Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

Koncert The Necks u Budimpešti odgledao sam u Mađarskoj kući muzike ( Magyar Zene Haza - House of Music Hungary) smeštenoj u Gradskom parku

Gradski park je poslednjih godina bio predmet obnove ali zbog ograničenog vremena koje sam imao na raspolaganju uspeo sam samo da vidim Kuću muzike i pre toga, uz sunce na zalasku se uspentram na zgradu Etnografskog muzeja:

 

embed?resid=30485E1F704BB219!30617&authk 

 

Zgrada muzeja uslovno je pod zemljom, zapravo je zemlja zasečena i podignuta, a zgrada od par spratova i iz dva simetrična dela smeštana ispod ovog sloja odignute zemlje, koji je dostupan za posetioce.

 

Zakošene padine su iskorišćene da se naprave terase:

 

embed?resid=30485E1F704BB219!30619&authk

 

Do gore se stiže širokim centralnim stepeništem:

 

embed?resid=30485E1F704BB219!30618&authk

 

Alternativno, do gore se može ovim uskim putem koji se prostire duž ivica zgrade:

 

embed?resid=30485E1F704BB219!30624&authk

 

Put započinje kao kameni, a ako pogledate fotografiju u jednom trenutku, kada staza zapravo počinje da se uzdiže iznad zemlje podloga se menja u čeličnu rešetku kroz koju se može gledati ispod nogu. Obzirom da sam grabio gore gotovo trčeći da uhvatim poslednje svetlo pre mraka, po prvi put sam postao svestan praznine ispod sebe tamo negde gde stoji onaj čovek na fotografiji. U tom je trenutku proradio i moj strah od visine, a kako me je bilo sramota da se onesvešćujem pred nekinm klincima a i starcima koji su gore mirno sedeli, uživali u zalasku i kontemplirali progutao sam knedlu i nastavio gore sa snažnim osećajem nelagode. Sišao sam centralnim, čvrstim stepeništem.

 

Staza koja je oivičena ovim kamenim pločama zapravo se nalazi iznad praznine između čvrstog dela (desni niz) i perforiranog, ornamentisanog isturenog dela (levi niz ploča). Nakon pogleda na linkovane strane biće jasnije.

 

Pogled sa livade iz parka na maločas popeto krilo zgrade:

embed?resid=30485E1F704BB219!30627&authk

 

 

Kasnije u odlasku:

embed?resid=30485E1F704BB219!30645&authk

 

Ulaz ko u Bliskim susretima...

 

embed?resid=30485E1F704BB219!30644&authk

 

Ornamenti:

 

embed?resid=30485E1F704BB219!30642&authk

 

 

 

https://www.gradnja.rs/etnografski-muzej-budimpesta-ferencz-marcel-napur-architect/

 

 

  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment

image.thumb.png.3edf18d2e4c5f3ad8625fe30322731a8.png

 

Ovo je render Gradskog parka.

 

Zgradu Etnografskog muzeja lako je prepoznati, po sredini duže strane parka, pored bulevara. Moj cilj to veče je Kuća muzike, kružna perforirana struktura na ovom renderu, desno od jezera, a do koje se od Etnografskog muzeja stiže okolnim stazama ili preko ove kružne livade, kako sam ja juče učinio.

 

Kroz ozelenele krošnje drveća zlatnim sjajem (ko je rekao Mišima?) svetluca njen pokrov.

embed?resid=30485E1F704BB219!30628&authk

 

Obzirom na izbor stubova tamne boje i malog prečnika koji nose perforiranu krovnu konstrukciju i staklene površine zgrada se gotovo stapa sa ambijentom, baš kao i ova Mađarica:

 

embed?resid=30485E1F704BB219!30633&authk

 

 

Na gornjoj se fotografiji, levo vidi amfiteatar namenjem događajima na otvorenom. Pogled otuda:

 

embed?resid=30485E1F704BB219!30632&authk

 

Odavde se već može naslutiti kako izgleda hol, prostran i funkcionalan, sa garderobom, kafeom, prodavnicom. Iz hola se kružnim stepeništem pristupa sadržajima na spratovima, eno gore na linku, da ne prepričavam, a ionako nisam stigao da ih obiđem.

Vratimo se perforiranoj krovnoj konstrukciji koja propušta drveće i svetlo i njenim zlatnim ornamentima:

embed?resid=30485E1F704BB219!30630&authk

 

embed?resid=30485E1F704BB219!30631&authk

 

embed?resid=30485E1F704BB219!30636&authk

 

embed?resid=30485E1F704BB219!30634&authk

 

https://www.gradnja.rs/kuca-madjarske-muzike-budimpesta-sou-fujimoto/

  • +1 3
  • Wub 2
  • Hvala 2
Link to comment

Hah, baš sam hteo da napišem da podseća na Serpentin paviljon Kazujo Sedžime, a ono Fudžimoto. 

 

Radio je i on jedan Serpentin sredinom prošle decenije, to je sve ista škola.

 

Mislim da smo skoro pisali o Fudžimotovoj instalaciji za konkurs povezivanja pristaništa sa Kalemegdanom.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Quote

Forma današnjih crkava ili je iskopirana forma određene srednjovekovne crkve (Gračanica je često kopirana crkva) ili kombinacija arhitektonskih elemenata starih crkava. Dok na srednjovekovnim crkvama možemo da vidimo čistu umetnost u slaganju blokova, današnje crkve nemaju originalna rešenja ni u svojoj konstrukciji i materijalizaciji

 

Quote

Možda je previše optimistično očekivati da današnje srpsko crkveno graditeljstvo prati vreme u kojem se nalazi kada ni naša celokupna arhitektura i urbanizam često ne prate potrebe savremenog čoveka. Međutim, puko kopiranje prošlosti je pogrešan pristup u crkvenoj arhitekturi jer ponavljamo nešto što je neponovljivo i time nesvesno degradiramo naše kulturno nasleđe

 

Citati su iz intervjua arhitektinje Jovana Jovičić za portal Gradnja, koji su na tragu nedavne ovdašnje diskusije o arhitetkturi novoizgrađenih pravoslavnih crkava. Takođe predstavljen je rezultat njenog master rada, odnosno pokušaj modernizacije tradicionalnog stila: Crkva Puž: Ovaj hram Srpske pravoslavne crkve miri tradiciju i 21. vek (gradnja.rs)

 

U tekstu je za ilustraciju dobrog primera modernizacije navedena Crkva Rođenja Presvete Bogorodice izgrađena u Štipini kod Knjaževca.

 

hram-stipina-mitarh.jpg

 

Više fotografije te crkve ovde: Mitarh d.o.o. arhitektonski studio

   

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...