Jump to content
IGNORED

Josip Broz Tito i njegovo vreme


fonTelefon

Recommended Posts

Manimo eufemizme, Goli otok je klasična staljinistička priča po svemu. Ljudi do dolaska Bugarčića tretirani kao podvrsta bez elementarnog dostojanstva.Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2 Beta-5
pa moze i tako. a jel to znaci i da je fasisticka? mislim topik dole si sasvim lepo odgovorio na/analizirao piskaranje en eplbaum.
Link to comment
pa moze i tako. a jel to znaci i da je fasisticka? mislim topik dole si sasvim lepo odgovorio na/analizirao piskaranje en eplbaum.
Ma nije, naravno. Nisam pristalica analogija nacizam ili fašizam = komunizam. Niti sam pristalica analogija u istoriji, sem kada nisu očigledne.Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2 Beta-5 Edited by Yoda
Link to comment
Kao sto mi ne pada na pamet ni da razglabam o razlikama izmedju stanja ljudskih prava u SAD i SFRJ.
Pa to. Kao i objašnjavati razliku između stanja ljudskih prava u Sfrj i Fnrj. Neuporedivo Edited by muslin
Link to comment

inace mene interesuje nesto, sve drugo na stranu, sta je zaista tako odvratno u kultu licnosti? da se razumem, bez zadrske, ja nalazim prakse kulta licnosti moralno odbojnima.medjutim, interesuje me sta vas toliko tu uzbudjuje?

Link to comment
A sto o kultu licnosti na Titovom topiku, da se ne zamerimo ucitelju mu, Staljinu...
ovde ce biti zabavnije. mislim da je to bila praslinova namera kada je otvarao topic.
Link to comment

Ja se svima izvinjavam,ali, samo sam hteo reći da je Gvantenamo za mnogo kraći period zlostavljao više LJUDI nego G.O. i slična stratišta i u proseku više usmrtio. To kaže prosta aritmetika! Prosečna smrtnost u kazamatu je nakon skoro 60 godina posle G.O. bila skoro dvostuko veća. Ni na kraj pameti mi nije da se nečijim patnjama okoristim. Sve žrtve takvih zločinaca zaslužuju makar naše poštovanje.Još jednom apelujem na smirivanje strasti jer sam sam svojom brzopletošću možda i uzburkao mnoge strasti. Cilj mi je bio SAMO da se smireno razmotre STVARNI neki aspekti kazamata nekada i sada.

Link to comment
a sto nalazis prakse kultova licnosti moralno odbojnima? i sta znaci moralno odbojno?
znaci na primer da mi je miralem odbojan ali ne i moralno odbojan. i ja sam prvi pitao.
Link to comment
Ja se svima izvinjavam,ali, samo sam hteo reći da je Gvantenamo za mnogo kraći period zlostavljao više LJUDI nego G.O. i slična stratišta i u proseku više usmrtio. To kaže prosta aritmetika! Prosečna smrtnost u kazamatu je nakon skoro 60 godina posle G.O. bila skoro dvostuko veća. Ni na kraj pameti mi nije da se nečijim patnjama okoristim.Sve žrtve takvih zločinaca zaslužuju makar naše poštovanje.Još jednom apelujem na smirivanje strasti jer sam sam svojom brzopletošću možda i uzburkao mnoge strasti. Cilj mi je bio SAMO da se smireno razmotre STVARNI neki aspekti kazamata nekada i sada.
Izvinjenje prihvaceno, ali nemoj da poredis nikakve logore, stratista, nista aritmetika.
Link to comment
Goli otok je klasična staljinistička priča po svemu.
Goli otok je bio (paranoicna i glupava) reakcija na spoljasnju pretnju, i tamo su slani oni koji su smatrani neposrednom opasnoscu po drzavu.s te strane, Guantanamo i Goli otok jesu jako slicni - suspenzija svih mogucih i nemogucih prava za one koji su smatrani pretnjom. pri tome je pretnja sa kojom su se jugokomunisti suocavali bila za par hiljada tenkova brojnija i bolje naoruzana.to ne znaci da Goli nije bio zlocinacka svinjarija. naprotiv, najsramnija epizoda jugokomunisticke vlasti.
Link to comment
Rado bih plaćao pretplatu na samo dva programa RTBg od nekada
lenj sam da postavim ovde nekoliko tv programa iz doba kada su postojala samo 2 programa rtb, tek da ljudi vide na sta je to licilo
Link to comment
Goli otok je bio (paranoicna i glupava) reakcija na spoljasnju pretnju, i tamo su slani oni koji su smatrani neposrednom opasnoscu po drzavu.s te strane, Guantanamo i Goli otok jesu jako slicni - suspenzija svih mogucih i nemogucih prava za one koji su smatrani pretnjom. pri tome je pretnja sa kojom su se jugokomunisti suocavali bila za par hiljada tenkova brojnija i bolje naoruzana.to ne znaci da Goli nije bio zlocinacka svinjarija. naprotiv, najsramnija epizoda jugokomunisticke vlasti.
Po istom kljucu bi onda verovatno mogli i Gvantanamo i britanski logori za Bure i crnacko stanovnistvo pre vise od sto godina - drzanje pod kljucem porazenog neprijatelja i izivljavanje nad neduznim civilima.Zato vise volim da stvari posmatram u svojoj epohi. Metodologiju iz Gulaga primenili su nekadasnji kursisti staljinistickih skola pritom ih usavrsavajuci vrlo kreativnim™ resenjima da bi banda kroz nevidjenu torturu priznala greske tako sto je, izmedju ostalog, postajala deo toplog zeca koji bi novopridosle, bez ikakve presude, ostavljao prilicno unakazene za dobrodoslicu. To sto su deo krvave panduracije na Otoku cinili nekadasnji pripadnici ustasa, cetnika i handzar divizija, trebalo je samo brutalnost dovede do maksimuma.Drug Leka je vrlo brzo priznao da je jedva trecina bila na liniji Informbiroa, da bi kasnije, sredinom 80-tih KOSov general Jevto Sasic, krupan igrac u golootockoj golgoti, prosaputao da pravih krivaca nije bilo vise od 5%.Sve je to ok, spoljna pretnja, ali je ovde u sustini spoljna pretnja posluzila za brutalan obracun sa dojucerasnjim ratnim drugovima i inteligencijom koje su nepismeni udbasi mogli da spakuju zbog najprizemnijih razloga koji nikakve veze sa politikom nisu imali.
]Danilo Kiš (1935-1989), književnik[/b]
Moje je mišljenje da je Goli otok bio jugoslovenski Auschwitz i Kolima
. Isto tako im je pošlo za rukom da ga sakriju pred očima sveta, kao i Nemcima i Rusima. No na kraju se, naravno, ispostavilo da je nemoguće sakriti tako nešto: laži će izbiti na svetlost dana.” (1989: 353).
Prilog 2: Eva Grlić, Sjećanja (1997)
“Kad sam prekoračivši sedamdesetu godinu života, umjesto očekivanog i zasluženog mira, dočekala još jedan strašni rat na tlu Hrvatske i Bosne i Hercegovine, pred navalom novih masovnih ratnih tragedija pokušala sam ovim zapisima oteti zaboravu ono što smo doživljavali u vrijeme i poslije Drugog svjetskog rata” (1997: 5).
Ženi Lebl, Ljubičica bela: vic dug dve i po godine (1990)
“Stotine žena koje su kroz njih [logore]…prošle – ćute, osjećaju strah i danas, posle 40 i više godina. Zašto? Pokušala sam to ovde da objasnim. (…) Možda će ono što sam napisala navesti i one koje su nešto slično doživele i preživele da se najzad otresu svojih strahova, stida i ostaloga što ih je sputavalo i da najzad progovore” (1990: 209).
Prilog 3: Jugoslavenska omladina 1950-ih usmjerena je na Zapad a ne Istok
“Tako Oblasni komitet Osijek javlja, maja 1952. godine, da u gradu Osijeku ‘prosječno oko 50 građana dnevno pišu pisma Američkoj ambasadi da ih se upiše za odlazak u SAD’, i da su to dobrim dijelom starije djevojke i udovice koje se tamo nadaju dobroj udaji. Komitet je zabrinut tumačenjem promjena koje se događaju u društvu. (…) Omladina se prazni u sportu, banalnoj literaturi, muzici, kriminalnim filmovima, tamo ‘gdje politika najmanje dopire’. Jednoj osječkoj srednjoškolki za vrijeme prikazivanja filma ‘Dokumenti jednog vremena’, u trenutku u kojem se na platnu pojavljuju američki vojnici, oteo se glasan usklik: ‘Evo pravih spasilaca…’” (Višnjić, 2003: 155).
Prilog 4: Iskazi zatočenica logora na sv. Grguru
Posle drugog
bojkota
nisam bila potpuni čovek… Strah se uvukao u mene, da sam više ličila na životinju koja gleda da izbegne udarce, da se ponovo ne uvali u ono u čemu je bila, da može da pojede nešto. Za svaki predah sam bila zahvalna i dalje me ništa nije interesovalo
” (Simić i Trifunović, 1990: 38,
Caca
).
“Ja nisam heroj, ja nisam heroina, ja sam zec, ja se plašim. Ja neću da kažem, ja neću da priznam, ja mogu da trpim batine, ali ja se tresem” (Simić i Trifunović, 1990: 155,
Jelka
).
Prilog 5: Iskaz preživjele logorašice iz Auschwitza, Ravensbrücka i Golog otoka
Ja sam prošla od Jablanice preko čuvenog logora u Nišu, Banjice, Specijalne, Aušvica, a ceo svet zna šta je Aušvic, preko Ravensbrika, ali sve je to bio raj, da tako kažem, u odnosu prema Golom otoku. Baš zato što sam prošla kroz sve ove zatvore, logore i torture, ja mogu to da kažem. U Aušvicu, recimo, Srpkinje i Ruskinje nisu dobijale nikakve pakete, a druge nacionalnosti su dobijale. One jedan deo paketa odvoje za nas. Ako je glavica luka na 20 delova ćemo je podeliti… A ovde na Golom umesto toga, sređeno je da svaka gleda kako će da te udari!
” (Simić i Trifunović, 1990: 213,
Novka
).
Prilog 6: književnik Péter Zilahy zašto Tito nije pisao memoare?
“[Tito je] zazirao od pisane riječi, od svog rukopisa, kao da će se riječi nekako okrenuti protiv njega. I svoju biografiju je diktirao, a kasnije u sedamdesetima samo je u TV intervjuima davao nadopune. Tito, svjedok stoljeća, odrastao u Monarhiji, borio se u oba svjetska rata, vidio je moskovske čistke, osobno je poznavao velike diktatore našeg stoljeća. Churchill je dobio Nobelovu nagradu za svoje memoare, Tito iza sebe nije ostavio ništa. (…) Što je to mogao znati o slovima, kad ih se toliko bojao?” (Zilahy, 54-55).
Prilog 7: Eva Grlić, Sjećanja (1997)
“(…) poslije golootočkog iskustva izgubila sam upravo samopouzdanje. Bila sam preplašena. Bojala sam se glasno i necenzurirano izreći svoju misao živeći u uvjerenju da će svaka moja riječ biti dojavljena tamo gdje ne treba. Još i sada imam fiksnu ideju da se sve što govorim, uvijek i svugdje prisluškuje…Strah međutim više i nije nešto svjesno, on se vremenom uvlači u podsvijest i postaje teško izbrisiv. (…) Takav strah međutim može biti i izgovor za bilo koji smjeliji i ljudskiji postupak” (1997: 275).
http://sjecanjazena....ku-i-sv-grguru/ Edited by Yoda
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...