Jump to content
IGNORED

My Speedtest.net


Venom

Recommended Posts

...kada je odnos seedera i leechera daleko veci u korist ovih drugih, naravno da brzina dl i nece biti bas sjajna. verovatno je na to mislio....
Kako god da je mislio, loše se izrazio onim "veća je gužva ja pa je brzina sporija"; kod torrenta (o kojem se ovde pričalo) važi "što više, to bolje", jer svaki leecher takođe deli ono šta je do tog trenutka skinuo. Bio bi problem da se fajlovi skidaju linearno, ali ne skidaju se. Tj. kada se torrent stavi na raspolaganje, neće svi krenuti od prvog bajta ka poslednjem (problem sa brzinom raspoloživosti odmah nakon postavljanja torrenta postoji, ali to vreme je sa broadbandom tako kratko da je zanemarljivo). Broj seedera (tj. klijenata koji su skinuli 100% i nastavili to da sharuju) je važan prosto sa aspekta odumiranja torrent streama, jer dobar deo ljudi skine sebi i prestane da deli. Drugim rečima, postojanje seedera je jedino pravo osiguranje da ću skinuti svih 100% fajla (a ne garant brzine), iako vrlo verovatno može da se desi da seederi svi odu, a od recimo 1000 leechera može da se formira svih 100% fajla i time novi seeder.Sam algoritam protokola se brine o tome da od gomile korisnika koji nude isto parče fajla bude izabran onaj koji je meni najbrži, tj. da ima najmanje hopova itd u ruti od njega do mene. To, naravno, ne mora biti seeder. Edited by Razzmatazz
Link to comment

^^to je teorija, ali, bar iz mog iskustva, praksa se malo razlikuje. ako se skida neki veci fajl (par gb) koji ima recimo 5 seedera i 100 leechera brzina dla je daleko manja od max brzine konekcije. ako se saceka izvesno vreme da se poveca broj seedra i brzina dla se drasticno poveca. ovo se najcesce odnosi na javne trackere gde ljudi nisu obavezno da odrzavaju ratio kao na privatnim vec od njihove dobre volje zavisi da li ce ostati na seedu ili uraditi hit & run, kao i to da li ce koristiti net limitere ili ce pustiti upload. ali na javnim trackerima ima gomila seedera i leechera pa bi po teoriji bilo logicno da je brzina dla uvek velika (ne koriste valjda svi dial-up ili telekomov adsl :) ). ako pak na nekom torrentu nema seedera, dl ce se zaglaviti na onoliko % koliko ima leecher koji je najvise podataka preuzeo i dok se ne pojavi bar jedan seeder dl se nece zavrsiti (nekada se desava da se skida po 1-2% pa nema protoka izvesno vreme, ali ne znam da li bi se opet dl zaglavio ili bi se zavrsio jer nisam bas rad da dlujem nesto par nedelja/meseci).

Link to comment

jel moze neko da mi objasni zasto u nemackoj svako vece u 3 i 10am internet puca i ponovo pocinje da sljaka u 3:40? u jednom stanu sam imao wireless, a sad u ovom ima dsl i svake veceri se desava ista stvar!

Link to comment
to je teorija, ali, bar iz mog iskustva, praksa se malo razlikuje. ako se skida neki veci fajl (par gb) koji ima recimo 5 seedera i 100 leechera brzina dla je daleko manja od max brzine konekcije. ako se saceka izvesno vreme da se poveca broj seedra i brzina dla se drasticno poveca.
Praksa se razlikuje od slučaja do slučaja. Ovo šta sam u prethodnom postu naveo jeste karakteristika samog protokola i važi za svaku implementaciju, tj. "za brzinu downloada (MB/s) kod torrenta, važi: što više, to bolje". Ono šta jeste različito od slučaja do slučaja, je buildup, tj. početna faza samog dl-a, koji odlazi na negotiation iliti "anouncement" u torrent žargonu.A to već zavisi od n faktora:- da li je sistem trackerless (svaki klijent je tracker)? ako nije, koliko je brz tracker da odgovori na velik broj upita?- koliko je brz izvor? ako imas brz tracker i spor izvor, izvor će biti zagušen- koliko je velik fajl i na koliko kakvih chunkova je izdeljen? Ovo je posebno osetljivo kod tvog primera od n giga; veličina chunka je za sada ograničena, što znači da što fajl više i više raste, ima više chunkova i informacija da deli sa ostalima; ako je peer markiran kao seeder, ne mora to da radi, jer taj njegov status znači "imam sve". On dakle time deli brže informacije o raspoloživim chunkovima, ali to ne ubrzava sam download (MB/s) per se.- koji su klijenti korišćeni, jer skoro svaki u svoju implementaciju torrent protokola ugrađuje svoje neke optimizacije i određene fičure koje mogu da ubrzaju neku od faza downloada.- ...U praksi tako razni detalji pojedinog deljenog fajla mogu da utiču na početni utisak "živosti" downloada, ali radi se uglavom o inicijalnoj distribuciji podataka (ko šta ima, koliko i gde). Kad upadneš jednom u swarm, krene razmena paketa između samih peerova i broj seedera tu dalje ne može da ubrza sam dl, jer protokol ionako koristi random princip na nekoliko nivoa (od pristupa peerovima do određivanja koji chunk je sledeći za skidanje), a sve u cilju izbegavanja zagušenja pojedinih nodova. Da se to ne radi, u opisanoj situaciji (5 seedera i 100 leechera) bi to značilo da bi ovih 5 seedera bilo totalno blokirano. Veći broj seedera je samo indikacija da je fajl dobro distribuiran, a ako je dobro distribuiran, to znači da veća verovatnoća da ima peerova u tvojoj neposrednoj okolini sa kojima možeš ostvariti veći propusni opseg. To može, ali i ne mora biti određujući faktor - prvo, zato što je to samo verovatnoća (to što se povećao broj seedera nekog filma sinhronizovanog na japanski ne znači da oni sede u mojoj okolini), a drugo, što teoretski skidanje od manjeg broja bržih peerova i većeg broja sporijih peerova može da ostvari isti efektivni dl (u MB/s).BTW nikada, ali nikada i ni sa jednim programom se ne može ostvariti max brzina konekcije prilikom downloada, prosto zato što svaki protokol ima overhead (još kad računaš da ga ima na više OSI layera, dobro je da se u praksi izvlači i ovoliko koliko se izvlači).
Link to comment
jel moze neko da mi objasni zasto u nemackoj svako vece u 3 i 10am internet puca i ponovo pocinje da sljaka u 3:40? u jednom stanu sam imao wireless, a sad u ovom ima dsl i svake veceri se desava ista stvar!
Vratiš se u Srbiju i takvi problemi nestanu kao rukom odneseni. :)
Link to comment
Vratiš se u Srbiju i takvi problemi nestanu kao rukom odneseni. :)
vracam se uskoro i sada sam srecniji sa adslom koji imam kuci. kod nas radi 24/7 cool.gif ima da skinem milion gigabajta svacega.
Link to comment
jel moze neko da mi objasni zasto u nemackoj svako vece u 3 i 10am internet puca i ponovo pocinje da sljaka u 3:40? u jednom stanu sam imao wireless, a sad u ovom ima dsl i svake veceri se desava ista stvar!
Pojedini provajderi su (nekad davno, nisam znao da i dalje to rade) radili cut, prosto da te nateraju da dobiješ novu ip adresu. Zašto? Da ne bi sa privatnim nalogom služio kao server, kad je za tako nešto potrebno da kupiš skuplji biznis paket. Mnogi provajderi odustali od toga kada su ruter počeli out-of-the-box da nude podršku za dyndns, ali izgleda da se neko još uvek inati. Ili neko pali veš mašinu svaku noć :lol:
Link to comment
Pojedini provajderi su (nekad davno, nisam znao da i dalje to rade) radili cut, prosto da te nateraju da dobiješ novu ip adresu. Zašto? Da ne bi sa privatnim nalogom služio kao server, kad je za tako nešto potrebno da kupiš skuplji biznis paket. Mnogi provajderi odustali od toga kada su ruter počeli out-of-the-box da nude podršku za dyndns, ali izgleda da se neko još uvek inati. Ili neko pali veš mašinu svaku noć :lol:
verovatno samo jos dusseldorf cuva tradicionale vrednosti. <_<
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...