Jump to content
IGNORED

zanimljiva matematika


kurdi

Recommended Posts

dakle, potrebna velicina uzorka za odabrani nivo znacajnosti, za proporciju pojvaljivanja necega u populaciji p i za interval poverenja od 2c n=Z2 * p * q / c2 z ti je kritična vrednost z statistika za prihvatanje/odbacivanje nulte hipoteze u normalnoj distribuciji (npr. za nivo značajnosti 0.05 z=1,96, za .01 z=2.58)c je polovina širine intervala poverenja (ako hoćemo da je proporcija u okviru +-0,03, onda je to c, a dužina intervala poverenja je 0,06 (6%))ne znam sto mi se krlja velicina slova.

Link to comment

n = z^2 * p * (1-p) / c^2a za konačnu populaciju (što je tvoj slučaj) mora i koreckija:n' = n / (1+(n-1)/Np)gde jez = 1.96 za tvoj željeni nivo poverenja od 95%c = interval poverenja, tj polovina intervala poverenja, izražen kao druga decimala (znači za ono što sam u prethodnom postu pisala interval poverenja = 2 je c = 0.02)Np = veličina poplulacijee sad, p je verovatnoća jednog tvog događaja (korisnik ispravno unet), 1-p suprotnog događaja (korisnik pogrešno unet), a pri ovakvim proračunima (kao npr upravo za one brojke što sam ja gore pisala) se uvek uzme da je 0.5/0.5 jer je to najnepovoljnije (mnogo više možeš da veruješ statistici ako ti je ispalo 80%/20% korisnika ispravno/tačno ili obratno nego ako je 50/50), a najbolje je uzeti najnepovoljniji slučaj

Link to comment

:)nego, sad tek primetih da sam ovo ispisala kao da bejah navarena:

c = interval poverenja, tj polovina intervala poverenja, izražen kao druga decimala (znači za ono što sam u prethodnom postu pisala interval poverenja = 2 je c = 0.02)
procenat narode, procenat :isuse:u prvom postu sam pisala verovatnoće u procentima, a u sledećem kao apsolutne vrednosti(mada za izračunavanje veličine uzorka je svejedno jer se deli, samo naravno mora konzistentno)
Link to comment
Kapiram. Interval poverenja i tacnost su razlicite stvari. Je li tako.
tako je :)nivo poverenja je verovatnoća sa kojom možeš biti siguran da ti valjaju rezultatiinterval poverenja je interval u kome želiš da budeš siguran sa verovatnoćom nivoa poverenja da ti se sigurno nalazi pravi* rezultata verovatnoća događaja koji se posmatra je nešto sasvim drugo, čak i tu nije bitna verovatnoća pojedinačnog događaja ukoliko se posmatra nešto globalnijenpr za svako pojedinačno dete uvek je verovatnoća 50% muško & 50% žensko, bez obzira da li ima braću, sestre, koliko, da li je prvo, bez obzira koliko mama ili tata imaju braće/sestara/itd itd itde, ali npr verovatnoća da od 4ro dece budu 2 devojčice i 2 dečaka nije ista kao verovatnća da budu 3 devojčice i 1 dečak*pravi ne možeš nikada znati jer bi trebalo da uzmeš *sva* moguća pojavljivanja za uzorak, a to je ili nemoguće ili gigantski neisplati iv smornadam se da ne zvuči kao da sam pod etanolom ;-)
Link to comment
  • 1 year later...

Ne znam gde drugde da pitam...

 

jel ume neko na brzaka da nadje izvod ove f-je?

 

y=sinx/x^2

 

hvala ako neko vidi i pomogne :)

 

totalno mi je zardjalo znanje iz matematike :(

Link to comment

U slucaju da je ovo drugo, koristi se quotient rule (ne znam kako se kaze na srpskom)

 

koje kaze da ako imamo funkciju koja je razlomak dve funkcije tj. f(x) = g(x)/h(x), izvod f'(x) je

 

f'(x) = [g'(x)h(x) - g(x)h'(x)] / [h(x)]^2

 

Dakle u konkretnom slucaju,

 

y' = [cosx * x^2 - sinx * 2x] / (x^4)

 

 

 

edit: e jbg, koristice nekom drugom :)

Edited by hazard
Link to comment

Zaboravio si da skratis x :fantom: . Sreca pa topic starter vise ne svraca, ne bi mu verujem bilo milo :lol: .

 

Postoje btw online resavaci izvoda, bez sumnje i wolfram alpha.

Link to comment

quotient rule (ne znam kako se kaze na srpskom)

 

Ništa specijalno, izvod količnika. +1 za Wolfram, osim ako ste učenik/student koji rilja zbirku ili nešto drugo gde je poenta da naučite kako da dobijete rezultat, a ne sam rezultat...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...