Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

Meni nije jasno kako o arhitekturi (dobrojtm pre svega) možete suditi samo na osnovu fotografija.

 

Meni ovo deluje kao jedna fina restauracija - suptilno uvođenje modernih elemenata i zadržavanje postojeće tradicionalne strukture. Zapravo mi smeta samo ona slika na zidu. Bake na ovim betonskim klupama i kadar 'zvonik, prozor i deo vrata' su veoma zanimljivi i elegantni prilozi.

Link to comment

slika deluje kao kompromis sa naruciocima.

i meni je lepa crkva, svetlo drvo, beli zidovi i crveni krov... a ispod se nazire stari sloj.

valjda svako vreme donosi svoje elemente, ne mora sve da bude rusticno i patinasto.

-

standardan primer, ali moze uvek. tadao ando:

 

TadaoAndo_ChurchofLight.jpg

Link to comment

meni je bas super pojednostavljena geometrija koja ima neku dinamiku. i sjene prozora i onog uzeta za zvono su super. i zvonik bez svoda (kako god da se to zove)

kao sa neke slike de kirika

Link to comment

Meni se ne sviđa što nije dovoljno akcentovana granica staro vs. novo.

 

Inače se slažem za modernu sakralnu arhitekturu. Nove crkve imaju sasvim novi ambijent, u kome ovakve igre sa svetlom i diskontinuitet sa mrakom 'u kome sveće lepše sijaju' prave presudnu razliku. Ima i na ovim prostorima fantastičnih primera. Evo jednog domestik klasika - fotografija ambijenta iz džamije u Visokom (projekat iz osamdesetih).

 

09-Serfudinova-bijela-d%C5%BEamija-Visok

 

 

Link to comment

Meni nije jasno kako o arhitekturi (dobrojtm pre svega) možete suditi samo na osnovu fotografija.

 

Meni ovo deluje kao jedna fina restauracija - suptilno uvođenje modernih elemenata i zadržavanje postojeće tradicionalne strukture. Zapravo mi smeta samo ona slika na zidu. Bake na ovim betonskim klupama i kadar 'zvonik, prozor i deo vrata' su veoma zanimljivi i elegantni prilozi.

+1  :)

I u pravu si za sliku.

 

 

Imao sam na umu, inace, takozvano uklapanje u prostor, ambijent i obaveze koje to namece; ako za i jedan arhitektonski uradak ta obaveza postoji, a valjda postoji ili bi trebalo da postoji - to su takozvani sakralni objekti i to narocitou gradovima.

Kao i dosta toga - skoro sve, tacnije - u arhitekturi malo toga zavisi od arhitekte; od kako je sveta i veka zavisi od narucioca i njegovog odnosa prema okruzenju, ideoloskog, politickog pa i ekonomskog.

Od Petrove crkve, dole kod Raske, preko Studenice, da ne nabrajam, imas idealno i strahovito promisljeno pre svega postavljanje objekta u okolinu, uklapanje koje ide cak do neke vrste srastanja.

To vazi i za sumu, planinu, divljinu, ali - mozda jos i vise - vazi za gradove, naselja.

Cak i kad hoce da sokira, 'dobra' arhitektura se uklapa.

Ova portugalska seoska crkva je, smatrao sam, dobar primer upravo postovanja tih elemenata uz koje samo po sebi dolazi postovanje i zadovoljavanje potreba takozvane lokalne zajednice jer, na primer, one zene nisu tamo samo kao ilustracija.

To je mesto okupljanja, brbljanja, ogovaranja, svega sto je za mesta gde se ljudi okupljaju.

I treba da se okupljaju.

 

Postavljajuci je, onako igre radi, po glavi mi se motalo - ovo i to kao primer agresivnog nasilja nad ambijentom:

 

novacrkvaNBG_zps802729df.jpg

Link to comment

Nista mi se ne dopada osim debljine/sastava fasadnog zida,tolika cisto bela ravna povrsina i spolja i unutra mi je  :blink: Vise me podseca na neki objekat na nakoj staroj Counter Strike 1.6 mapi  tipa de_alexandria ili slicno.Na prvoj slici iz profila lici na neku sveze omalterisanu stalu koju je seljak posle vise godina sredio jer mu je ostalo viska cementa i peska nakon sanacije bunara/kuce,a tek oni 'sanduci" za sedenje isped,kako mislite da ljudi sede na "ladnom betonu" :P  

Za crkve drvena konstrukcija mi je neprevazidjena(gde je moguce/uklapa se sa okolinom)

800px-Cerkov_Prenesenia_ostatkov_svateho

640px-Urnes_Stave_Church_2.jpg

800px-Stave_church_Urnes_-_Panorama_HDR_

Edited by Zavrzan
Link to comment

Tih drvenih crkava ima puno na severu Evrope, sto je logicno. Ovo je u ruskom delu Karelije, ostvo na jezeru Onega(druga najvece u Evropi, posle Ladoge, koje je susedno)

 

site_0544_0001-594-0-20090925172613.jpg

 

4735-original.jpeg

 

001.jpg

 

kizhjiisland_russiac.jpg

Link to comment

pot

 

 

 

Postavljajuci je, onako igre radi, po glavi mi se motalo - ovo i to kao primer agresivnog nasilja nad ambijentom:

 

novacrkvaNBG_zps802729df.jpg

 

jel ta crkva uopšte završena? da li je predviđeno da bude tako, od gole cigle, sa betonskim serklažima na uglovima, ili će se malterisati i bojiti jednog dana?
 

Link to comment

obozavam ove nordijske drvene crkvice(ova sto sam kacio je na Unesco-voj listi 12ti vek)

http://whc.unesco.org/en/list/58/gallery/

site_0058_0012-500-333-20140617114109.jp

site_0058_0004-333-500-20110920195841.jp

site_0058_0009-500-375-20140617114107.jp

site_0058_0007-594-0-20140617114116.jpg

site_0058_0010-500-375-20140617114108.jp

Covece, tako kazi :).

 

I izvini za  :isuse: , jbg, zamalo da te pridruzim onim monstrumima  :)

 

 

 

@Tihajeza: mislim da je zavrsena, nisam siguran.

I da je to najdalje dokle je SPC spremna da ide u napustanju 'tradicionalnih' arhitektonskih oblika, a zarad pokusaja uklapanja u ambijent.

1 koncesija takoreci.

Link to comment

Ama fine su crkvice (fotografije još finije), nego su nikakav prilog kritici one portugalske. Osim što su crkve, nikakve druge veze...

 

U ovim utopijskim prirodnim ambijentima bi i plašt sena izgledao neodoljivo. Naročito ako se još i sa aparatom ume.

Link to comment

 

 

@Tihajeza: mislim da je zavrsena, nisam siguran.

I da je to najdalje dokle je SPC spremna da ide u napustanju 'tradicionalnih' arhitektonskih oblika, a zarad pokusaja uklapanja u ambijent.

1 koncesija takoreci.

 

ijao, ako je to tačno, ako neka građevina zaslužuje dinamit, to je onda ova.

Link to comment

ne kreče da ne bi platili porez

 

sad sam gledao i crkvu na bežanijskoj kosi, ova pored opštine stvarno deluje nezavršeno. inače, jako me nervira što su uzeli onoliku parcelu za sebe, ne znam šta će im onoliki parking iza crkve.

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...