Jump to content
IGNORED

ADSL


MaRkOMaN

Recommended Posts

Sve mora preko splitera. Ako telefon uključiš direktno "u zid", a imaš ADSL, čućeš krčanje, zujanje, smetnje... Barem je tako kod mene.
Ovaj... zar ADSL moze da radi ako telefon nije prikljuchen preko splitera ili mikrofiltera?
Link to comment
  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Milosh76

    72

  • nbg4ever

    65

  • Anonymous

    43

  • teacher

    40

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ovaj... zar ADSL moze da radi ako telefon nije prikljuchen preko splitera ili mikrofiltera?
Moze da radi, ali ce u nekom trenutku poceti da susti i krci... neki put se cuje jace neki put slabije, poenta splitera je da razdvaja telefon od interneta...
Link to comment

Krčanje i smetnje na liniji ne nastaju isključivo zbog nepravilno montirane opreme.Već mesecima imam ogromnih problema sa krčanjem na liniji kada se prikači adsl modem ili ruter, a na drugom telefonu čujem i pištanje po uspostavljanju konekcije nalik onom koje se čuje prilikom slanja faxa. Sve je povezano kako treba i sve ispravno barem sa moje strane konekcije. Menjao sam splitere, kupio sam čak i Alcatelov filter za drugi telefon, isključivao jedan telefon iz zida... ništa nije pomoglo. Od pre nekoliko dana prisutno je i pucanje konekcije kada se podigne slušalica.Tehničari Telekoma su izašli dva puta i konstatovali da je linija čista što i jeste tačno sve dok se na zakači adsl oprema. Naravno, i provajder i Telekom su krivicu svalili na mene, odnosno na neispravnu ili nepravilno povezanu opremu, samo mi nije jasno kako je onda to radilo dobro dve godine pre početka smetnji. Javlja mi se da bi smetnje misteriozno nestale kada bih prešao na Telekomov ADSL. :)

Edited by Conspirator
Link to comment

Koliko imas telefona u stanu? Da li su svi na spliteru pravilno povezani? Ako imas 2 telefona, da li si probao da jedan iskljucis, pa da proveris da li ti tako puca veza? Kad puca veza kad je podignuta slusalica, to je znak da je lose povezano ili los spliter ili kabl. Povezi sve pravilno pa idi od jednog do drugog... I probaj uvece, kad te niko ne zove, da povezes direktno iz uticnice u zid, da vidis da li ce ti data pucati veza. I bitna stvar, da li ti pukne ADSL veza ili modem pocne da blinka kao da trazi konekciju?

Link to comment
Koliko imas telefona u stanu? Da li su svi na spliteru pravilno povezani? Ako imas 2 telefona, da li si probao da jedan iskljucis, pa da proveris da li ti tako puca veza?
2 telefona. Probao sam da isključim jedan, ne vredi.
Kad puca veza kad je podignuta slusalica, to je znak da je lose povezano ili los spliter ili kabl. Povezi sve pravilno pa idi od jednog do drugog... I probaj uvece, kad te niko ne zove, da povezes direktno iz uticnice u zid, da vidis da li ce ti data pucati veza.
Probao i direktno u ruter iz utičnice, ali jedan telefon moram da ostavim kako bih čuo da li ima šuma i kako bih mogao da podignem slušalicu i vidim da li se prekida konekcija. Menjao sam i kablove i splitere. Jednostavno, ništa ne vredi.Dešavalo mi se čak pre par meseci da adsl konekcija neće da se uspostavi dok se ne podigne slušalica ( :blink: ) i to je trajalo nekoliko dana, a onda je prestalo samo od sebe. Dešavalo se i da šum potpuno nestane na nedelju dana ili da mu se intenzitet promeni, a da ja apsolutno ništa ne čačkam i ne menjam u međuvremenu. 100% sam ubeđen da je problem negde na portu ili na vodovima.
I bitna stvar, da li ti pukne ADSL veza ili modem pocne da blinka kao da trazi konekciju?
Pali se crvena lampica za adsl konekciju na ruteru, a onda treba bar minut da se upali žuta. Nisam probao da li konekcija puca sa modemom pošto imam wireless Linksys adsl ruter, a modem sada praktično samo koristim za testiranje. Mislio sam da je ruter problem, ali i kada se samo modem uključi stvara se šum.
Link to comment
Krčanje i smetnje na liniji ne nastaju isključivo zbog nepravilno montirane opreme.Već mesecima imam ogromnih problema sa krčanjem na liniji kada se prikači adsl modem ili ruter, a na drugom telefonu čujem i pištanje po uspostavljanju konekcije nalik onom koje se čuje prilikom slanja faxa. Sve je povezano kako treba i sve ispravno barem sa moje strane konekcije. Menjao sam splitere, kupio sam čak i Alcatelov filter za drugi telefon, isključivao jedan telefon iz zida... ništa nije pomoglo. Od pre nekoliko dana prisutno je i pucanje konekcije kada se podigne slušalica.Tehničari Telekoma su izašli dva puta i konstatovali da je linija čista što i jeste tačno sve dok se na zakači adsl oprema. Naravno, i provajder i Telekom su krivicu svalili na mene, odnosno na neispravnu ili nepravilno povezanu opremu, samo mi nije jasno kako je onda to radilo dobro dve godine pre početka smetnji. Javlja mi se da bi smetnje misteriozno nestale kada bih prešao na Telekomov ADSL. :)
razocarao si me. pa zar tebi, conspiratoru, nije palo napamet da te mozda prisluskuju?! ako uskoro krcanje nestane, znaj da je barak javio CIAi da prestane sa tim aktivnostima. Edited by kojot
Link to comment
Dešavalo mi se čak pre par meseci da adsl konekcija neće da se uspostavi dok se ne podigne slušalica ( :blink: ) i to je trajalo nekoliko dana, a onda je prestalo samo od sebe.
U tom slucaju si mozda nekad bio dvojnik pa ti nisu skinuli "dvojnicku" kutiju kako treba...Ima tu neki stos.. Kad ti je 1 telefon povezan pravilno, a drugi ISKLJUCEN, da li i onda imas problema pri konektovanju ili telefoniranju?Postoji gluplja fora, da ti je "glavna" uticnica u nekoj drugoj sobi i da zato susti...
Link to comment
razocarao si me. pa zar tebi, conspiratoru, nije palo napamet da te mozda prisluskuju?! ako uskoro krcanje nestane, znaj da je barak javio CIAi da prestane sa tim aktivnostima.
E sad, ako krenemo da razmišljamo u tom pravcu, zar misliš da bi prestali samo zato što se predsednik promenio? :lol:
U tom slucaju si mozda nekad bio dvojnik pa ti nisu skinuli "dvojnicku" kutiju kako treba...Ima tu neki stos.. Kad ti je 1 telefon povezan pravilno, a drugi ISKLJUCEN, da li i onda imas problema pri konektovanju ili telefoniranju?Postoji gluplja fora, da ti je "glavna" uticnica u nekoj drugoj sobi i da zato susti...
Nisam nikada bio dvojnik. Moguće je da je postojao PCM uređaj, u jednom periodu pre ADSL-a bilo je muke sa dial up konekcijom.I kada je samo jedan telefon uključen čuje se šum. Imam samo jednu utičnicu, nisu se potrudili da razvedu liniju u svim sobama.Inače, ovo se ne dešava prvi put. Počelo je negde kada je Telekom krenuo da testira IPTV, a prošli put sam sličan šum imao kada je ADSL bio u test fazi.
Link to comment
Uvek, samo i jedino telefonski aparat ide preko splitera. Iz zida u spliter (obicno pise LINE) iz splitera (obicno pise PHONE) u telefon i iz splitera (obicno pise ADSL ) u modem ili ruter. Ako imas 2 telefona ili koristis spliter i razdvajac (iz PHONE u razdvajac pa na 2 telefona0 ili koristis 2 splitera... Kod ISDN imas iz uticnice u LINE pa iz ISDN u kuciste gde je ISDN a iz ADSL u modem/ruter. Ako nije tako podeseno, sustace i krcace i pucace veza, ako to ne radi sad, radice za X dana/nedelja/meseci... tako treba, sto bi rekli oni povampireni...Ako je dobro povezano i dalje susti, moze biti da je spliter rikno ili kabl.
Mislim da je štos u tome što imaju samo jedan spliter (to je ono što se dobija u Telekomovom paketu, je li tako?) i da su tu, pravilno (ne bi verovatno radilo da nije tako), povezani adsl i jedan telefon. Onaj drugi je izgleda uboden nekako direktno u utičnicu i verovatno je tu problem. Zato mi teča i spominje nešto da su potrebna dva splitera. Telekom je naravno napravio uputstvo za postojanje samo jednog aparata u kući, a meni nije palo na pamet da tu može da bude nekih problema (nikad nisam imala adsl).šta je bolje u toj situaciji - još jedan spliter ili razdvajač? Ovaj, koliko sam skapirala to su dve različite stvari iako je ova naša praktično samo prevod engleske reči :unsure:. Edited by kiki
Link to comment
Mislim da je štos u tome što imaju samo jedan spliter (to je ono što se dobija u Telekomovom paketu, je li tako?) i da su tu, pravilno (ne bi verovatno radilo da nije tako), povezani adsl i jedan telefon. Onaj drugi je izgleda uboden nekako direktno u utičnicu i verovatno je tu problem. Zato mi teča i spominje nešto da su potrebna dva splitera. Telekom je naravno napravio uputstvo za postojanje samo jednog aparata u kući, a meni nije palo na pamet da tu može da bude nekih problema (nikad nisam imala adsl).šta je bolje u toj situaciji - još jedan spliter ili razdvajač? Ovaj, koliko sam skapirala to su dve različite stvari iako je ova naša praktično samo prevod engleske reči :unsure:.
Ja sam spliter stavio odmah iza utičnice, a potom telefonsku liniju iz splitera "razdvajačem" sproveo na dva telefona. Dakle: utičnica - spliter - jedna linija u ruter, druga (telefonska) u razdvajač - telefon 1 i telefon dva. Ovo je čisto jeftinije rešenje nego kupovina još jednog splitera, mada i on završava posao.
Link to comment
Ja sam spliter stavio odmah iza utičnice, a potom telefonsku liniju iz splitera "razdvajačem" sproveo na dva telefona. Dakle: utičnica - spliter - jedna linija u ruter, druga (telefonska) u razdvajač - telefon 1 i telefon dva.
+1
Link to comment

+1ps. samo treba obratiti paznju da ne moze svaki razdvajac telefonske linije u svaki spliter jer se razni spliteri pojavise na nasem trzistu. naime, postoji razdvajac koji se direktno utice u spliter (u Phone). kod nekih splitera on svojom sirinom gotovo onemoguci koriscenje modemskog izlaza. resenje u tom slucaju je da na Phone bude ubacem mali telefonski kabl ~ 10cm na njega telefonski razdvajac i onda u razdvajac kablovi za telefone.znaci, postoje dve vrste razdvajaca za telefonsku liniju.

Link to comment

Ovo je Telekomov spliter koji im ide u paketu. Paket je kupljen u nekom oktobru-novembru, recimo. Ja čak i kada bih videla kako taj spliter izgleda nisam sigurna da bih znala koji razdvajač da stavim :D. Ok, pokušaću sa jednim, pa ako ne valja uzeću drugi. Gde konkretno tih razdvajača ima da se kupi, u prodavnicama komp opreme ili negde drugo?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...