Jump to content
IGNORED

zanimljiva matematika


kurdi

Recommended Posts

Da li je slobodan kraj trake onaj koji mrav još uvek nije prešao tj posle prve sekunde mrav ima da pređe 99.999 cm i traka se rastegne za još toliko? Posle druge sekunde ostaje mu 99.998 cm i traka se rastegne za još toliko itd.?

Link to comment

Prvi put da. Mravić predje 1 cm od 100,000 cm i posle toga se traka rastegne u toj proporciji. Posle toga mravić je de facto prešao 2 cm, ali mu je ostalo još 199,998.

 

Drug koji mi je poslao zadatak kaže da je boshokuovo rešenje tačno. Meni se juče pojavilo Sunce pa sam morala da idem na plažu.

Link to comment

To je to onda. Ukupan preostali put koji mrav treba da pređe se posle svakog koraka smanjuje, bez obzira na to što se traka rasteže duplo. Shodno tome, mrav će na kraju stići do kraja trake (ako ne umre od gladi u međuvremenu ali za potrebe zadatka pretpostavićemo da ima regular food supply). 

 

Ovo mi liči na mirror one čuvene postavke sa žabom koja treba da pređe razdaljinu od jednog metra, prvi skok joj je pola metra a svaki naredni upola kraći od prethodnog (50-25-12,5-6,25...)

Link to comment

Jel sigurno 1km?Cini mi se previse za dilataciju kilometarske trake,logicnije bi bilo 1m

 

Nije bitno to. Kako se pomera traka tako se pomera i mrav sa svakim pomeranjem trake plus njegovo kretanje. Kljuc u podebljanom.

 

Uuuuu, kakav gotivan zadatak sam dobila. U kafiću sam i sad ću da idem kući da ga rešavam. :nerd:

 

Rešenja u spojlere ili ću da se naljutim. Prvo pitanje (objašnjenje) je trivijalno, nego računica.

 

Imas elasticnu traku, duzine 1km, koja je jednim krajem zakacena za zid.

 

Na tom kraju se nalazi mrav, koji krece ka drugom (slobodnom) kraju trake, brzinom 1cm/s. Dakle, presao bi traku za 100 hiljada sekundi.

 

Na kraju svake sekunde slobodan kraj trake se rastegne za 1km (traka je elasticna, dakle proporcionalno se rasteze svaki deo trake). Traka se moze rastezati neograniceno.

 

Pitanje - da li ce mrav stici do kraja trake?

 

 

Odgovor je naravnp suprotan od onoga sto izgleda da jeste, tj. tacan odgovor je - da, stici ce do kraja trake.

 

Pitanje - objasniti zasto stize i koliko mu je vremena potrebno (red velicine je dovoljan).

 

Podelis traku na 100 000 delova, koliko ima cm u km, ako se svaki deo pomera proporcianalno, mrav se sa svojim kretanjem brze krece za 1 cm po svakoj sekudni jer se svaki deo u svakoj sekudni poveca 1 cm.

Tako bih ja rekao.

Edited by Zaz_pi
Link to comment
  • 1 month later...

Nisam pročitao nijedan komentar, samo bih ovako na keca rekao da se radi o tome da nisu imali jednaku prodaju pa je stoga moguće da dva puta formiraju istu cenu i završe sa istom zaradom.

 

Jedino što sad to treba isprogramirati na papiru...

Link to comment

Nisam pročitao nijedan komentar, samo bih ovako na keca rekao da se radi o tome da nisu imali jednaku prodaju pa je stoga moguće da dva puta formiraju istu cenu i završe sa istom zaradom.

 

Jedino što sad to treba isprogramirati na papiru...

 

kako nisu imali jednaku prodaju? a i zadatak kaze da je druga cena niza od prve.

 

ja sam posle jedno pola sata uspeo da nabodem resenje.

 

edit

 

kontam sta si hteo da kazes sa nejednakom prodajom, ali i dalje stoji da u zadatku kaze da su cenu spustili. i resenje je takvo..

Edited by nenad
Link to comment

 

u prvoj rundi, cena je $5 ili $7. u drugoj $0.

 

u postavci se kaze da su spustili cenu, sto ne znaci da je cena bila pozitivna.

 

Edited by Gandalf
Link to comment

Cena jeftinih mora biti pozitivna, u suprotnom zadatak ima beskonacno resenja. 

 

Uspeo sam da izrazim broj jeftinih i skupih treceg prodavca preko prva dva i tu se zakovao :(

Link to comment

Cena jeftinih mora biti pozitivna, u suprotnom zadatak ima beskonacno resenja. 

 

Uspeo sam da izrazim broj jeftinih i skupih treceg prodavca preko prva dva i tu se zakovao :(

 

ja sam isto uspeo da dodjem do negde postavkom, posle je usledilo "nabadanje" koje je uspelo iz treceg, cetvrtog pokusaja.

Link to comment

Ja ga resio za nekoliko dana. Osnovna ideja - naci prosek. Ovaj prvi seljak je prodao svih 10 za 3,5 po komadu sto znaci da je pre podnevna cena veca od 3,5. Treci seljak je prodao sve za 1,35 po komadu sto znaci da je poslepodnevna cena ispod ove. Posle se lako nabode jer su cene iz resenja bliske ovima. Ali trebalo se setiti estimacije putem proseka.

Link to comment

 Ali trebalo se setiti estimacije putem proseka.

 

Ako postaviš sve uslove iz zadatka, lako dolaziš do toga je viša cena >= 35/10, a niža cena <= 35/26

Link to comment

Ako postaviš sve uslove iz zadatka, lako dolaziš do toga je viša cena >= 35/10, a niža cena <= 35/26

 

 

Pa znam, nego kazem, prvo sam se zamajavao postavkom zadatka, pa nista... Onda sam posao od proseka, pa lagano povecavao gornju cenu i brzo dosao do resenja. A za tako nesto je excel tata.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...