Jump to content
IGNORED

Josip Broz Tito i njegovo vreme


fonTelefon

Recommended Posts

Po istom kljucu bi onda verovatno mogli i Gvantanamo i britanski logori za Bure i crnacko stanovnistvo pre vise od sto godina - drzanje pod kljucem porazenog neprijatelja i izivljavanje nad neduznim civilima....Drug Leka je vrlo brzo priznao da je jedva trecina bila na liniji Informbiroa, da bi kasnije, sredinom 80-tih KOSov general Jevto Sasic, krupan igrac u golootockoj golgoti, prosaputao da pravih krivaca nije bilo vise od 5%.
jos jednom, spoljsanja pretnja. logori za Bure, Kolima, itd., ne spadaju u tu kategoriju. pri tome se radilo o sasvim opipljivoj i realnoj spoljsanjoj pretnji - 1948-e je spoljasnja pretnja bila Crvena Armija, 2001-e su to bili Al-Kaida & Talibani.a ovo o "pravim krivcima" se svodi na naknadnu pamet. prvo u paranoji pohapsis sve sto mirise na neprijateljski element, pa kad se ispostavi da mozda i nisu krivi... jebiga, kljuc smo zagubili. isti slucaj i sa Gitmom.edit: nemam nameru da citam svedocenja logorasa. o Golom sam slusao iz prve ruke, od ljudi koji su tamo zaradili hronicne upale zglobova (a prvoborci + oficiri su imali poseban tretman). Edited by Gandalf
Link to comment

Mislim da je na forumu bilo neke ranije rasprave o Golom Otoku. Lično mislim da treba voditi računa o kontekstu™ i razlikovati od pomenutih Aušvica i gulaga, stvorenih u okolnostima bez realne pretnje po državu u maničnim naletima sadizma. Jbg, u to vreme na granicama je stvarno bilo varšavskosovjetskih divizija, graničnih incidenata i sl. Da je pok najveći sin naroda imao imalo sličnosti sa hitlerima staljinima on bi na pojavu bilo kog crvića sumnje svakog likvidirao. Ove je, međutim, izolovao. Cenim da je i to bila jedna od njegovih kombinacija, kako, tako da ih sačuva, vadeći se za slučaj potrebe na čika Jovu i druge niže faktore, a ako ne, nikom ništa, raspustiti ih kad oluja prođe. Otprilike, to se i desilo - većina nije imala kasnijih smetnji u karijeri, doduše jasno omeđenoj u obimu i delatnosti (zavodi za socijalno, muzeji, zdravstvo).

Link to comment

Mda, bas su Al Kaida i talibani bili ozbiljna spoljna pretnja, igracka krenula malo da se batrga. ..Kljuc je u brutalnom odnosu prema zatvorenicima, to ne moze da opravda ni da su se Truman i Staljin zajedno pojavili na granicama, sa sve britanskom kraljicom. Svetlosnim godinama je to daleko od izolacije kakvu su Ameri priredili, recimo, Japancima.Nema tu mnogo paranoje, to je prethodno iskustvo i naobrazba.

Edited by Yoda
Naravno, Truman a ne Nikson.
Link to comment
Mda, bas su Al Kaida i talibani bili ozbiljna spoljna pretnja, igracka krenula malo da se batrga...

wtc-911.jpg

Nema tu mnogo paranoje, to je prethodno iskustvo i naobrazba.
mucenje i zlostavljanje neprijateljskih elemenata nije ograniceno na bilo koji rezim ili ideologiju.
Link to comment
Mislim da je na forumu bilo neke ranije rasprave o Golom Otoku. Lično mislim da treba voditi računa o kontekstu™ i razlikovati od pomenutih Aušvica i gulaga, stvorenih u okolnostima bez realne pretnje po državu u maničnim naletima sadizma. Jbg, u to vreme na granicama je stvarno bilo varšavskosovjetskih divizija, graničnih incidenata i sl. Da je pok najveći sin naroda imao imalo sličnosti sa hitlerima staljinima on bi na pojavu bilo kog crvića sumnje svakog likvidirao. Ove je, međutim, izolovao. Cenim da je i to bila jedna od njegovih kombinacija, kako, tako da ih sačuva, vadeći se za slučaj potrebe na čika Jovu i druge niže faktore, a ako ne, nikom ništa, raspustiti ih kad oluja prođe. Otprilike, to se i desilo - većina nije imala kasnijih smetnji u karijeri, doduše jasno omeđenoj u obimu i delatnosti (zavodi za socijalno, muzeji, zdravstvo).
tada nije imao potrebe, najveći i otvoreni protivnici su ili pobegli ili ubijeni ili potpuno pacifikovani pre 1948. golootočani su bili ili članovi kpj i/ili birokrate, dakle listom deo vladajućeg aparata, što ceo proces smešta u intrapartjski purgatorijum oslonjen na predratno iskustvo sssr-a i pojačan nasleđem konspirativnosti kao metodom preživljavanja.ono što je izdvojilo GO je ideja prevaspitavanja zatvorenika, kao ekstremniji nastavak frakcijskih sukoba s tim što su ovde frakcije dobrim delom izmišljene pri potkazivanju, i naravno kao etapa tradicionalne borbe za ispravnutm interpretaciju partijskih stavova.
Link to comment
mucenje i zlostavljanje neprijateljskih elemenata nije ograniceno na bilo koji rezim ili ideologiju.
Tako je. Ali su totalitarni rezimi i ideologije, u koje spada i komunizam, ograniceni na mucenje i zlostavljanje neprijateljskih elemenata.
Link to comment
Tako je. Ali su totalitarni rezimi i ideologije, u koje spada i komunizam, ograniceni na mucenje i zlostavljanje neprijateljskih elemenata.
da kacim svedocenja iz Guantanama, ili slike iz Abu Graiba?
Link to comment
@ Gandalf: Relativizujes, pricam konkretno, u kontekstu. Sve ok.
ja na kontekstu insistiram. kontekst je taj, da su jugokomunisti '48-e usli u klinc sa najopasnijim covekom tog doba, koji je pod svojom komandom imao najmocniju ratnu masinu na svetu.kontekst je da su se usrali od straha, i videli opasnost pod svakim kamenom. jebem li ga, mislim da paranoja ipak nije staljinisticki izum. Edited by Gandalf
Link to comment
da kacim svedocenja iz Guantanama, ili slike iz Abu Graiba?
Nema potrebe, bice dovoljno da pokusas da funkcionalno razumes procitano. Rekao sam da totalitarni sistemi ne znaju ni za sta drugo osim zlostavljanja svojih protivnika. Malo liberalniji i demokratskiji rezimi, pak, iako povremeno pribegavaju i takvim metodama, poznaju i drugaciju praksu.
Link to comment
Tako je. Ali su totalitarni rezimi i ideologije, u koje spada i komunizam, ograniceni na mucenje i zlostavljanje neprijateljskih elemenata.
i ovo je glupo. a i totalitarizam je potpuno hladnoratovski pojam smisljen da se razlikuju nasi diktatori od njihovih.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...