Jump to content
IGNORED

Domaci bendovi


sherman

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
On 26.11.2021. at 17:40, Filozof manijak said:

Bjesovi sa dva vokala :heart:

 

Bila je 98. ili 99. kada me je tadašnji cimer pozvao na "veče rokenrol poezije" u BG Domu omladine, kaže "biće i oni tvoji Bjesovi". Tada nije bilo www da se na brzinu provjeri šta je tu na stvari, pa sam pristao i pošao.

 

Dešavanje je bilo u velikoj sali, u prigušenom svjetlu, sa stolicama za publiku i u vrhu postavljenim stolom, a za njim su bili Marić i tadašnji starješina Saborne crkve Lukić. Sve što vidim i sve što znam je do tada već podigao mnoge obrve svojim religijskim konotacijama, ali ovakav tandem ipak nisam očekivao. Marić je počeo direktno i rekao da je "razlog zbog kojeg grupa Bjesovi večeras neće svirati taj što grupa Bjesovi više ne postoji", što je bilo propraćeno tihim uzdahom i zagledanjem svih u najbliže do sebe.   

 

Dalje je čitao iz sveske stihove sa tog trećeg albuma i pričao kako je pronašao vjeru i preokret u odnosu na dotadašnji život i da se bend u tu priču više ne uklapa. Ne sjećam se više o čemu je pop govorio, znam samo da je bio sjajno raspoložen, prosto je pocupkivao na stolici pred salom solidno popunjenom mlađim generacijama. Najzanimljiviji dio večeri bili su intermeco nastupi Pavla Aksentijevića. U pripremi bi se okrenuo leđima publici na dvadesetak sekundi, što bi momentalno utišalo sve prisutne. Prvi i jedini put sam gledao takvo nešto i zaista je čovjek imao moćan nastup. Nisam ništa razumio od tih kakosekaže duhovnih pjesama, sve je u bilo u razvučenim vokalima koje je gurao iz najvećih dubina pluća i preko vrlo jakog grla. Rezonirali smo u njegovom silnom tonu.

 

Završilo se Lukićevim pozivom da se uskoro vidimo opet i veselim pitanjem "Je l' važi?" u maniru Branka Kockice. Ne znam da li je Dom omladine nastavio takvim programom.

 

Mislim da bend u drugoj iteraciji nije dostigao nekadašnji nivo, čak ni arhitekturnu ljepotu tog trećeg albuma, na koji su potrešeni za to vrijeme silni sati u studiju. Kiša im je bila zanimljiva, dalje nisam ozbiljno pratio.

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, autsajder said:

Najzanimljiviji dio večeri bili su intermeco nastupi Pavla Aksentijevića. U pripremi bi se okrenuo leđima publici na dvadesetak sekundi, što bi momentalno utišalo sve prisutne. Prvi i jedini put sam gledao takvo nešto i zaista je čovjek imao moćan nastup. Nisam ništa razumio od tih kakosekaže duhovnih pjesama, sve je u bilo u razvučenim vokalima koje je gurao iz najvećih dubina pluća i preko vrlo jakog grla. Rezonirali smo u njegovom silnom tonu.


Imao sam prilike samo jednom da ga gledam uzivo kada izvodi duhovne pesme. Tesko se to zaboravlja. Veoma mocan vokal. Uvek je pricao kako ima ogromnu tremu i da je nesiguran dok peva. Covece, pa sta drugi da kazu? Ima Bozanski vokal. Steta sto vise ne peva, bar nisam cuo da ima koncerte. Prosle godine mu je PGP objavio cd.

Edited by wayfaring stranger
Link to comment

Meni Bjesovi jesu studijski bolji u ranoj fazi, ali su kasnije popeli kvalitet izvođenja za nekoliko stepenica, (ali slabije pjesme) ovaj okačeni snimak je dobar zbog dva vokala i neke priče, energije, ali kasnije tamo u piku forme su mnogo zategnutije zvučali. Nisam ih slušao par godina, nešto sam uhvatio neke baš novije snimke i rekao bih da su krenuli nizbrdo, ali su imali fazu kad su zvučali vrhunski, usvirani kao na ploči

  • +1 1
Link to comment
15 minutes ago, wayfaring stranger said:


Imao sam prilike samo jednom da ga gledam uzivo kada izvodi duhovne pesme. Tesko se to zaboravlja. Veoma mocan vokal. Uvek je pricao kako ima ogromnu tremu i da je nesiguran dok peva. Covece, pa sta drugi da kazu? Ima Bozanski vokal. Steta sto vise ne peva, bar nisam cuo da ima koncerte. Prosle godine mu je PGP objavio cd.

Godine ga stigle. Ja sam ga prvi put slušao neke tamo 97. u svom selu, kakvo iskustvo. Kasnije sam čak i pjevao s njim. Poseban lik, i što se pripreme tiče, i odnosa, plus tih godina je imao sjajnu ekipu uz sebe. Generalno nisam ljubitelj tog pjevanja na ison ali ono što je on radio je poseban folder, niko s naših prostora mu nije ni do koljena, kakva Divna, Teofilovići, sve estrada i šarada spram njega.

  • +1 3
Link to comment

Ovaj deo kolekcije sa jos par naslova zauzima posebno mesto. Prvo sam cuo kompilacijski cd koji je PGP izdao krajem osamdesetih. Nakon toga stigao i do Srbljaka koji je prica za sebe sa par vanvremenskih momenata. To te jednostavno zakuca i postavi na mesto. Od tada gde ja, tu i ove ploce. Ne mogu reci da ih dosta slusam, ali kada dodje vreme i sloze se sve kockice, sedi, zmuri i uzivaj.

 

spacer.png

 

 

  • +1 1
  • Wub 2
Link to comment

pričamo o Bjesovima? prelepo. bend moje mladosti. mog života, verovatno. :smiley_hail:

 

ja kao prilično ateistična osoba sam njih uvek više doživljavao kao "ruralni" bend, u smislu da to o čemu i kako pevaju vuče ka tom ruralnom elementu koji može ali i ne mora da ima u sebi crkveni kontekst. oni su mi bili na suprotnom kraju od Block Outa, meni drugog najbitnijeg benda, koje sam doživljavao kao personifikaciju Beograda. to što su Bjesovi bili iz brdske Srbije i malog grada mi je bilo posebno bitno. mislim da mi je i zato "Tilva Roš" omiljeni noviji domaći film - jer govori o odrastanju u manjem gradu pa se više i lakše identifikujem. uopšte ne tvrdim da sam u pravu, ali to je sve moj subjektivni doživljaj i šta su meni značila ta dva benda. 

 

Bjesove sam verovatno gledao uživo preko 20 puta. i to je na neki način "kocka". ima perioda kada zvuče kao grupa netalentovanih ljudi koja se upravo prvi put srela i pokušava da odsvira pesme omiljenog benda. a onda nalete koncerti kada zvuče brutalno uštimovani i "svetski". nastupi nekad budu scenski spektakl. propustio sam koncert kada su Zorana (Malog Bjesa) iznosili na binu u kovčegu. ali sam video striptizete u KSTu valjda 2003. godine. bio sam na Exitu 2008. kada su 10 minuta svirali Luisove pesme (Dudo, tebe volim; Dudo, tebe želim...). jedini domaći bend koji sam ikad video da lomi gitare na bini, na Samhain festivalu u SKCu valjda 2006.

 

čak i kada zvuče ko raspadi na bini njihove koncerte uvek izvuče publika. to je sad već na nivou kulta ili sekte (nemam bolju reč a pokušavam da izbegnem religijski kontekst). ako nije festivalski koncert, gde uvek ima neko ko zaluta, onda u publici nema nikog ko od početka do kraja ne peva sve tekstove. ponekad mislim da Mali Bjes samo treba da izađe na binu i odstoji koncert a da će publika da odradi sve. poslednji put sam ih gledao par meseci pred početak pandemije u Božidarcu, i ista je priča bila - krcato do pucanja i svi pevaju. tu vrstu transa sam ja samo još kod Block Outa viđao na koncertima.

 

što se tiče diskografije nakon 90ih ona kao da ne postoji. 

- 2002 - "Na živo" je u stvari live album sa dodatne tri nove pesme na samom kraju. te pesme jesu vrhunske ("Čekam dan", "Čak i da mogu", "Kiša") ali opet deluje da su tu ubačene jer su znali da neće izdavati uskoro album a ljudi ih su već dobro znali i pevali na koncertima.

- 2009 - "Bolje ti" jeste studijski, ali baš slab u odnosu na prethodne studijske. sem fenomenalne naslovne pesme gotovo da nema neke kojoj bi se vraćao ili dodavo na plejliste.

- 2015 - "Svetla, Svetlosti" je kompilacija obrada tuđih pesama. ultra zanimljiva selekcija i uglavnom odlične obrade ali nije to to, nije ovo zamena za album koji se čeka skoro 20 godina. 

- tu i tamo sporadično snime neki singl, tipa "Skoro 100%" koja je baš dobra, ali aktivnost je uglavnom Zoran (Mali Bjes, Bjesomar kako se sad potpisuje) koji svašta izbacuje na Youtube kanalu, neke kolaboracije sa raznim ljudima i to su mahom neke ad-doc, demo varijante.

 

ima na Srbin Info, da tamo :D :blush:, odlično Zoranovo gostovanje kada priča o svom odnosu ka religiji, kako je to uticalo na muziku Bjesova, zatim kakve veze Gandor i Moćna Nirdala imaju veze sa Bjesovima, pa vrlo zanimljiv moment kad je Neda Ukraden imala (ključnu) ulogu da prvi album uopšte bude objavljen... vredi odgledati.

 

čekamo novi album, nekad valjda stigne.

do tad - vidimo se 30. decembra na Trgu Nikole Pašića ;) 

  • +1 6
  • Wub 1
Link to comment

Bravo za ovo, prepoznao sam se u postu, skoro u svakoj rečenici.

 

5 minutes ago, Svarog said:

...Čak i kada zvuče ko raspadi na bini njihove koncerte uvek izvuče publika. to je sad već na nivou kulta ili sekte (nemam bolju reč a pokušavam da izbegnem religijski kontekst). ako nije festivalski koncert, gde uvek ima neko ko zaluta, onda u publici nema nikog ko od početka do kraja ne peva sve tekstove. ponekad mislim da Mali Bjes samo treba da izađe na binu i odstoji koncert a da će publika da odradi sve. poslednji put sam ih gledao par meseci pred početak pandemije u Božidarcu, i ista je priča bila - krcato do pucanja i svi pevaju. tu vrstu transa sam ja samo još kod Block Outa viđao na koncertima.

 

 

I sam sam deo te sekte, kad god sam u prilici odem na njihovu svirku. I svaki njihov koncert ma kako ga odsvirali mi bude kao terapija za dušu, uz malu žlicu psihodelije. :D

 

I taj legendarni nastup na Exitu sam posetio, jebo ih pokojni Luis 

Link to comment

Na jednom koncertu u ako se dobro sjećam pokojnom Ganu Marinko je svaku pauzu za uštimavanje ostatka benda koristio da pjeva "Kad zaboraviš juli" :lolol:

 

Btw taj koncert je trajao do tipa pola 4, u nekom momentu drugar i ja odemo da napravimo pauzu za šankom, pogledam desno pored mene Marinko takođe došao na vinjak, ostavio neke jarane Milanovčane da se deru umjesto njega sa bine. Bukvalno klupska tezga, najopuštenija moguća, a oni na vrhuncu sviračke forme. Basista je ubijao i bas i prateće vokale kao posjednut.

  • +1 4
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...