, nadajmo se da ce taj mega-giga-hiper trend da utihne jednog dana i da ce arhitektura zaista da se priblizi meri coveka i drustvu (konceptualna arhitektura vec decenijama krci put i gradi platformu upravo za to). mada se ne bih kladila da ce se to dogoditi na nekom znacajnijem nivou u skorije vreme. 

Link to comment

dobro, 99.99999% strvari koje je Zaha napravila jesu besmislene. Izdrkavanje sa kao nekim formama i 3d tehnologijama koje je samo sebi svrha. Ona je definitivno medju autorimatm s kraja 20. i pocetka 21. veka koji su potpuno banalizovali arhitekturu.

Link to comment

Arhitektonska Marina Abramovic.

Malo moda, malo egzoticno poreklo, malo dobar marketing, u zbiru novokomponovana arhitektura novobeogradskog smera, trajna i arhitektonski i socijalno onoliko koliko je trajan celokupni sveopsti entuzijazam 90-ih.

Na koji je Kriza stavila tacku.

Link to comment

dobro, 99.99999% strvari koje je Zaha napravila jesu besmislene. Izdrkavanje sa kao nekim formama i 3d tehnologijama koje je samo sebi svrha. Ona je definitivno medju autorimatm s kraja 20. i pocetka 21. veka koji su potpuno banalizovali arhitekturu.

 

inicijalno, te kao neke forme i 3d tehnologije su imale efekta. naknadno (i kroz ponavljanje) se to svelo na izdrkavanje.

Link to comment

kada su imale efekta? I kakvog efekta? ona je inicijalno dobijala prve nagrade na konkursima, pa te zgrade nikada nisu izgradjene najvise zato sto se u procesu razrade tih njenih predloga u izvodjacke projekte shvatalo da je preskupo i neizvodljivo to izgraditi. I onda je zena od toga napravila celu pricu o njoj jadnoj diskriminisanoj zeni arhitekti iz Irana. Eto ja sam najtalentovanija i najbolja, dobijam prve nagrade ali se namerno nista od toga ne gradi samo zato sto sam zena i iranka. how yes no.

 

U medjuvremenu su tehnologije projektovanja i gradjenja napredovale toliko da i trenirani majmun moze da projektuje ono sto je ona predlozila za Beograd na primer. Zena je arhitekturu pretvorila u konfekciju. Sada su trendi neke krivine i sline, za koju godinu ce nesto drugo biti trendi, pa ce to svi da rade, jaka stvar.

 

Kapiram da ima ljudi kojima se takva arhitektura svidja, Ja licno nikad nisam video nista impresivno u takvoj arhitekturi, i siguran sam da ce za koju deceniju, kada izblede uticaji tim star-architects, sve to da postane irelevantno djubre.

Link to comment

kada su imale efekta? I kakvog efekta? ona je inicijalno dobijala prve nagrade na konkursima, pa te zgrade nikada nisu izgradjene najvise zato sto se u procesu razrade tih njenih predloga u izvodjacke projekte shvatalo da je preskupo i neizvodljivo to izgraditi. I onda je zena od toga napravila celu pricu o njoj jadnoj diskriminisanoj zeni arhitekti iz Irana. Eto ja sam najtalentovanija i najbolja, dobijam prve nagrade ali se namerno nista od toga ne gradi samo zato sto sam zena i iranka. how yes no.

 

U medjuvremenu su tehnologije projektovanja i gradjenja napredovale toliko da i trenirani majmun moze da projektuje ono sto je ona predlozila za Beograd na primer. Zena je arhitekturu pretvorila u konfekciju. Sada su trendi neke krivine i sline, za koju godinu ce nesto drugo biti trendi, pa ce to svi da rade, jaka stvar.

 

hm. sto se tice konfekcije (odlican opis, btw), slazem se. naravno, taj opis je relevantan i za prilicno savremenika. zeitgeist.  

 

ipak, zaista ne bih ulazila u to da li je na sentimentalnost dosla do pozicije do koje je dosla. malo mi to... ne znam, ne bih da ulazim u tu pricu. a ne znam iz prve ruke.

 

inace, sa distance, meni znaci to sto je uspela da narusi po koji glass ceiling u svetu arhitekture.

 

 

 

 

Kapiram da ima ljudi kojima se takva arhitektura svidja, Ja licno nikad nisam video nista impresivno u takvoj arhitekturi, i siguran sam da ce za koju deceniju, kada izblede uticaji tim star-architects, sve to da postane irelevantno djubre.

 

ma ni ja. ja ovde ne branim zahu hadid sa pozicije nekoga ko se pronalazi u toj vrsti arhitekture. ha. samo smatram da je mnogi napadaju po difoltu, a priori. 

 

a istorija ce reci da li ce se smatrati irelevantnim ili relevantnim djubretom.

Edited by roksi
Link to comment

kada su imale efekta? I kakvog efekta? ona je inicijalno dobijala prve nagrade na konkursima, pa te zgrade nikada nisu izgradjene najvise zato sto se u procesu razrade tih njenih predloga u izvodjacke projekte shvatalo da je preskupo i neizvodljivo to izgraditi. I onda je zena od toga napravila celu pricu o njoj jadnoj diskriminisanoj zeni arhitekti iz Irana. Eto ja sam najtalentovanija i najbolja, dobijam prve nagrade ali se namerno nista od toga ne gradi samo zato sto sam zena i iranka. how yes no.

 

U medjuvremenu su tehnologije projektovanja i gradjenja napredovale toliko da i trenirani majmun moze da projektuje ono sto je ona predlozila za Beograd na primer. Zena je arhitekturu pretvorila u konfekciju. Sada su trendi neke krivine i sline, za koju godinu ce nesto drugo biti trendi, pa ce to svi da rade, jaka stvar.

 

Kapiram da ima ljudi kojima se takva arhitektura svidja, Ja licno nikad nisam video nista impresivno u takvoj arhitekturi, i siguran sam da ce za koju deceniju, kada izblede uticaji tim star-architects, sve to da postane irelevantno djubre.

 

Iran-Irak; potato-potato...

 

Daj neki primer sta se tebi svidja i sta je [po tebi] dobra arhitektura...

Edited by jms_uk
Link to comment

da, iracanka, sory.

 

od savremenih (star) arhitekata rem koolhas npr.

 

edit: plus Renzo piano, rogers, fosterovi rani radovi,...

Edited by palikaris
Link to comment
  • 2 weeks later...

dobar komentar apropo arhitekture uopste (but then, i like and appreciate nouvel).

zanimljivo je da nouvel, i sam starhitekt, sije zahu samo na osnovu bazicnog postovanja konteksta 

 

 

 

 

(timely)

ahahah! kvazi revolucionari woods & sorkin! omiljeni su mi ovaj komunjara sa cvidzama i "kenny" :D

a trump iskace iz klonje kroz vreme

Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...