Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

Najbolje ti je da odeš u vojni arhiv (zgrada vojnog i vojnotehničkog instituta na Čukarici). Em možeš da na licu mesta konsultuješ svojevremeno veoma ljubazne zaposlene (za koju svrhu ti treba, da li ti trebaju namenski projektovani vojni objekti kao npr. generalštab ili i oni koji su prenamenom postali simboli vojne arhitekture kao recimo dom vojske, etc), em tamo možeš da nađeš priloge koji ti trebaju. Za pristup dokumentaciji moraćeš da imaš neki papir (bar je ranije tako bilo)...

 

Inače, na netu se nećeš preterano ovajditi, sve je to tretirano kao vojna tajna.

Link to comment

Možete li da predložite Top 5 do 10 primera vojne arhitekture 19. i 20. veka u Srbiji ili makar bivšoj Jugoslaviji i neke izvore informacija o njima, bilo internetske, bilo bibliotečke? Od interesa su fotke, planovi, neke osnovne informacije o korišćenju tokom decenija... Meni su na pamet pale samo well-known landmarks po Beogradu i Novom Sadu (ministarstvo, akademija, zgrada RV u Zemunu, varadinska kasarna i ona jodna banja u Futoškoj, van toga fazon Željava i da izgooglam čega ima po moru™), a pitan sam da pomognem oko mini-prezentacije na tu temu i nešto kapiram da vas ovde ima dovoljno koji biste umeli da posavetujete.

 

-_-

Obradi, ili barem pomeni jer do sad nije niko, one nemacke tipske blokhauze od crvene cigle poredjane uz pruge po Srbiji, ima oh nekoliko i u Beogradu/okolini, u nekima se i stanuje.

Nema prakticno ni jednog  zeleznickog mosta ili propusta koji sa svake strane nema po jedan.

 

Mislim da i iznad plaze Jaz u CG imas odlicno ocuvane italijanske bunkere iz Drugog svetskog rata, na onom brdu iznad Budve, Mogren bese.

Edited by namenski
Link to comment

Колико страна ће имати пропис ЕЗ о једином исправном методу везивања пертли?

 

Ахм, погрешан топић. A и чланак је у 15:00, на фотку напишу оно чега у чланку нема.

Edited by расејан
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Mozda vise za gradjevinarstvo ali evo kako izgleda osnova buduce najvise zgrade evrope, Lahta centar-Sankt Peterburg(463m)

 

6hpyxh.jpg

 

23ad79786a1d.jpg

 

 

 

fM1EaA2NewI.jpg

 

 

12479828084_f3f238d8d4_b.jpg

 

12479472653_c5a6790899_b.jpg

 

 

 

1679hxj.jpg

 

Kako treba da izgleda kada se zavrsi:

 

0_b1472_22289b38_XXL.jpg

 

0_b5dc6_c3dd6088_XXL.jpg

 

4bf095f9b30c.jpg

 

edit:

Ovo ce biti i najseverniji supervisoki objekat(>300m), msilim i jedini na toj geografskoj sirini, posto se SP nalazi

 

2cr63rm.jpg

 

U nivou Aljaske.

Edited by Zaz_pi
Link to comment

Fenomenalno. Čuo sam skoro za definiciju Lenjingrada kao grada u HDR-u.

 

Kule na gomili, pa još ovako raznorodne, nikad neću razumeti. Je l' to jedan arhitekta radio ili se zapljunuo kulom kako je koji stigao?

Link to comment

Grad je gradjen po velikim uticajem italijana i francuza. Iako je uzor pri gradnji bio Amsterdam(posto je Petar Veliki hteo da iskopira holandski model u Rusiji. Cak i danas Holandij i Rusija imaju izuzetne odnose sto se videlo i na primeru ZOI u Sociju, potpuno apsurdno, ali to je neka druga prica. Cak i danas Rusi kopiraju holandske objekte i to bas u Sankt Peterburgu, sto cu ti pokazati).

Italijan Trecini je zapoceo sve, gradeci ga u pravougaonim kanalima, i baroku. Kasnije se razvio ruski barok i mislim da je Sankt Peterburg najbolji primer barokne arhitekture na svetu. Od ovih objekata je krenuo Sankt Peterburg da se razvija:

 

peter_and_paul_fortress2b.jpg

 

Tvrdjava Sv. Petra i Pavla. Inace, dugo vremena zatvor u kome su bili zatoceni: Kropotkin(osnivac anarho-sindikalizma), Dostojevski, Gorki, Bakunjin, Trocki, Tadeus Koscuski...Josip Broz Tito, kao austrijski vojnik zarobljen na Istocnom frontu. Upravo ce tu doci u kontakt sa komunizmom, mozda mu Filipenko ispravi ;)

Danas je crkva, koju je osmislio Trecini, mesto gde su sahranjeni ruski carevi/carice iz porodice Romanov(od Petra Velikog do Nikolaja II)

Zatim je dosao francuz-Zan Batist Leblon, koji pokusava da prenose franucski stil, narocito u pravljenju cuvenih francuskih basta poput Versaja. Inace Leblon, koliko znam, jedno vreme, radio za francuksog kralja.

Park ispred, Letnja basta, je upravo on stvorio.

 

panorama-of-the-summer-garden-in-st-pete

 

Ne vidi se ali je park sa raznim figurama, fontama...u francuskom sitlu, ovako nesto:

 

 

 

2012_05_23_01_07_1709_03_LETNY_SAD_RESTO

Desna basta su Marsova polja i nije on radio.

Marsova polja su nekada bila mesto okupljanja vojske, vojnih parada...Zato se i zovu Marsova.

uwe60.jpg

 

Ovo su objektis koje stoje oko polja:

h5XNi.jpg

 

1 - Mikhailovsky Castle
2 - Summer Garden
3 - Swan Canal
4 - Field of Mars
5 - Barracks of Life Guards Pavlovsky Regiment
6 - Russian Museum (Mikhailovsky Palace)
7 - Church_of the Savior on Blood
8 - Kazan Cathedral
9 - Church of St.Catherine (Catholic)
10 - Vladimir Cathedral
11 - Alexandrinsky Theatre
12 - Saint_Petersburg City Duma (Old)

 

Inace za vreme Oktobarske Revolucije tu je sahranjeno mnogo revolucionara.

I, tako, imas toga mnogo. Ruska aristokratija se izivljavala. Sam stari deo grada(Petrograd ima 5 miliona stanovnika) je pod zastitom UNESCO-a. Lahta centar je trebao da se gradi blizu starog dela grada ali je UNESCO i sud u Sankt Peterburgu zabranio da se gradi jer bi unistio pogred na grad, pa su moralo da ga udalje nekoliko km u novi deo grad. Imas puno zamkova i izvan samog grada poput cuvenog Letnjog dvorca.

 

StPetesPukkaPassBoltOnsRussia-5046124283

 

Naravno tu je Zimski dvorac, poznatiji kao Jermitaz(muzej sa najvecom postavkom na svetu) Impozantiji je unutra.

 

img_st_petersburg-02.jpg

 

596px-Winter_Palace_Rotonda1834.jpg

 

 

Link to comment

Ali ja vise volim ulice po starom delu grada, ovako nesto:

 

5506801_large.jpg

 

0_8b985_f83adc05_XXXL.jpg

 

 

Da viidis kako to urbanisticki izgleda:

 

z-nO9v5wiYw.jpg

 

Ima tu dosta i kica ali definitivno jedan od najlepsih gradova na svetu i veoma cudno da se nalazi u Rusiji :lol:

Rekao sam da i danas kopiraju Holandjanje. U Finskom zalivu, gde se nalazi SP, se nalazi ostrvo Kronstad(cuveno po pokusaju kontra-revolucije) i u poslednjih par godina je izgradjen nasip dugacak preko 25km koji spaja obale Finskog zaliva i Kronstad po uzoru na holandske nasipe:

 

kadindex2ky4.jpg

 

Ovo je prsten autoputa, preko 100 km, koji je vecim delom izgradjen u poslednjih 10 godina i koji je kostao ogromnu sumu novca.

Kronstadt13.jpg

 

Kronstadt16.jpg

 

znsker.jpg

 

Ostrvo Kronstad u pozadini

 

Kronstadt30.jpg

 

Evo kako to izgleda kada se vozis:

 

http://www.youtube.com/watch?v=5YG0bTlOxEo

 

Predlazem da vidis sta su napravili

 

http://www.youtube.com/watch?v=-StiDPYWb_Q

 

http://www.youtube.com/watch?v=8_e3ylWEK8s

 

http://www.youtube.com/watch?v=1btzX99IgLY

 

PS Kronstad

 

Kronstadt1.jpg

 

Kronstadt3.jpg

 

Iz ove luke je misija sa vodecim brodom Vastok krenuo prema Juznim morima 1819 i upravo ce ta misija otkriti poslednji kontinent na Zemlji-Antarktik i mapiratu mnogo ostrva u juznom Tihom okeanu. Vec sam rekao da je ovde pokusana i Kontra-revolucija 1921

 

PPS Ne treba zaboraviti ni Sovjetsku arhitekturu, narocito metro, najdublji na svetu.

Edited by Zaz_pi
Link to comment

Град су, иначе. изградили присилно довођени да кулуче руски сељаци и шведски ратни заробљеници: цени се да је током Петровог живота умрло 100 - 150,000 људи, а све под супервизијом Петровог велможе Александра Мењшикова.

Такозвана руска интелигенција 19. века је Петроград називала градом изграђеним на сељачким костима...

Link to comment
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...