Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

Zaštov si onda izrazio neslaganje s mojim predlogom?

 

Izgradnja esencijalnog vojnog objekta u sred centra milionskog grada - checked

Suluda ideja Miloševića da ratuje protiv pola sveta - checked.

Bombardovanje prazne zgrade u sred centra milionskog grada - checked.

 

 

 

Link to comment

meni je ta priča o arhitektonskom dragulju preuveličana. da stoji negde na novom beogradu pa da razumem. ovako zdanje okruženo zgradama izrazitog klasicizma izgleda nakaradno

 

al pak, šta je smisleno u ovom gradu?

  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

meni je ta priča o arhitektonskom dragulju preuveličana. da stoji negde na novom beogradu pa da razumem. ovako zdanje okruženo zgradama izrazitog klasicizma izgleda nakaradno

 

al pak, šta je smisleno u ovom gradu?

 

Apsolutno. Nisu sve arhitekte bile odusevljene sto je bilo izgradjeno na tom mestu. 

Link to comment
4 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

meni je ta priča o arhitektonskom dragulju preuveličana. da stoji negde na novom beogradu pa da razumem. ovako zdanje okruženo zgradama izrazitog klasicizma izgleda nakaradno

A onaj monstrum od zgrade Narodne nam banke na Slaviji ti je OK?

Daj, ne zajebavaj, zgrada je remekdelo u svakom pogledu, od uklapanja u ambijent do same arhitekture....

Jebesga, grad je morao da raste, dogradjuje se i izgradjuje, obaska sto nije ahitektova krivica sto je zgrada nadovezana na stari, predratni kompleks generalstaba...

Bice da je opsti problem nasa opterecenost rugobama novokomponovanog investitorskog arhitekturalizma i urbanizma :isuse: 

 

Meni je, recimo, veci problemtm Hilton ili onaj trzni centar pored Biblioteke grada Beograda...

 

Jebiga...

  • +1 2
Link to comment

taj urbanistički talas ni ne uzimam u razmatranje

 

mada sramim se priznati ono u rajićevoj je ako zanemarim prebudženizamtm mi se stilski dopada


da je u pitanju ona zgrada starog generalštaba pa da razumem, to je puslica

ova zgrada neretva je dušu dala za novi beograd i šteta što nije tamo napravljena

 

šta se uopšte nalazilo na tom placu pre ‘41?

Link to comment
13 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

ova zgrada neretva je dušu dala za novi beograd i šteta što nije tamo napravljena

hladno, hladno

 

debelo nisi u pravu 

 

zgrada jeste dragulj, fantastično je uklopljena u strukturu tog dela grada, sve je tu promišljeno bez greške, urbanistički I arhitektonski

 

Rajićeva je konfekcijsko smeće

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
2 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

Ni generalstab, kao ni beogradjanka nisu uklopljene u okolinu.

Uklapanje u okolinu nije bukvalna priča.

 

Generalštab i Beograđanka ne mogu u istu rečenicu.

Link to comment
Just now, dùda said:

Uklapanje u okolinu nije bukvalna priča.

 

Generalštab i Beograđanka ne mogu u istu rečenicu.

 

Mogu jer im nije mesto gde su izgradjeni

Link to comment
3 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

kao ni beogradjanka

Beogradjanka je svojevremeno prouzrokovala izlive zuci na svim nivoima, buduci da jeste narusila jednu od sustinskih, bitnih vizuelnih karakteristika Beograda - njegovu cuvenu (i prelepu) siluetu gledano sa leve obale Save.

Kakva da je, primila se, a sada sa Beogradom na vodi - prokockanom arhitektonsko-urbanistickom sansom veka - dalja prica nema svrhe.

I, bice ipak da se suceljavamotm oko pitanja ukusa, dakle subjektivnom, gde nema svrhe poteziti - glede generalstaba - ni ogroman, preovladjujuci broj strucnjaka, od arhitekata do istoricara umetnosti koji ga priznaju zaa znacajno arhitektonsko dostignuce...

 

A ako je celokupnoj vizuritm Beograda nacinjena nepopravljiva steta to je - hram (isuse) Svetog Save, koji, BTW, sve cesce prolazi kao zastitni znak Beograda.

Link to comment

Arhitektura i urbanizam nisu ni fizika ni matematika.

Ipak, nije da baš potpuno izmiču mogućnosti objektivne procene 

Za generalštab su arhitekte poprilično složne u toj proceni.

 

Da bih razumela džez recimo, moram da imam neko predznanje i ne samo to, treba da ga slušam godinama.

 

Mnoge stvari se uče, ne rađamo se sa razumevanjem arhitekture, strukture grada, oblikovanja etc.

 

  • +1 2
Link to comment

ok da pričamo o zgradi starog generalštaba, al ovo dobrovićevo

ja razumem da strukatm brani struku, al bih voleo da čujem rezonabl kritiku

 

 

naravno da nisam rođen sa razumevanjem oblikovanja ili arhitekture, al sam uspeo u svom obrazovanju da zakačim i nešto od istorije umetnosti i estetike pa recimo da mogu da imam laički stav o jednoj građevini i njenom uklapanju u celinu, i o svom odnosu prema toj određenoj celini

 

 

gledao sam sad neke dobrovićeve zgrade, ono u pragu(studentski dom, valjda) mi je prijatno za oko, vidim i detalje koji su posle preovladali na zgradi ssno

sve ovo posle po primoriju mi je onako, neprimereno mestu gradnje

puškarnica na obali mora

 

 

recimo da mi je zgrada bigza, koja čini mi se, stilski bliska dobrovićevim najznačajnijim delima 1 arhitektonsko remek delo u odnosu na pomenuta

Link to comment
7 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

al ovo dobrovićevo

ja razumem da strukatm brani struku, 

Samo da znaš da si u ovome jako daleko od istine.

Mislim da nema struke u kojoj se kolege manje brane a više napadaju i pljuju.

 

Kad je arhitektonska struka u nečemu jedinstvena,  to svakako nije posledica strukovne solidarnosti.

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...