Jump to content
IGNORED

Vozovi bez granica


borris_

Recommended Posts

Imam ja, iz tog perioda: voz koji se, ako se dobro secam, zvao Ivo Andric, trebalo je da po redu voznje sa Keletija krene u 17.20...

Uredne karte se podrazumevaju.

U 17.05 ga nije bilo na peronu, reskose mi da je vec otisao...

Isto vece, u Subotici, gde mi je bio auto, na zel. stanici mi popizdjenom objasnisetm da se to, eto, desava, a da svoja prava mogu da ostvarim samo licno u Novome Sadu...

Link to comment

Da, isao je pre podne (ili kasno jutro) iz Beograda, a posle podne iz Peste (Keleti). Cini mi se da se zvao Ivo Andic u jednom smeru a Sandor Petefi u drugom.

 

Na svu srecu nisam imao losih iskustava.

Link to comment

Licno sam bio u autu(audi) sa osobom koja ga je terala, delom po kisi, 250+km/h u Donjoj Saksoniji od Bremena prema Hamburgu. Hteo sam da ga ubije zbog toga ali sam preziveo. Inace u suprotnom smeru je bila ogromna guzva jer se razvalio jedan Porse.

 

Sto se tice DB i svajcaraca: kolika je plata masinovodje na DB a kolika kod svajcaraca? Masinovodje u Nemackoj zeli da predje u Svajcarsku...

Problem nemackih zeleznica su plate i preopterecenost mreze.

Konkretno u Minhenu na S-bahn, koji redovno kasni, nema dovoljno masinovodja a pruge su preopterecene iako oni stalno nesto dodaju ali to nije dovoljno.

 

Moguce je vise zaradjivati nego li na DB ali morad kod privatnika na prevoz robe a onda da radis tipa 190 ili 200 sati i to da hvatas nocni rad i onda mozes izaci na 3-4k evra neto. Svajcarac na 39h nedeljno uzme preko 5k eur prosecno. Iako je zivot u Svajcarskoj skuplji nekih 30-40% nego li u Nemackoj opet su plate znacajno vece realno.

Link to comment

Ovo su plate masinovodja u fr (ima i za njemacku):

Plata je prosjecna neto mjesecna bez raznih dodataka:

 

Masinovodja

- Eurostar: 3470€

- TGV : 3440€

- U njemackoj (ne pise koji voz) : 3330€

- Cargo Rail : 2990€

- SNCF (osim TGV i Eurostar) : 2330€

- RATP (metro) : 2300€

 

 

 

Link to comment

Železnica je uopšteno super tema, i vozovi su jednostavno zabavni, počevši od Mehanotehnika modela koje smo skoro svi imali, do razumevanja sistema u kojem funkcionišu i načina putovanja koji meni lično izgleda kao logično rešenje skrajnuto omasovljavanjem automobila i auto-infrastrukture. Čini mi se (bez da naširoko ulazim u tematiku) da bi vozu mogla ponovo da pripadne budućnost, ili makar važnost jednaka automobilu i avionu, ukoliko bi mu se pružila jednaka šansa.

 

 

PS: Dobar kanal i dobre videe ima lik, pogledajte.

Edited by zorglub
  • +1 4
Link to comment
On 19.7.2022. at 22:04, Zlurad said:

Nešto su karte za ICE, makar mesec dana unapred preko omio aplikacije bile cudno jeftine. Ja gledao jula kartu za avgust za nas troje od nekog grada skroz na zapadu do Berlina koštalo da se kupi 80 evra, u jednom pravcu. Još se nisam vozio ice-om iz mnogo razloga ali moram da nabodem neki put čisto zbog osećaja. (Kasni voz u startu, ako presedas ima sanse da prespavaš na stanici, ili kasni voz 6 sati pa ti na kraju daju cokoladicu da se izvine)

 

Ako stigneš s više od sat zakašnjenja imaš pravo na povraćaj 25% od cene, ili 50% s više od dva sata. Formular uzmeš ili kod konduktera, ili na stanici. Ako nemaš online kartu, pare na stanici možeš da dobiješ odmah, ili ti uplate na račun.

 

This post sponsored by Deutsche Bahn.

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, Venom said:

 

Ako stigneš s više od sat zakašnjenja imaš pravo na povraćaj 25% od cene, ili 50% s više od dva sata. Formular uzmeš ili kod konduktera, ili na stanici. Ako nemaš online kartu, pare na stanici možeš da dobiješ odmah, ili ti uplate na račun.

 

This post sponsored by Deutsche Bahn.

 

 

Ja sam do sad dvaput popunila tu prijavu i dobila nešto nazad (ne secam se sume tj. koliko % od cene je to bilo). Jednom je baš tako išla kondukterka i delila putnicima, tad smo bas dosta kasnili - preko dva sata, zbog kvara u vozu ispred nas.

Link to comment

Vozovi su za udaljenosti od 7-8 sati najbolji i najbrži prevoz. Za sve preko toga je avion brži, mada je udobnost na strani voza. 7-8 sati je relativno naravno, mislim na zemlje koje imaju brzu železnicu.

 

Na strani automobila je jedino fleksibilnost, ali to je u praksi bitno jedino u vanrednim situacijama. Prošle godine vraćamo se iz BG-a letom za Berlin i vidimo tri dana ranije da je štrajk železnice :D. Od vozova nema ništa, rent a car nema nijedno vozilo i šta ćeš došao deda™ kolima po nas. Pre neki dan isto, idemo na put planiran pre skoro dva meseca i poslednja provera svih vozova kad ono regionalni voz do ICE konekcije otkazan, jedina opcija bus zamena u pola 5 ujutro. I srećom komšinica ide na posao kolima ionako u tom smeru pa nas je povezla.

 

Zbog takvih stvari je nemačka železnica donekle na lošem glasu i lokalno i među okolnim zemljama. Švajcarcima je to dosta omiljena tema, iako su meni svojim pravilima napravili još gore probleme nego Nemci. Npr. imaju foru da neće da puste nemački voz ako kasni i onda putnici pizde na DB jer moraju da izađu u Baselu na nemačkoj strani. Jednom je nekom pozlilo pa su čekali hitnu valjda i onda kad smo došli do Basela s kašnjenjem bilo je "naš voz prevremeno staje ovde". Ili kad sam se vraćao iz Ciriha, vidim dolazi švajcarski SBB voz, kažu nisu opet pustili nemački voz, ali nas čeka u Baselu. I SBB nas odveze samo do glavne stanice u Baselu i posle nisam stigao do one stanice s druge strane granice. To je bila poslednja opcija za taj dan, umesto u 11 uveče, došao sam kući u pola 6 ujutro.

 

 

  • +1 1
Link to comment

Prijateljica rumunka htjela da ide u Bukurest vozom. Trebao joj dva dana da kupi sve potrebne karte za taj put. Kupovina karata je sizifov posao. Nemas neki internet portal na kojem mozes kupiti sve karte nego moras ici na portale zeljeznickih operatora. Zamalo je odustala. A put je trajao 24h. Isla je preko Italije, Austrije i Madjarske.

 

Dok to ne rijese (olaksana kupovina karata Kad se putuje kroz vise EU drzava) putovanje vozom evropom ce i dalje ostario daleko od avio prevoza.

  • +1 1
Link to comment

Da li je DB teorija haosa kada zakasnis 2-3 minuta na jednoj stanici zbog DB pa onda umesto da u Magdeburgu ceka cas i po moras da ides u Hale da cekas skoro 5 sati i sve ti poremeti u planovima?

Ej, bre....

 

 

20220723-090646.jpg

 

20220723-084947-1.jpg

 

Edited by pasha
Link to comment

Da se nekim Zemeckisovim čudom vrate dvije stotine godina u prošlost i sa svojom supermodernom Končarovom dizelskom lokomotivom serije 7023 prijave na povijesni natječaj Liverpool & Manchester Railwaya 1829., Hrvatske željeznice svejedno bi izgubile posao, poražene i ostavljene od prve parne lokomotive u povijesti

  • Tužno 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...