Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

Ovo je bio veliki previd Karlsena. Neverovatno da na kraju nije video da će mu figura biti vezana. Pre toga je, čini mi se, neobjektivno procenio poziciju i išao na komplikacije, umesto da je igrao ...24. Lg5, što bi vodilo do izmene lovaca i beli tu ne bi ništa mogao da uradi.

 

Interesantna mi je bila varijanta koju je kompjuter predložio za crnog, da odigra 19... Sc5, posle čega žrvuje figuru i ostaje sa opasnim a i b pešacima, ali to Karlsen ili nije video ili nije imao hrabrosti da se upusti u tako nešto.

 

Kako god, dobra i zanimljiva partija, u kojoj je Anand išao na to da protivnika uvede u neke manje istražene vode, gde možda nema veliku prednost, ali protivnik u obilju mogućnosti može da potroši mnogo vremena, postane nervozan i pogreši. Upravo se to i dogodilo.

Link to comment

gledao sam nekih sat vremena meca u prenosu, Karlsen je delovao skroz nezainteresovano, verovatno svetsan previda, poslednje poteze je jako brzo vukao doduse imao je jako malo vremena, predao je na 15 sekundi do kraja. Bice ovo zanimljiva borba mada mi Anand deluje umorno

Link to comment

Ne bih se složio. Anand je izašao sasvim solidno iz otvaranja i tu je sve vreme prednost belog bila minimalna. Bez obzira što je Karlsen vrebao neku grešku u završnici, ipak je Anand isuviše dobar da bi izgubio takvu poziciju.

Link to comment

Pa dobro, ne kazem da je Anand bio u nekoj velikoj opasnosti, ali nije lako igrati ovakve pozicije protiv Karlsena, ciji je jedan od glavnih kvaliteta sposobnost da realizuje male prednosti poput ove. NIsmo jednom videli da on iscedi pobedu ni iz cega.

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Ovo je ipak neki viši nivo šaha, ne bi mi ni u ludilu pao na pamet potez 20. Sd5 sa žrtvom pešaka i ponavljanjem poteza :)

Edited by Quizmaster
Link to comment

Hm, iznenađujuća odluka Karlsena da ne prihvati ponavljanje poteza... Mislim da je trebalo da se zadovolji remijem, jer ipak je u ovakvim otvorenim pozicijama lovac jači od skakača, ali sve je još u granicama remija.

Link to comment

Bogami, meni ovo izgleda kao jasno bolje za Ananda. Lovac protiv konja, bolja pesacka struktura i aktivnije figure. Sta kazu makine?

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...