Jump to content
IGNORED

zanimljiva matematika


kurdi

Recommended Posts

A jesi probao da pretrazujes binarno po kilazi, a ne po komadu?
Sorry, nisam razumeo ideju. Kako misliš binarno po kilaži? Može primer?
Link to comment
A jesi probao da pretrazujes binarno po kilazi, a ne po komadu?
Aha, mislim da sam razumeo na šta si mislio... ako sve zajedno teži m, da krene od jabuke do koje je zbir m/2 kila? Bojim se da to neće raditi, zato što ne može da jede jednu po jednu jedinicu mere, već samo celu jabuku. Tako bi uvek krenuo od povelike jabuke, i završio prilično "ogorčen" u slučaju da je jabuka među prvih nekoliko.
Link to comment

jede drugu najlaksu, pa zatim svaku drugu naviše. ili svaku treću.ako jede svaku drugu provaliće odmah, čim pojede gorku, da je prethodna slatka.ako jede svaku treću, može da se desi da se vrati na dve pre te.verovatno počinje da preskače jednu, pa dve, pa više... ali ne znam da sračunam kakojel idem negde u pravom smeru? ladno sam provalila da toliko sve na poslu radimo na kompjuterima, da kad uzmeš olovku i papir u ruke i foliraš da nešto računaš, odmah izgledaš čudno, ko da u sred posla rešavaš ukršene reči.

Link to comment

Možda je za nijansu jednostavnije ako se malo preformuliše - cilj je da pojede što manju težinu jabuka (makar bila i slatka), pre nego što može da kaže gde se slatka nalazi.Ako će biti od pomoći - pošto je podjednako verovatno da se slatka jabuka nađe na bilo kom mestu, očekivana težina pojedenih jabuka za izabranu strategiju će biti: SUMA_po_svim_i ( težina_pojedenih_ako_je_i_slatka ) / n;S obzirom da se n ne menja, dovoljno je naći minimum ukupne sume: MIN_po_strategijama ( SUMA_po_svim_i ( težina_pojedenih_ako_je_i_slatka ) )U prevodu, kvalitet strategije se može meriti sumom svih težina jabuka koje je potrebno pojesti za svaku poziciju slatke. Primer: Ako su jabuke 1, 2, 3 i 4, i prvo pojedemo 2 - ukoliko je 2 gorka, odmah znamo da je 1 slatka, tako da je pojeo samo težinu 2. Ukoliko je 2 slatka, opet je pojeo samo 2. Ukoliko je kisela, onda npr. pojede 3, pa ukoliko je 3 slatka, pojeo je 2+3=5, a ukoliko je i ona kisela, znamo da je 4 slatka, pa opet može da stane na 5 pojedenih.Ukupna suma je: 2 (ako je 1 slatka) + 2 (ako je 2 slatka) + 5 (ako je 3 slatka) + 5 (ako je 4 slatka) = 14Druga strategija je da npr. krene od 1, pa ako je kisela da pređe na 3. Tada imamo da je ukupna suma: 1 (ako je 1 slatka) + 4 (ako je 2 slatka) + 4 (ako je 3 slatka) + 4 (ako je 4 slatka) = 13U prevodu, druga strategija je bolja.edit: na nekoliko mesta sam napisao broj umesto težina...

Edited by Al-Khwarizmi
Link to comment
Aha, mislim da sam razumeo na šta si mislio... ako sve zajedno teži m, da krene od jabuke do koje je zbir m/2 kila? Bojim se da to neće raditi, zato što ne može da jede jednu po jednu jedinicu mere, već samo celu jabuku. Tako bi uvek krenuo od povelike jabuke, i završio prilično "ogorčen" u slučaju da je jabuka među prvih nekoliko.
Samo ideja. Za veliko k i malo n sistem bi trebalo da tezi obicnom binarnom pretrazivanju, tako da sumnjam da je fora sa prva, treca i sl. Moracu malko da razmislim.
Link to comment

Ako sam dobro razumeo uvek postoje i kisele i gorke, tj slatka moze da bude samo u opsegu od 2 do n-1.Ako je tako, nije bolje krenuti od 2 nego od 3 za n=5. Krenuo od 2 Krenuo od 3--------------------------------------------------------------------Slatka je na 2 2 5 (3+2) " 3 9 (2+4+3) 3 " 4 6 (2+4) 7 (3+4)--------------------------------------------------------------------Ukupno 17 14

Link to comment
Ako sam dobro razumeo uvek postoje i kisele i gorke, tj slatka moze da bude samo u opsegu od 2 do n-1.
Ne, jedino što zna sigurno jeste da postoji tačno jedna slatka. Manje (ako postoje) su kisele, a veće (ako postoje) su gorke. Dakle slatka može biti u opsegu 1 do n.
Link to comment

Imate kanap obmotan oko Zemlje, recimo po ekvatoru, dužina mu je jednaka obimu zemlje. Hoćete da kanap podignete na 1 metar, tako da svuda bude na toj razdaljini od površine.Za koliko treba povećati dužinu kanapa?Odgovor zvuči čudno, mada je kada se stavi na papir sve jasno.

Link to comment
Imate kanap obmotan oko Zemlje, recimo po ekvatoru, dužina mu je jednaka obimu zemlje. Hoćete da kanap podignete na 1 metar, tako da svuda bude na toj razdaljini od površine.Za koliko treba povećati dužinu kanapa?Odgovor zvuči čudno, mada je kada se stavi na papir sve jasno.
za 2Pi.a inace ja ovo pitam drugačije:imaš obmotan zategnut konopac oko ekvatora. odjednom, on se produži za 1m. ti ga olabaviš, i tako se on odigne od površine zemlje malo. pitanje - koja životinja može da se provuče ispod konopca:a)bakterijab)vinska mušicac)mišd)mačka
Link to comment
Joj, pa to je zadatak iz osnovne škole. O1 = 2rPiO2 = 2(r+1)Pi, gde je r = poluprečnik Zemlje.
Ma naravno da je zadatak iz osnovne škole, zapravo, potrebno je toliko znanja za rešavanje, ali se mene je u brzini kolega nasankao samo tako, pitao me da li je moguće da se kanap produži za manje od 10 metara a da se od zemlje odigne za metar, ja ne razmišljajući reko' nemoguće... Ovde nije problem u matematici, već u percepciji, znaš ono, zemlja je ogromna, kanap mora da je ogroman, šta je 10 (odnosno 6.28) metara u odnosu na to... Moram da priznam da me je zbunio u prvom momentu. <_<
Link to comment
Ne, jedino što zna sigurno jeste da postoji tačno jedna slatka. Manje (ako postoje) su kisele, a veće (ako postoje) su gorke. Dakle slatka može biti u opsegu 1 do n.
Da bre, samo da se zapljunem da je resenje

Umesto proste binarne pretrage gde se uvek nisani na interval/2 koristiti interval/e

Numem da dokazem so far. sad.gif

Link to comment
2. jedan zadatak za koji ne znamo resenje, ali bih ja na osecaj bio spreman da se kladim...nalazite se u nepoznatom vam gradu u kojem znate da postoje sve autobuske linije obelezene brojevima od 1 do N (sa istim brojem autobusa na svakoj liniji), ali ne znate koliko je N.setate se ulicom i prvi autobus koji ugledate je 7-ica.na osnovu samo ovih informacija, sta je najverovatniji broj autobuskih linija u tom gradu?
kurdi! vazno je!moram da poranim ujutro ali je vazno.mislim da ne bi bilo lose da stavim bound na domen od N a ti vidi sta posle. recimo da je N uniformno rasporedjen na [1,M].razmisljanje je sledece. slucajno je izvucen broj N. tek nakon toga se slucajno bira autobus koji cemo da ugledamo.dakle, mi imamo dva dogadjaja:X - broj linija koji ce biti izvucen (N)Y - redni broj autobusa koji cemo da ugledamomi trazimo E(X|Y=7)=E(X*I{Y=7))/P(Y=7), gde je I{Y=7) indikator ovog drugog dogadjaja.E(X*I{Y=7)) = sum_{i=7}^M i*P(X=i,Y=7) = sum_{i=7}^M i*P(Y=7|X=i)*P(X=i) = sum_{i=7}^M i*(1/i)*(1/M)=(M-7+1)/M.p(Y=7) = sum_{i=7}^M P(Y=7|X=i)*P(X=i) = sum_{i=7}^M (1/i)*(1/M)=> E(X|Y=7) = (M-7+1)/(sum_{i=7}^M (1/i)).A ovo nije jednako sedmici...
Link to comment

nisam siguran da sam razumeo...nije ocekivana vrednost 7, nego najverovatnija.ocekivana mora biti veca od 7, obzirom da ih je bar 7.

Link to comment
nisam siguran da sam razumeo...nije ocekivana vrednost 7, nego najverovatnija.ocekivana mora biti veca od 7, obzirom da ih je bar 7.
pakao. debil sam.sinoc sam nesto svoje radila (neko apdejtovanje signalima) pa sam potpuno zaboravila o cemu je ovde rec.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...