Jump to content
IGNORED

Vozovi bez granica


borris_

Recommended Posts

U jednom pravcu cijena je oko 120€ a moguce je naci za manje od 100€ zavisi od dana.

Kada se ide do Minhena, moras da promjenis vos jedanput.

Do Frankfurta, ne.

Link to comment
35 minutes ago, Tsai said:

a koja je razlika u ceni TGV vs ostali?

 

Moj je utisak da je Francuska u mnogo tome skuplja od Nemacke (iz mog dosadasnjeg istina ne prevelikog iskustva sa Francuskom) pa je tako i ovde. Sa vozovima je odavno postalo kao i sa letovima, mozes da ubodes dosta povoljne karte, bilo za n meseci, bilo za nekoliko dana, ako se tako potrefi.

Link to comment

Nešto su karte za ICE, makar mesec dana unapred preko omio aplikacije bile cudno jeftine. Ja gledao jula kartu za avgust za nas troje od nekog grada skroz na zapadu do Berlina koštalo da se kupi 80 evra, u jednom pravcu. Još se nisam vozio ice-om iz mnogo razloga ali moram da nabodem neki put čisto zbog osećaja. (Kasni voz u startu, ako presedas ima sanse da prespavaš na stanici, ili kasni voz 6 sati pa ti na kraju daju cokoladicu da se izvine)

Link to comment

Smisao ICE vozova po Nemackoj je da zameni avio saobracaj izmedju velikih nemackih gradova. Iz raznih razloga tipa zagadjenja...

Iz Minhena ima direktna linija za Pariz, ide ovaj TGV sa moje slike ujutro u 15 minuta do 7.  Ide na Paris Est. Cena je 146 eur za 2. klasu i 245 za 1. klasu.

Poredjenja radi, karrta za nemacki ICE do Hamburga je 120eur za 2, klasu a moze biti i veca zavisi od ICE voza. 

Ovo sam stavio radi poredjenja jer je slicna km vazdusnom linijom.

 

Trenutno je na DB akcija da se za 2. klasu u ICE, IC i EC moze kupiti karta za 13 ili 17 eur. To je kao akcija slicna 9 eur za regio vozove po Nemackoj.

 

Sto se tice osecaja, vozio sam se sa ICE na liniji Minhen-Hamburg i mislim da sam najbrze isao blizu 300km/h ali nisam imao osecaj te brzine.

 

 

Edited by pasha
Link to comment

Nego sam nesto drugo hteo da kazem. Za Srbiju su ti vozovi do 200km/h tipa Sokola i slicnih sasvim dovoljni zbog velicine zemlje. U Bavarskoj, koja je slicna po povrsini Srbiji, ima samo jedna ICE linija prema severu prema Nirnbergu a ni to nije cela pruga velike brzine, ostalo su upravo te regio linije sa vozovima do 200km/h i to je sasvim dovoljno. Govorim o Bavarskoj koja je najbogatija nemacka pokrajina i moze sebi lagano da priusti tako nesto.

Treba samo namestiti pruge da mogu da omoguce vozovima da idu do 200km/h.

 

Eventualno ako jednom Srbija bude dovoljno bogata napraviti prugu velike brzine koja bi isla od Subotice preko NS, BG, KG, NI do npr Leskovca ili Vranja. To bi bila opravdana kilometraza i broj putnika za voz velike brzine.

  • +1 1
Link to comment

Moj rodjak cesto koristi ICE za voznju FRA - HH. To je nekih 500 km i vozom traje ispod 4 sata. Ponekad ide na jedan dan, jutro oko 5 iz FRA i stigne pre 10. Povratak oko 19 i stize u stan pre ponoci.

Moze da spava u vozu, da radi, bleji...

Kolima bi mu trebalo barem 5 sati u jednim pravcu.

 

U CH imaju nesto sto lici na Nemacki RBE, brzina nesto preko 120km/h. Sasvim dovoljno za male zemlje. 

Po meni cak i max od 160 je dovoljno dobro sve dok vozi :)

 

Link to comment

To mozda 5 sati zbog ogranicenja brzine u FRA na austoputu koja ne postoji u Nemackoj. U Nemackoj na autobahn-u mozes da opalis 250km/h ili vise, nema policije da ti meri brzinu a nema ni placanja putarine za nemacke tablice.

Salim se malo a mozda malo i ne:)

 

Nemacka je za vreme vlasti CDU tj. Angele Merkele propustila veliku priliku da unapredi brojne pruge na 300km/h. To bi znacajno povecalo nemacki bdp ali ocigledno Lufthansa lobi nije dao jer bi ih pokopao do kraja jer ionako prave gubitke od milijardi godisnje. Za razliku od DB koji zbog DB Schenker posluje pozitivno, barem je tako bilo do skoro. Plus najmocni lobi u nemackoj-automobilski.

 

Takodje flota ICE nije ujednacena. Na liniji Minhen-Hamburg jos se teraju ICE 1. Sto je pomalo glupavo ako se zna da Minhen prakticno daje u Simensu pogon ICE-u...

 

Nemacka je sve to mogla da unapredi pre ovih kriza od 2020 do danas ali Lufthansa, plus mecka i bembara...

 

Edited by pasha
Link to comment

To da ogranicenja nema padne u vodu kada su radovi (veoma cesto) i na pojedinim deonicama gde je guzva tolika da zaglavis redovno sat-dva.

Jeste bolje nego u FRA, ali nije toliko. ICE vozovi (i TGV) su bez premca.

  • +1 1
Link to comment

Autoputevi su u Nemackoj stari, jos od tridesetih:laugh: mora da se odrzava. Ima mnogo deonica gde ga deru preko 250km/h pa onda malo, malo saobracajka. Htela je nova vlada da ogranici brzinu da ne divljaju sa porseima, bmw, audi i meckom ali avaj to je simbol Nemacka u koji se ne dira.

 

Nemacka nije ni priblizno razvila infrastrukutru vozova velike brzine kako moze. Nemacka je rasturala svoju vrhusnku zeleznicku infrastrukturu a onda to prodavala Kini.  Francuska je tu daleko ispred. Da sve bude smesnije kineske brze zeleznice su gradjene na nemackoj tehnologiji. Cak i onaj Maglev u Sangaju je prvo bio u Nemackoj, to je Simens tehnologija. A oni su Maglev u Nemackoj rasturili za vreme Merkel.

Edited by pasha
Link to comment
10 hours ago, I*m with the pilots said:

 

Moj je utisak da je Francuska u mnogo tome skuplja od Nemacke (iz mog dosadasnjeg istina ne prevelikog iskustva sa Francuskom) pa je tako i ovde. Sa vozovima je odavno postalo kao i sa letovima, mozes da ubodes dosta povoljne karte, bilo za n meseci, bilo za nekoliko dana, ako se tako potrefi.

 

Ima i tu još jedna značajna razlika, u TGV je karta ujedno i rezervacija, u ICE ne. Praktično se može uzeti karta za svaki ICE ali ako si baksuz i nisi uzeo rezervaciju može da se desi da moraš da stojiš u njemu (ili sediš na podu). Sa druge strane u FR može da se desi da jednostavno nema slobodnih TGV-ova pa mora da se čeka dok ne dođe slobodan.

 

9 hours ago, Zlurad said:

Nešto su karte za ICE, makar mesec dana unapred preko omio aplikacije bile cudno jeftine. Ja gledao jula kartu za avgust za nas troje od nekog grada skroz na zapadu do Berlina koštalo da se kupi 80 evra, u jednom pravcu. Još se nisam vozio ice-om iz mnogo razloga ali moram da nabodem neki put čisto zbog osećaja. (Kasni voz u startu, ako presedas ima sanse da prespavaš na stanici, ili kasni voz 6 sati pa ti na kraju daju cokoladicu da se izvine)

 

Živeli smo 5 godina Berlinu a bake i deke su bile u Hesenu i Bavarskoj, uvek smo išli ICE-om sa jednim presedanjem i to tipa 10ak puta godišnje. Za nas, dvoje klinaca žena i ja je to bilo uvek super opušteno iskustvo.  Da bilo je sporadično i kašnjenja, a par puta smo promašili zbog toga i presedanje ali nije bilo strašno pošto je sledeći ICE bio tu za najviše sat vremena.

 

9 hours ago, pasha said:

Nego sam nesto drugo hteo da kazem. Za Srbiju su ti vozovi do 200km/h tipa Sokola i slicnih sasvim dovoljni zbog velicine zemlje. U Bavarskoj, koja je slicna po povrsini Srbiji, ima samo jedna ICE linija prema severu prema Nirnbergu a ni to nije cela pruga velike brzine, ostalo su upravo te regio linije sa vozovima do 200km/h i to je sasvim dovoljno. Govorim o Bavarskoj koja je najbogatija nemacka pokrajina i moze sebi lagano da priusti tako nesto.

Treba samo namestiti pruge da mogu da omoguce vozovima da idu do 200km/h.

 

Upravo tako, u Bavarskoj su brze pruge za brzine do 300kmh između Ingolstadta i Nirnberga pa posle od Nirnberga prema Erfurtu. Tu je još i mali deo brze pruge na trasi Vircburg-Fulda. Ostalo je uglavnom apgrejdovano na 200kmh.

 

Trenutno se priprema papirologija za gradnju brze pruge između Nirnberga i Vircburga kako bi spojili tu trasu na brzu prugu Vircburg-Fulda, ta pruga bi bila skroz nova i vrv. će pratiti autoput A3.

 

9 hours ago, pasha said:

Eventualno ako jednom Srbija bude dovoljno bogata napraviti prugu velike brzine koja bi isla od Subotice preko NS, BG, KG, NI do npr Leskovca ili Vranja. To bi bila opravdana kilometraza i broj putnika za voz velike brzine.

 

S obzirom kakva nam je zemlja, železnice se razvijaju u ne baš tako lošem smeru. Praktično u Srbiji sada postoje dva železnička sistema koji koegzistiraju međusobono a to je sistem Beograd-Novi Sad koji funkcioniše odlično, čak i FLIRT160 (crveni novi vozovi) koji menjaju KISS200 (beli vozovi SOKO) kasne samo minut dva u odnosu na Soko. A onda imamo ostatak zemlje koji je u lošem stanju. Generalno dosada skoro nije ni bilo ispadanja i kašnjenja između BG i NS.

 

Ovaj prvi "sistem" se sada već širi ka Subotici, uskoro će da krene i rekonstrukcija/nova pruga do Niša gde neće biti sve novo ali postojeće pruge će biti apgrejdovane, na pojedinačnim mestima će morati nova pruga kako bi taj ceo smer od Subotice do Niša bio između 160 - 200kmh. Isto se priprema i dokumentacija za obnovu pruge između Šida i Stare Pazove (gde se kači na prugu BG-NS) za brzine do 160 kmh. Za potrebe Srbije je to odlično.

 

Trenutno Srbija ima 21 garnitura Stadler FLIRT 160 koji idu max 160 kmh a trenutno saobraćaju od BG do Prijepolja. Od oktobra stiže još 18 FLIRT 160 te ćemo vrlo brzo imati 39 FLIRT koji su se inače odlično pokazali u domaćem saobraćaju. Pored toga imamo i 3 garniture Stadler KISS 200 koji idu kao SOKO vozovi između BG i NS a kasnije i do Subotice odnosno do Niša.

 

Ono što je dobro je to da se Srbija Voz očigledno drži Stadlera kao proizvođača, to znači unificirani rezervni delovi, lakše održavanje zbog sličnih komponenti i slično. Nema šarenila kao npr u Beogradskom GSP.

 

Srednjeročno će ovih 3 KISS 200 biti premalo a fali nam elektromotorne lokomotive i klasični vagoni za duže trase recimo do Bara ili dalje do ZG/Ljubljane, biće sigurno nabavke ali proćiće još nekoliko godina dok oni stignu.

Edited by Boycie
  • +1 2
Link to comment
9 hours ago, pasha said:

To mozda 5 sati zbog ogranicenja brzine u FRA na austoputu koja ne postoji u Nemackoj. U Nemackoj na autobahn-u mozes da opalis 250km/h ili vise, nema policije da ti meri brzinu a nema ni placanja putarine za nemacke tablice.

Salim se malo a mozda malo i ne:)

 

Vidi se da nisi mnogo na autoputu. ;)

FRA je Frankfurt u njegovom slučaju, koliko sam razumela? Ili Francuska? Svejedno, tacno je da treba ž preko 5 sati jer se barem jedna deonica na A5 ili A7 radi, ako si baksuz onda i vise. Npr. imaš 50km dugu deonicu pre Braunšvajga tokom kojih se dugo vozilo max 60, ne znam da li je to zavrseno.

 

Sto se tice brzina, u realnosti prosečni humanoid ne vozi brze od 160, osim tih specijalista koji ipak nisu u većini, kao sto ni besni automobili nisu zapravo vecina. Predložena brzina od 130 je dobar orijentir kada su u pitanju radni dani preko dana, uvece je već obično prazno pa "skliznes" u 160 a da i ne primetis. Jedino sta je zbilja kao iz vica i klišea je da vizaci BMW-a misle da su bogovi (gde god da su), to je valjda univerzalno na celoj planeti.

 

@Zluradttacno je da umeju da kasne i to opako, ali mozes uvek popuniti prijavu i dobiti nesto novca nazad (ne secam se koliko, dvaput sam to radila ali ima već n godina)

 

Kod aviona nam je normalno da ima 15 minuta kasnjenja, na autoputu su nam +(20-30) minuta takodje nesto sta uzimamo zdravo za gotovo ali nas nekako najviše zaboli kada smo u vozu. A zapravo je bas u tom slučaju najmanje bolno, iz moje perspektive 

 

@Boycieu

stajala sam jednom davno od Visbadena do Kelna, uopšte nisam ukapirala da je to vikend kada je Karneval (niti znala sta je zapravo Karneval) :isuse:

 

Edited by I*m with the pilots
  • +1 1
Link to comment

FRA je Frankfurt Hesenski :)

 

U normalno vreme brzine 200+ su nemoguce. Ima sve vise mesta na autoputevima gde je brzina ogranicena, veliki broj radova na putu, gust saobracaj, ... 

 

U realnosti ne vise od 10ak minuta, u najbolem slucaku moze da se vozi u kontinuitetu velikom brzinom. To je barem moje misljenje i iskustvo iz DE

 

Link to comment

Moje najlepse iskustvo u vozu je bilo u CH, voz od Bern aerodroma, mi je bio nehumani hotel, do Bern HBF. Jednog dana voz je je posle 2-3 stanice kasnio 5 min. 

Masinovodja se javlja, duboko izvinjava zbog kasnjenja i obecava da cemo stici na vreme. I stvarno, covek dade "gas" i sligli smo na vreme. Meni tih 5 min nije bilo bitno zato sto sam imao autobus na svakih 7-8 min do posla. Ali ljudima sa gustim/kratkim presedanjem to je bilo jako bitno.

 

Drugo je bilo kod nas, poslovni voz Beograd-Budimprsta. Koristio sam ga 10tak puta i uvek je bio na vreme ili ranije. Onda je doslo bombardovanje i ...

 

Sto se tice DBahn, mislim da se ponasaju landara-pishore. Javasluk i neorganizovanost su postali dominantni. Oni imaju neku vrstu samodovoljnosti i nije ih previse briga za putnike. Nisam cesto koristio voz u DE, ali sam cesto bio nezadovoljan :(

Link to comment
10 minutes ago, x500 said:

.

 

Drugo je bilo kod nas, poslovni voz Beograd-Budimprsta. Koristio sam ga 10tak puta i uvek je bio na vreme ili ranije. Onda je doslo bombardovanje i ...

 

 

 

Ne znam koji je bio taj poslovni i koliko je putovao (brze od brzog? Sumnjam?), ja sam u periodu od 2007. do 2013. putovala vise puta preko Pešte do drugih gradova brzim vozom iz Beograda (Beč, Prag, Katovice) i nikada nije bilo kašnjenja na samoj destinaciji a takvo iskustvo je imala i drugarica koja je bas cesto bila Subotica-Pešta. Moj je utisak bio da kada smo i kasnili malo sa dolaskom u Suboticu (ono vreme stajanja na carini je ~fiksno), bi posle majstor nadoknadio u Madjarskoj. Sad, sigurno da se dešava i tu, ali mi se cini da nije bilo pravilo.

 

Ako sam dobro razumela, brza je pruga od Segedina, samo sto mi nismo spojeni sa njom.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...