Jump to content
IGNORED

zanimljiva matematika


kurdi

Recommended Posts

@mayday, ima jos tih logickih zanimljivosti. Pretpostavimo da te je zarobio poglavica nekog plemena, koji ti kaze: 'Moras izreci jednu tvrdnju cija istinitost je proverljiva (dakle, true or false). Ako je istinita skuvacemo te, a ako je lazna, ispecicemo te'. Ako zelis da se spases, sta bi mu rekla?

Link to comment
  • 2 months later...

ma ovde jedan bizaran rad. http://arxiv.org/pdf/1110.1556v2.pdf

This is a special collection of problems that were given to select ap-plicants during oral entrance exams to the math department of MoscowState University. These problems were designed to prevent Jewish peopleand other undesirables from getting a passing grade. Among problemsthat were used by the department to blackball unwanted candidate stu-dents, these problems are distinguished by having a simple solution that isdicult to nd. Using problems with a simple solution protected the ad-ministration from extra complaints and appeals. This collection thereforehas mathematical as well as historical value.
Medjutim, ima zanimljivih zadataka. Presla sam ocima, neki su bas interesantni. Poslednji je bas lak, a cini mi se da su ga pogresno resili u resenjima.Ovaj mi je do jaja:
You are given two parallel segments. Using a straightedge, divide one of theminto six equal parts.
Samo mi treba jedna pomoc. Kad imam ovaj lenjir, imam pravo da podelim na dva jednaka dela merenjem ili ne?
Link to comment
ma ovde jedan bizaran rad. http://arxiv.org/pdf/1110.1556v2.pdfOvaj mi je do jaja:Samo mi treba jedna pomoc. Kad imam ovaj lenjir, imam pravo da podelim na dva jednaka dela merenjem ili ne?
Pročitao sam zadatak i rešenje, mislim da imaš pravo da ih meriš. Mej, možeš li preporučiti literaturu za nonlinear fuzzy constrained optimization? Sažvakao sam desetak radova ali mi jako fale konkretni primeri implementiranja u realnom svetu. Za čistu nelinearnu optimizaciju obično su primeri sa kutijama (kako napraviti najveću kutiju od zadatog materijala), mada ima i kuvača pirinča i optimizacija nodova za konstrukciju orbitalnih stanica.
Link to comment

Nije nikakva logička mozgalica nego fora kako da se najlakse izračuna napamet kvadrat dvocifrenog broja .372 = 40*34 + 32232 = 20*26 + 32492 = 50*48 + 12552 = 50*60 + 52662 = 70*62 + 42Itd.

Edited by deeps
Link to comment
  • 1 month later...

idu praznici, evo malo vjezbanja :s_d:ako je majka 21g starija od kcerke i ako ce za 6g mama biti 5x starija od kceri, postavlja se pitanje gdje je otacposto ne zelim da vas drzim u neizvjesnosti, uz malo matematike doci cete do toga da je tata upravo na/u mami :s_d:

Link to comment
  • 1 month later...
Nije nikakva logička mozgalica nego fora kako da se najlakse izračuna napamet kvadrat dvocifrenog broja .372 = 40*34 + 32232 = 20*26 + 32492 = 50*48 + 12552 = 50*60 + 52662 = 70*62 + 42Itd.
znam tipa koji iz glave vadi kvadratni koren iz bilo kog broja (i - narafski - neće da oda trik).pretpostavljam da je procedura slična kvotovanom pa ako neko zna...
Link to comment
  • 1 month later...
Uopste mi nije jasno kako mozes da napravis reprezentativan uzorak kada svaki slucaj ima 50% sansi.
nema to veze sa pojedinačnim slučajevima, ako te zanima objasniću ti kasnije o čemu se tačno radiBG-FR-Hoste, našla sam neki kalkulator ali mi pored nivoa poverenja 95% traži i interval poverenja*, pa ako imaš neki konkretan daj, ako nemaš ovako kaže:nivo poverenja 95%, populacija 2300000:za interval poverenja = 0.1 treba ti 677500 korisnikaza interval poverenja = 1 treba ti 9564 korisnikaza interval poverenja = 2 treba ti 2398 korisnikaza interval poverenja = 5 treba ti 384 korisnikaza interval poverenja = 10 treba ti 96 korsnikanivo poverenja = koliko siguran želiš biti da ti valja statistika, to želiš 95%interval poverenja = koliko odstupanje tolerišeš, npr ako ti tvoja statistika kaže da je 66% korisnika tačno a interval poverenja je 1, znači da 95% možeš biti siguran da je tačno unetih korisnika između 65% i 67%(ne znam koliki ti je nivo poverenja i da li je zadat, zato sam dala nekoliko)
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...