Jump to content
IGNORED

Abortus


tkd7334

Recommended Posts

Suština problema prekida trudnoće ne bavi se samom procedurom tj.da li je ili ne rutinska,bolna, već moralno-etičkim problemom na kome insistiraju te grupe za zabranu abortusa.
Sustina je da ne postoji nikakav "moralno eticki" (sic) problem, to je taj zajeb koji su religiozni uspeli da nam nametnu. Ono sto je stvarni eticki problem je cinjenica da covecji fetus, koji nema vise ljudskih osecanja od amebe, uziva vece postovanje i zakonsku zastitu od, recimo, odraslog simpanze. Problem sa etikom imaju religiozni, njihovi stavovi su eticki problematicni, da budem blag.
Link to comment
  • Replies 595
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    26

  • denise

    25

  • Mr.Smith

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

Počivša nam države je imala jedan od najliberalnijih zakona o prekidu trudnoće u svetu, što bi bilo čudno pošto se ipak (ma koliko se sa setom sećali tog vremena) radilo o totalitarnom režimu da je razlog za njegovo postojanje bila moralna dilema o kojoj se ovde govori. Prosto, zašto bi se takvo društvo odricalo potencijalnih radnika, vojnika, poreskih obveznika, šta god?Razlog su bili ilegalni pobačaji (babe trljačice) koje su pre uvođenja moderne zdravstvene službe bile tradicionalno zadužene za tu rabotu. U tipičnom slučaju žena bi posle loše urađenog prekida trpila bolove i krvarenje dok se ne bi srušila i bližnji je odneli u bolnicu. Na prijemu je često već bila izgubljena, svi mehanizmi kojima se telo bori protiv upale i iskrvarenja bi već krenuli nepovratno nizbrdo. Smrt bi dolazila sporo, mučno i bolno, organi bi otkazivali jedan po jedan, bukvalno bi se živa raspadala.Pošto je obično sila prvi način kojim se u takvim društvima rešavaju problemi probali su da potamane babe. Ali čak i u takvom stanju često ih nisu odavale pa ih je policija šamarala i šutirala (jbg, za njih proveren i pouzdan metod) onako polumrtve u sred bolnice. Nije išlo, pa je izabrano manje zlo - ako već moraju da postoje neka ih pod kontrolom.Kasnije su se stvari pomalo menjale, kako su republike postajale samostalnije propisi su počinjali da se razlikuju pa je jedno vreme u Srbiji postojao tzv. abortni turizam pošto se relativno jednostavno mogao uraditi pobačaj skoro do polovine trudnoće.

Edited by salkodinamitas
Link to comment
Pisac ovih redova nije odgovoran ni za jedan abortus i ne smatra abortus kontracepcijom kao sto to rade mnogi bogobojazljivi gadovi kad zagusti.
Ali ga kontracepcijom smatraju upravo "nebogobojazljive" zene koje ga (ako je verovati statistici) tako cesto rade u zemlji Srbijici. Mislim... ako im nije pre svega jasno da su takvom intervencijom najpre sebi ugrozile zdravlje, onda nemamo o cemu dalje da pricamo, o moralu, brizi o drugima i sl. Btw to su iste one koje koje morate "privoditi" na redovne ginekoloske preglede. I sta ja sad tu ima da polemisem sa nemarnim kravama (i bikovima). Izgleda da im je i jeftinije i udobnije malo-malo pa uraditi abortus nego koristiti zastitu.:yucky:A liberalizam u pocivsoj Jugoslaviji ne cudi: raskrstili smo sa crkvom, sa moralom, zivela slobodna ljubav, zivela sloboda pojedinca. :D A poreskih obveznika, vojnika i ostalih je ionako bilo dovoljno.Moralni problem mogu da nametnu samo naucnici, nikakvo suknjonoseci bogomoljci. Ono jes' da je covek uvek covek, i da npr. retardirano dete ima vise prava od normalno razvijene zivotinje koja je "intelektualno" na istom nivou, ali je princip svakovrsne dobrobiti (welfare) da li to bice moze da oseca BOL, odn. da li samim tim moze da pati.Postoje razna istrazivanja koja pokazuju da neke zivotinje osecaju strah, neke i strah i bol, i tacno se zna koje su to. Patnja moze biti izazvana i strahom, ali je bol presudan, predstavlja "granicu" izmedju vrsta kojima je definitivno potrebna zakonska zastita dobrobiti i onih kojima i nije neophodna. Isto tako je bitno napraviti razliku izmedju "obicnog" refleksa i, recimo, reakcija na bol, strah, a najbitnije je tzv. aktivno trazenje nacina da zivotinja/bice sama sebi ublazi bol.Logicno je pitanje da li fetus oseca bol. Gotovo sva istrazivanja ukazuju da je presudna razvijenost prednjeg dela frontalnog reznja mozga, a kod fetusa je on... je l'. To sto se "brani" od intervencije (a "babe" ga rade cak i iglom za strikanje!) je samo refleks... ili?Osudjujem samo one krave (zene) kojima je to vid kontracepcije, zahvat za dan/nedelje posle, koje su nemarne i prema sebi, a kamoli prema nekom drugom bicu.Verovatno ga nikad ne bih uradila, kad mogu po ulici da sakupljam macke sa invaliditetom i olaksavam i ulepsavam im zivot do njegovog kraja, verovatno jos jedna "gladna usta" (neplanirana, bas kao i neko jadno mace koje vreba iza prvog coska) nece biti teret. Siromastvo nije izgovor. Nemastina i nezaposlenost nije izgovor. Problem je jedino nemarnost i nerazmisljanje, a posle treba birati jedno od dva zla. A ima neceg i u tzv. covecnosti (da ne bude zabune, fucka mi se na pravoslavlje i ostala slavlja). Ovo poslednje se odnosi iskljucivo na zene/muskarce koji po ko zna koji put odbacuju odgovornost i priliku da se suoce sa svojom infantilnoscu ("sredice to sve cika doktor"). Odrasti jednom, ne mozes sve neprijatnosti zvati sudbinom ili neresivim sr*njima, a sam si ih izazvao svojim nemarom. Preuzmi odgovornost najpre u pogledu sebe, "abortiraj" se iz roditeljskih skuta, i shvati da si sam odgovoran za sebe. A posle i za nekog drugog.Dakle, hir i nemar nikako. Zlocin, zdravstveni problemi i sl. - da. Uostalom, jako se lako moze zakljuciti o cemu je rec, ali imam utisak da to niko ne zeli. A i kazu da od silnog broja zahvata u toku dana/nedelje neki odvasnji lekari imaju tzv. teniski lakat. :yucky: Edited by FranziskaKafka
Link to comment

Ja sam za NE.Sem u slučaju da oboleli fetus ili neka komplikacija ne ugrozi zdravlje majke. Daj ljudima slobodu i oni će je zloupotrebiti. Promiskuitetne klinke koje zatrudne drogirane ili pijane trebalo bi da rode svoje dete. I po zakonu da se brinu o njemu. Ili da ga daju na usvajanje porodicama koje ne mogu dfa imaju decu i vape za njom.Ljudima su sex i hrana zadovoljstvo u kome vole da se dave. Pojedi pa povrati je bulimija. Pojebi se pa abortiraj je šta? To detence je živo isto kao i majka koja ga nosi i tačka. Moj stav je da je abortus ubistvo koje treba kontrolisano koristiti kao i msrtnu kaznu ili eutanaziju. A to je skoro nikad ili tek tek ponekad.

Edited by Neutrino
Link to comment
Ja sam za NE.Sem u slučaju da oboleli fetus ili neka komplikacija ne ugrozi zdravlje majke. Daj ljudima slobodu i oni će je zloupotrebiti. Promiskuitetne klinke koje zatrudne drogirane ili pijane trebalo bi da rode svoje dete. I po zakonu da se brinu o njemu. Ili da ga daju na usvajanje porodicama koje ne mogu dfa imaju decu i vape za njom.Ljudima su sex i hrana zadovoljstvo u kome vole da se dave. Pojedi pa povrati je bulimija. Pojebi se pa abortiraj je šta? To detence je živo isto kao i majka koja ga nosi i tačka. Moj stav je da je abortus ubistvo koje treba kontrolisano koristiti kao i msrtnu kaznu ili eutanaziju. A to je skoro nikad ili tek tek ponekad.
Evo ga ovaj što rešava sve planetarne probleme! <_< Ta promiskuitetna klinka koja je dete napravila nagudrana će garantovano da rodi zdravo dete, jer jelte te hemije tako blagorodno utiču na fetus. A onda će puna brige i pokajanja da ga gaji. Dođi juče. <_< Mnogo je bolje da abortira nego da rađa dete koje nema neke šanse da bude zdravo, a bogme ni srećno ako ga ona bude gajila. A usvojenje je tek svojevrsna trauma. Da ne pominjemo mogućnost da usled deformiteta izazvanih gudrom i ne bude usvojeno pa proživi detinjstvo i mladost u domu, a posle završi ko zna gde i kako. I na grbači države povrh svega. Te poteze ubistvo i bla kenj prosipaj kad tvoje telo bude u pitanju. Do tad možeš samo u trskocima što ti toplo preporučujem... <_<edit: samo kad si ti za ne! To je najbitnija stvar za odluku. Planetarno! Edited by Leonina
Link to comment

živo je. A ti ga ubi. Ja ti ne branim. Ne mora da bude nagudrana klinka.Može to da bude samostalna malo starija devojka, koja ima doba posao, uzela nova kola mna kredit, izlazi i zeza se i ima desetak frajera sa kojima se povremeno viđa. I kad shvati da je trudna, ops, svi oni izlasci u klubove, svi oni dooobri frajeri, među kojima ima dosta mlađih, svo to zezanje i klabing da ode u propast zbog jedne bebetine.Kokni tu bebu još dok se ne mrda puno. Ee ček. Bebe i matorci su slični tako bespomoćni. Posebno ako su matori već u krevetu i čekaju svoj kraj, ostavljaju ti gajbu, al već godinama nikako da umru. Ubi i njih.Ja ti stvarno nisam neki katolik, al meni moja svest neće nikad dozvoliti da to prihvatim kao nešto normalno. To je mojih 5 centi. Kad bi mogao da stvorim zakon, stvorio bi jedan dobar i pravedan zakon sa kojim bi se to sprečilo.Cifra od 60 000 abortisa samo u BG godišnje je jedan autogenocid. I mnoooog je to materijala za stem ćelije. Čuo sam čak i da ako se jede sirovo dete, da postaješ mlađi, lepši. Stem ćelije i tako sirove imaju čudnu moć. Gotovo isceljujuću. Vidi madonu. Ima 60 godina. wow. super. Idem joj na koncert.

Link to comment

A sto ti mislis da mora da se radja toliko ljudi? Kakav autogenocid?? Ti slobodno proizvodi Srbe da vas bude sto vise. Neki od nas imaju drugih ideala u zivotu. Ja sirovu decu ne jedem vec 8 godina i jos uvek sam vitalan i mladolik.

Link to comment

Moram dabl post izvinite.Voli svoje dete, i posle deteta koje nisi volela pa ga.... cap. Ako se to tako radi. Valjda. Ne znam ja. Nisam žensko. Ne znam to. Možda su žene prirodno surovije u tom smislu. Detence koje nema šanse da preživi u preriji se kokne po kratkom postupku. Ako neželjeno dete ugrožava finansijsku stabilnost , ključnu za opstanak već rođenog deteta u današnem svetu, onda se ono eliminiše. Jedno pile uvek strada u gnezdu po zakonima životinjskog sveta, a ja još nisa načisto da li su ljudi duhovna uzvišena bića kosmosa, ili žpak samo obične životinje. Ja ću da držim svoju stranu i imaću jako lepe argumente. Biće ti zanimljivo, a možda, ako mene shvatiš kao nekog ko je dobar i fin, i čije mišljenje možeš da prihvatiš, možda se u datom trenutku i predomisliš.

Link to comment
Ja ti stvarno nisam neki katolik, al meni moja svest neće nikad dozvoliti da to prihvatim kao nešto normalno. To je mojih 5 centi. Kad bi mogao da stvorim zakon, stvorio bi jedan dobar i pravedan zakon sa kojim bi se to sprečilo.Cifra od 60 000 abortisa samo u BG godišnje je jedan autogenocid. I mnoooog je to materijala za stem ćelije. Čuo sam čak i da ako se jede sirovo dete, da postaješ mlađi, lepši. Stem ćelije i tako sirove imaju čudnu moć. Gotovo isceljujuću. Vidi madonu. Ima 60 godina. wow. super. Idem joj na koncert.
zakon je po tom pitanju dobar i pravedan, upravo zato sto ga ne sprecava. a ti ces imati puno pravo da to prihvatis ili ne kada se to bude ticalo tvog tela. a isto to pravo ima i svaka zena.za ovo zadnje...ti si bolestan :huh: Edited by nasumica
Link to comment
Prosto, zašto bi se takvo društvo odricalo potencijalnih radnika, vojnika, poreskih obveznika, šta god?
Cuveni i besmisleni argument. (obicno je u formi "ubili ste Betovena" ili tako nekog junaka). Nista ne garantuje da se "odreklo" na hiljade besposlicara, alkoholicara, mentalnih bolesnika. Samim tim je abortus sa tog, kao, "drustvenog" aspekta super stvar. Oba argumenta, i pozitivni i negativni, nemaju nikakvog smisla. Ne "ubija" se nikakav potencijalni advokat ili potencijalni narkoman, vec skupina celija. Cak je argument moguce nategnuti da se ipak "ubija" potencijalni narkoman jer ce taj fetus izrasti u nezeljeno dete. A postoji prilicna sansa da ce dete koje je nezeljeno dobijati manje paznje i nege (statisticki podaci ukazuju da se nezeljena deca cesce razboljevaju, redje upisuju fakultete, itd), pa je cak i moguce reci da se drustvu cini usluga. Ali poenta uopste nije u drustvu i sta drustvo hoce, vec u individualnoj slobodi izbora. Moje telo, moja odgovornost. Treba da mogu da ga oslobadjam nepotrebnih/nezeljenih celija do mile volje - abortusom, alkoholom, narkoticima, cime god.
Link to comment
za ovo zadnje...ti si bolestan :huh:
To, nazalost, odavno postoji. Tzv. eliksir mladosti. Sastavljen od delova fetusa. Najpoznatiji korisnik: Elizabet Tejlor. A izgleda da se ilegalno sluzi i u restoranima u nekim... kahm... zemljama. Ne treba zaboraviti ni koliko kostaju delovi fetusa na ilegalnom trzistu (u medicinske svrhe, za ostale ne znam). Jedan fetus - nekoliko hiljada evra (kad se rasparca). I to je zivot, ebiga.
Link to comment
Moje telo, moja odgovornost. Treba da mogu da ga oslobadjam nepotrebnih/nezeljenih celija do mile volje - abortusom, alkoholom, narkoticima, cime god.
Moje telo, moja odgovornost prema sebi, ali i prema tom nekom drugom koji ce se roditi (cuveni primer roditelja koji su zadrzali dete koje je trebalo da pobace iz zdravstvenih razloga, a sada muce i sebe i njega stotinama operacija da bi uopste moglo da dise, jede, cuje... :puke: )Ono je "srecno" (ako se moze biti srecan sa takvim problemima, a osim toga je i cudoviste), ali nije zdravo. I koga vise osudjivati, namerne i nemarne abortuse ili ovo? <_<
Ta promiskuitetna klinka koja je dete napravila nagudrana će garantovano da rodi zdravo dete, jer jelte te hemije tako blagorodno utiču na fetus. A onda će puna brige i pokajanja da ga gaji. Dođi juče.
Ljudi se menjaju. Ne mozes znati kako ce se neko ponasati dok se ne nadje u takvoj situaciji. Isto tako ne mozes ceniti da li ce se neko roditi zdrav dok se ne rodi, a ponekad moraju da prodju godine. Ne pomaze uvek ni procena lekara. A nekad ni ona nije dovoljna da se ljudi odluce za dobrobit i deteta i samih sebe.Pravno gledano, mnoge stvari prvo treba da se dese da bi mogao da se izrekne sud. Ne moze se uvek unapred osudjivati. "Hej, on ce mi ukrasti televizor, teraj ga iz komsiluka!" Nazalost, prvo treba da ti ukrade televizor da bi mogao da ga optuzis za kradju.
Link to comment
To, nazalost, odavno postoji. Tzv. eliksir mladosti. Sastavljen od delova fetusa. Najpoznatiji korisnik: Elizabet Tejlor. A izgleda da se ilegalno sluzi i u restoranima u nekim... kahm... zemljama. Ne treba zaboraviti ni koliko kostaju delovi fetusa na ilegalnom trzistu (u medicinske svrhe, za ostale ne znam). Jedan fetus - nekoliko hiljada evra (kad se rasparca). I to je zivot, ebiga.
to mi je poznato, reagovala sam na izjavu da ljudi jedu decu da bi ostali mladi. pomalo mi je poznata i potraznja za stem celijama, ali nemam neki odredjen stav prema tome, znam samo da bi korist od uspesnosti primene stem celija mogla da bude velika.
Link to comment
Ljudi se menjaju. Ne mozes znati kako ce se neko ponasati dok se ne nadje u takvoj situaciji. Isto tako ne mozes ceniti da li ce se neko roditi zdrav dok se ne rodi, a ponekad moraju da prodju godine. Ne pomaze uvek ni procena lekara. A nekad ni ona nije dovoljna da se ljudi odluce za dobrobit i deteta i samih sebe.Pravno gledano, mnoge stvari prvo treba da se dese da bi mogao da se izrekne sud. Ne moze se uvek unapred osudjivati. "Hej, on ce mi ukrasti televizor, teraj ga iz komsiluka!" Nazalost, prvo treba da ti ukrade televizor da bi mogao da ga optuzis za kradju.
e, aj oladi malo sa pretpostavkama i sl. glupostima. Ajde da pretpostavim da si u pravu, ljudi se menjaju. (mada lično ne mislim da je to istina ali rasprave radi ok) Ali se menjaju kad sami tako odluče. A ne kad ima tamo neka baraba zakonski zabrani da abortiraju. I natera ih da gaje dete. Ljudi se menjaju tj postaju brižni roditelji kad sami odluče da je vreme za dete, ili eventualno shvate da je to vreme došlo kad već zatrudne. Ako pokušavaš da kažeš kako će neka skoro pa maloletna klinka koja se nagudrala pa zatrudnela da se promeni jer joj zakon i ovaj što rešava planetarne probleme rekli da tako treba- piši propalo.I ako ta gudra neće imati uticaja na dete što onda ne uvedu exere ili šta god da je popularno međ omladinom sad u obaveznu ishranu trudnica. <_< Ajde molim te. I to u zemlji gde se gro dece rađa s nekim problemom i pored brige majki u trudnoći da rade sve što im se kaže.U redu je. Stvarno. <_<
Link to comment
Može to da bude samostalna malo starija devojka, koja ima doba posao, uzela nova kola mna kredit, izlazi i zeza se i ima desetak frajera sa kojima se povremeno viđa. I kad shvati da je trudna, ops, svi oni izlasci u klubove, svi oni dooobri frajeri, među kojima ima dosta mlađih, svo to zezanje i klabing da ode u propast zbog jedne bebetine.
Naravno, ovakvo jedno ponašanje je samo za kurve i nimfomanke a nikako za fine devojke.Finim devojkama je smisao života da imaju što više klinaca.I to naravno sa starijim mužem.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...