Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

27 minutes ago, goofs said:

Ostaje ti sigurno stari, izmedju ostalog, i zbog vazecih viza koje mozes imati u njemu.

A da l mozes sa njim na oba leta, iskreno ne znam, obicno pri kupovini karte trazi ti da uneses datum vazenja pasosa, mislim da te nece pustiti da kupis povratnu kartu sa tim terminima.

Nije kod mene problem vazenja starog, menjam ga zbog promene prezimena, inace vazi jos dosta godina.

 

11 hours ago, jms_uk said:

Ko trazi broj pasosa pri kupovini?

 

 

11 hours ago, jms_uk said:

Da li mozes da kupis dve one-way karte?

 

Mogao si i sam pogoditi - Air Serbia, kada uzimas preko zvanicnog sajta ili call centra. Prilikom kupovine karte se moraju uneti putna dokumenta i neophodne vize, mislim da je jos i sa JATom bilo tako. Mogla bih uzeti karte preko Expedije npr. ali tu onda nema kupovine sedista.

Iako kupujes povratnu, dobijes uvek pregled koliko te koji smer kosta; medjutim, ako uzmes da kupis dva leta u jednom smeru, karte postanu podosta skuplje, bas sam gledala sinoc. U povratnoj varijanti su karte 50 i 100 evra a u jednom smeru su 100 i 120, isti letovi.

 

Dobila sam call centar, i rekose mi da se promena dokumenta radi tako sto se posalju skenovi starog i novog dokumenta i pozove call centar kada samo promene info na karti; ako se dodatno menja i prezime, onda pored toga treba i vencani list ili drugi dokument koji pokazuje razlog zbog kog je promenjeno prezime, i to kosta 10 evra jer se izdaje nova karta. Meni je covek predlozio da stavim novo prezime, ali to jednostavno nije moguce jer prilikom unosenja dokumenata i putnika ne moze da stoji jedno prezime u jednom smeru i drugo prezime u drugom. No, takodje mi je to ~vise riskantno, jer mozda i ne bude gotov upis u knjigu vencanih pa ni ne izradim novi pasos prilikom te posete domovini, tako da cu ici na sigurno i kupiti karte sa starim podacima.

Link to comment

Idem u Dublin Lufthansom preko Frankfurta, pa me zanima da li predam prtljag u Beogradu i preuzmem ga u Dablinu iili moram i u Frankfurtu to da radim i po kom to principu uopšte radi ?

 

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Ako si kupio samo jednu kartu kod Lufthase onda ne moras da brines oko cekiranog prtljaga, oni ga sami prebace na drugi avion. Ako si samostalno spajao letove, dakle odvojeno kupovao kartu za Frankfurt, pa onda odatle za Dablin, onda moras da pokupis prtljag pa ponovo na check-in.

Link to comment
42 minutes ago, Lezilebovich said:

Hvala. S obzirom da mi je firma to uradila, imam jedan booking ref i u jednom pdfu sam dobio :D, pa kontam da je prva varijanta u pitanju.

Vezani let, prtljag preuzimas na krajnjoj destinaciji. To vazi za vecinu zemalja. 

Link to comment
On 28.6.2018. at 12:13, I*m with the pilots said:

Nije kod mene problem vazenja starog, menjam ga zbog promene prezimena, inace vazi jos dosta godina.

 

 

 

Mogao si i sam pogoditi - Air Serbia, kada uzimas preko zvanicnog sajta ili call centra. Prilikom kupovine karte se moraju uneti putna dokumenta i neophodne vize, mislim da je jos i sa JATom bilo tako. Mogla bih uzeti karte preko Expedije npr. ali tu onda nema kupovine sedista.

Iako kupujes povratnu, dobijes uvek pregled koliko te koji smer kosta; medjutim, ako uzmes da kupis dva leta u jednom smeru, karte postanu podosta skuplje, bas sam gledala sinoc. U povratnoj varijanti su karte 50 i 100 evra a u jednom smeru su 100 i 120, isti letovi.

 

Dobila sam call centar, i rekose mi da se promena dokumenta radi tako sto se posalju skenovi starog i novog dokumenta i pozove call centar kada samo promene info na karti; ako se dodatno menja i prezime, onda pored toga treba i vencani list ili drugi dokument koji pokazuje razlog zbog kog je promenjeno prezime, i to kosta 10 evra jer se izdaje nova karta. Meni je covek predlozio da stavim novo prezime, ali to jednostavno nije moguce jer prilikom unosenja dokumenata i putnika ne moze da stoji jedno prezime u jednom smeru i drugo prezime u drugom. No, takodje mi je to ~vise riskantno, jer mozda i ne bude gotov upis u knjigu vencanih pa ni ne izradim novi pasos prilikom te posete domovini, tako da cu ici na sigurno i kupiti karte sa starim podacima.

E, nemoj da se uopšte opterećuješ time stari pasoš novi pasoš. Kupi sa bilo kojim dokumentom kartu. Tamo na check-inu ionako ne vide koji si ti dokument stavila za kupovinu karte. Bitno je da onaj dokument koji im pokažeš je važeći za putovanje.

Link to comment
  • 1 month later...

Između 29. i 31. oktobra Turkish Airlines će izvesti najveću migraciju u istoriji komercijalnog vazduhoplovstva tj. prebaciti bazu na novi aerodrom u Istanbulu. Dakle, nemojte da se iznenadite kada od novembra pa nadalje budete sletali na obalu Crnog Mora umesto Mramornog :)

 

Tokom dva dana migracije strani prevoznici neće uopšte leteti u Istanbul kako bi se smanjio obim saobraćaja. Biće tu dosta frke i panike između 25.10. i 5.11. pa imajte to u vidu ako presedate u Istanbulu ili ga posećujete.

 

Opremu sa Ataturka će na novi aerodrom prebaciti 15 hiljada kamiona. Snimci tih konvoja iz dronova će biti totalni spekatkl.

 

U međuvremenu, Turkish nastavlja da zakiva sa video produkcijom. Ovo je novi safety video urađen u saradnji sa Lego:

 

 

 

Link to comment
2 hours ago, Redoran said:

Između 29. i 31. oktobra Turkish Airlines će izvesti najveću migraciju u istoriji komercijalnog vazduhoplovstva tj. prebaciti bazu na novi aerodrom u Istanbulu. Dakle, nemojte da se iznenadite kada od novembra pa nadalje budete sletali na obalu Crnog Mora umesto Mramornog :)

 

Mene samo zanima sta ce biti sa biznis laundzom :D

 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Drugarica je uspela da dobije od Ryana priznanje da joj je compensation claim validan i da po regulativi 261/2004 ima pravo na 250 EUR nadoknade za kašnjenje leta duže od 3h.

 

E, sad, Ryan banditi odugovlače i kažu da ne mogu da joj transferuju novac na račun, jer nije u pitanju "EU banka".

Nema dileme da izmišljaju, ali - možda neko sa sigurnošću može da potvrdi - da li takva stavka postoji u Flight Compensation Regulation 261/2004?

 

Nude joj plaćanje čekom, od kojeg njena banka u Srbiji beži kao od đavola i bukvalno joj kaže da ne može da joj unovči ček (Eurobank).

 

Šta dalje?

Insistirati od carriera da isplati na srpski (devizni) račun u Eurobanci?

Šta ako nastave da ignorišu?

 

 

Link to comment

Apsolutno lupaju gluposti, nema razlike u wire transferu novca izmedju EU i domacih banaka, osim mozda u par eur provizije gore-dole.

 

Moji prijatelji su dobili od AlItalije po 600eur nakon sto im je povratak iz Koreje kasnio ceo jedan dan. Uredno placeno na njihov racun, s tim sto je taj drugar advokat, pa je on umeo na finjaka da smara uredno i ucestalo putem maila, sto je i jedina preporuka koju mogu za nju dati. Neka malo pripreti tuzbom, kaze da ce morati da konsultuje svojeg advokata, pa sledeci put neka kaze da je u dogovoru sa advokatom, ali da on predlaze da to rese odmah bez tuzbe jer ce biti jeftinije za obe strane, itd.

Link to comment

Treba sutra Tunsairom da letim na relaciji Beograd - Tunis, pratio sam predhodnih desetak letova na toj relaciji, kasnili su u proseku 3 sata. Kakva su mi prava u ovakvom slucaju? Treba sa njima i da se vratim za 14 dana. Let je redovna linija, nije carter, a karte sam kupio preko turisticke agencije.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...