Jump to content
IGNORED

Kardio i teretana


apotekarica

Recommended Posts

ehh, kako bih ja jednog takvog temeljnog i educated

ovaj nas brani zenama da rade cucnjeve jer ce kao postati bulky :D

 

 daj da postanem bulky, molim te, umjesto sto moram da vjezbam godinama za svakih 100 g misica 

Link to comment

Spaki je stara skola, dnevno kilu belog mesa i 300gr pirinca podeliti na 5 obroka i tako svaki dan :D

 

Ovaj kod kojeg sad radim je isto mnogo jak, ima uzrecicu "ja sam njega ucio da trenira pre x ili xx godina".

 

 

 

Znas onog lika sto je trenirao u hali, onaj sto radi u auspuh servisu, tako oko 4 banke ima?

-Kako ne znam, pa ja sam ga ucio da trenira pre 20 godina!

 

Bio nam na probnom treningu ovaj lik iz druge teretane, klinac, 20 i kusur, onaj Marko...

-Znam znam, isao sam tamo, ja ga ucio da trenira pre 10ak godina!

 

Itd itd, godine nebitne, koga god od vezbaca poznaje je ucio da trenira  :0.6:

Edited by Zli Gli
Link to comment

Pa kako je onda jak kao vo ako je natural?!  :o Ja nisam ni nezan a ni vo, mada svakako vise nezan nego vo :(

Ne znam gotovo ništa o specifičnostima kada je u pitanju snaga i šta je potrebno, ali kad se budem išlifovala, ja ću ti reći kako je moj trener tako jak. 

 

Ali evo, recimo, imaš dole one primorce gde je veliko učešće ljudi koji su jaki kao crna zemlja sa sve onim ramenima od po metar. Dole na moru imam hrpu drugara i poznanika koji su mnogo jaki, a ne uzimaju nikakvu hemiju. I nije da su to neke telesine koje su masivne, a mlohave. Oni bas imaju izdiferencirane grudne i stomacne misice i trapeze i sranja. Ne umem objasniti, može biti to da se igralo vaterpolo non stop, da si morao nositi tamo vamo teške stvari poput čamaca, celo celcijato leto izbacuješ svoje celo telo na neki mol iz vode samo na ruke. Možda je i nešto genetski uslovljeno jer im je starina sigurno utovarivala i istovarivala džakove sa brodova.

 

Ja sam imala dve identične situacije prošlo leto. Imala sam dve neke betonske žardinjere na terasi koje je trebalo maknuti na ulicu. Prvo sam mislila da hoću da se samo jedna makne i meni se tu taman nameste da su bili u poseti (bivši) vaterpolisti od 33-37 godina (igrala se veteranska vaterpolo liga u tom periodu). Kad sam odlučila da se makne i druga, iscimala sam te moje lokalne drugare grmalje kojima je zanimanje da plove na teretnim brodovima uglavnom. Vaterpolisti se oznojili, a još sam i izbacila jedno pola kubika zemlje iz žardinjere. Ovim drugim manijacima nisam ni izbacila zemlju i lakše su je spustili. 

 

To je baš zanimljivo.

Edited by MayDay
Link to comment

Ima tu i do tehnike. To je ono sto je i ovde fernoux probao da opise kao "seljacka snaga". Ljudi koji cesto rade teske stvari, posebno ako je od rane mladosti, stvore odredjeni tip "inteligencije" kad koriste snagu. Upravo taj utovar/istovar teskih stvari je kao stvoren za to. Ti ako ne skontas polozaje koji su optimalni si najebao na duzi rok.

Ja sam to prvi put sreo sa likovima koji rade selidbe kad sam se kao klinac oprobao u toj karijeri i ostao sokiran kako su neki ljudi toliko jaci od mene. Onda drugi dan dodjes, potpuno slomljen od juce, pa krenes da se stedis na razne nacine jer ne mozes, malo gledas sta drugi rade... i skontas da si danas nekako lakse to podneo. Nisi postao jaci, nego racionalnije koristis snagu. Naravno, ako takve stvari radis godinama, onda se sve to sabere - em si jak, em umes.

A i gene nikad ne treba potceniti. Jednostavno, ljudi ne krecu iz istih pocetnih pozicija i maksimumi koje mogu dostici im nisu isti. Svako malo naletim na pricu o nekom americkom srednjoskolcu koji je prvi put probao npr. mrtvo dizanje i odvalio 150-200 kila. Jos nije ni naucio potez a dize ko mator. Vecina njih nestane za par godian jer ih zivot odnese na drugu stranu posle, ali tacno vidis da je nekome dato.

Najvazniji korak je dobro izabrati roditelje jbg ;)

Link to comment

Ima tu i do tehnike. To je ono sto je i ovde fernoux probao da opise kao "seljacka snaga". Ljudi koji cesto rade teske stvari, posebno ako je od rane mladosti, stvore odredjeni tip "inteligencije" kad koriste snagu. Upravo taj utovar/istovar teskih stvari je kao stvoren za to. Ti ako ne skontas polozaje koji su optimalni si najebao na duzi rok.

Ja sam to prvi put sreo sa likovima koji rade selidbe kad sam se kao klinac oprobao u toj karijeri i ostao sokiran kako su neki ljudi toliko jaci od mene. Onda drugi dan dodjes, potpuno slomljen od juce, pa krenes da se stedis na razne nacine jer ne mozes, malo gledas sta drugi rade... i skontas da si danas nekako lakse to podneo. Nisi postao jaci, nego racionalnije koristis snagu. Naravno, ako takve stvari radis godinama, onda se sve to sabere - em si jak, em umes.

 

To je otprilike ono sto se strucno zove synaptic facilitation, a sto je Pavel za nas obicne smrtnike preveo kao grease the groove. Prosto, sto cesce izvodis istovrstan pokret, nervni sistem ce ti postati efikasniji kad je taj pokret u pitanju i lakse ces ga izvoditi, tj. bices jaci. Poenta je u tome da se ne pretreniras i ne povredis, jer ako recimo svaki ili svaki drugi dan radis benc sa maksimalnim tezinama, jedino cemu se mozes nadati je da zavrsis smlavljen i sa sjebanim ramenima.

 

S tim sto tu treba imati u vidu jednu bitnu stvar - snaga je specificna. To sto si npr. jak u mrtvom dizanju ne mora nuzno da znaci da ces biti jak i u cucnju ako ga nisi vezbao, iako su u pitanju srodne vezbe koje velikim delom angazuju iste misice. Jednostavno, da bi bio dobar u necemu moras da vezbas to nesto, a ne nesto drugo. To objasnjava zasto ce neko ko se profesionalno bavi selidbama lakse nositi namestaj od duplo veceg i misicavijeg teretandzije.

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Naravno. Vazno je zapamtiti da takvi fizicki poslovi skoro nikada nisu ekvivalent tom maksimumu iz teretane. Ipak su svi poslovi zamisljeni da ih covek izdrzi 8-12 sati. Blize je treningu izdrzljivosti nego snage i radi se o relativno komplikovanim potezima, slicnijim strongman treningu. U stvari, strongman je i zamisljen kao tako nesto samo teze - kombinacija kondicije i snage uz neobicne oblike koje treba preneti, dici, baciti...

Tu se mnogo teze postize ta savrsenost poteza, kao sto mozemo videti kod npr. vrhunskog izvodjaca cucnja. Tu je svaki udah, svaki pomeraj stopala do tancina isplaniran i izveden. U ovim stvarima ima malo vise nepoznatih, ali uz beskonacno ponavljanja i to moze da se donekle usavrsi.

 

Tuzan deo svega toga su likovi kakve sam sretao po raznim fizikalijama kojima sam se bavio a koji su prakticno invalidi u relativnoj mladosti. Sirova snaga u kombinaciji sa odbijanjem bilo kakvog ucenja moze da te provede kroz neko vreme, ali unistava ljude na duzi rok. Neko utovaruje kutije od 5 kila i rekao bi covek - nista specijalno, ali ako ih baca svaki dan, godinama, sabere se to. Posle ti postane jasno zasto ne moze tako da se radi sa rotacijom ledja a da se ne dobije hernija, ali vecina dok ne dozivi ne nauci. Zato kad gledas nekog od onih matorih koji znaju sta rade, to sve deluje ko da se covek ni ne znoji.

Link to comment

Ima tu i do tehnike. To je ono sto je i ovde fernoux probao da opise kao "seljacka snaga". Ljudi koji cesto rade teske stvari, posebno ako je od rane mladosti, stvore odredjeni tip "inteligencije" kad koriste snagu. Upravo taj utovar/istovar teskih stvari je kao stvoren za to. Ti ako ne skontas polozaje koji su optimalni si najebao na duzi rok.

Ja sam to prvi put sreo sa likovima koji rade selidbe kad sam se kao klinac oprobao u toj karijeri i ostao sokiran kako su neki ljudi toliko jaci od mene. Onda drugi dan dodjes, potpuno slomljen od juce, pa krenes da se stedis na razne nacine jer ne mozes, malo gledas sta drugi rade... i skontas da si danas nekako lakse to podneo. Nisi postao jaci, nego racionalnije koristis snagu. Naravno, ako takve stvari radis godinama, onda se sve to sabere - em si jak, em umes.

A i gene nikad ne treba potceniti. Jednostavno, ljudi ne krecu iz istih pocetnih pozicija i maksimumi koje mogu dostici im nisu isti. Svako malo naletim na pricu o nekom americkom srednjoskolcu koji je prvi put probao npr. mrtvo dizanje i odvalio 150-200 kila. Jos nije ni naucio potez a dize ko mator. Vecina njih nestane za par godian jer ih zivot odnese na drugu stranu posle, ali tacno vidis da je nekome dato.

Najvazniji korak je dobro izabrati roditelje jbg ;)

To ti je ono, ko kad ja sama sebi prebacim veš mašinu. :D
Link to comment

Ja radio kratko u salonu namestaja TAF ovamo kod nas, bilo preseljenje istog iz jednog lokala u drugi, jedno 300 metara dalje. Zvao me drug koji je u to vreme vec bio dugogodisnji nosac namestaja i imali su staru ekipu ali im trebalo pojacanje. Recimo da sam ih otkinuo u svemu, osim sto su mi ostre ivice namestaja opasno sekle ruke ali sam izdrzao sve lagano, i penjanje uz stepenice i spustanje niz iste, iako su mi uvek uvaljivali najtezi posao. Ostalima klecala kolena, cekaj stani pazi, pauza, ovo ono... samo ja sve rutinski odradio,osim vec pomenutih isecenih prstiju. Pri tom, uglavnom su bili strvine od ljudi a ja vitak, vizljast, mrsav.

 

Jebote, jak sam kao vo a nisam ni bio svestan toga.

Link to comment

Možda ja ne gledam dobro, ali ja ne vidim npr. koja je marka trake, mogli su staviti da je početna cijena milion dinara, pa da bude popust 96% :D

 

mada cifre djeluju impresivno - brzina do 18kmph, nosivost 260 kila, djeluje zajebano na slikama (ovaj displej ko Enterprajz), ali dok ne vidiš izradu, bem ga.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...