Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

ne usudjujem se za sada nista da brisem :D.
Mozda je bolje da svoj licni kompjuter startujes sa live CD-a (bilo kog linuxa), pa onda mozes da pises i brises koliko ti treba. Dok ne uvezbas.
Link to comment

Postoji i koncept bekapa koji je univerzalan :lol:Ako nisi sigurna u svoje umeće i kontraindikacije istog, možda je najbolji koncept imati virtuelnu mašinu i u njoj instaliran linux (ili unix, šta god već radiš). Kad je potreban bekap, klikneš samo na snapshot cele mašine i ne moraš da vodiš računa jesi li ovaj ili onaj fajl bekapovala. I ukoliko tvoje skripte naprave ršum na mašini, uradiš samo revert to snapshot i cela mašina će se na klik mišem vratiti u prethodno stanje.

Link to comment
  • 2 months later...

Samo da kazem da novi Linux Mint (15, Cinnamon) izgleda lepo. U stvari, slican je (vrlo) prethodnim verzijama. Na zalost, neke stare boljke (nekompatibilnost/neupotrebljivost ATI leptopske grafike i ne bas dobro ekonomisanje baterijom) su i dalje tu.Screenshot_from_2013_07_17_18_55_36.png

Link to comment
  • 1 month later...

Ja u laptop ubacim HDD nekada sa Win7, a nekad sa Mintom, zavisno od raspolozenja (nasao sam da mi se to mnogo vise svidja od dual boot-a). Inace mi laptop ima 2 HDD-a, jedan nikad ne diram (to je za data), a drugi je lako izvuci sa strane, i taj nosi OS + programe... Win i Linux prijateljski dele data drajv (prohujali su dani akompatibilnih™ file system-a).Jedino mi je drndanje sa BIOS-om: za Linux moram da prebacim na integrisanu grafiku (nume da radi sa diskretnom grafikom), a onda za Win7 moram da vratim. Iz nekog cudnog razloga, svaki put kad promenim HDD, CMOS vreme se promeni (a baterija je OK, nije do toga... imam utisak da mi OS - ne znam koji od 2 - menja vreme u BIOS-u, bez obzira sto oba pokazuju tacno kad se jednom ulogujem). Na srecu, moj lap je pre-UEFI izdanje, tako da barem s tim ne moram da ratujem.(Glavni razlog sto i dalje drzim pendzere™ je obrada fotki - a cak pritom ne koristim Photoshop, vec kombinaciju Picasa + IrfanView :D ... Sa Linuxom sam veoma trapav kada je image editing u pitanju. U bilo kom programu. Jednostavno, numem. Jos gore, imam osecaj da nemam punu kontrolu nad rezultatom, sto mozda i nije tacno, ali je dovoljno da imam taj osecaj. E, a virtualna Win mashina nije dovoljno zivahna za image editing. Zato mi ipak treba pravi Windows.)

Link to comment

ovo u vezi obrade i zasto i dalje drzis pendzere.ovako je bilo kod mene. da ne idem u istoriju kako sam, i kada prvi put video linux [bese to red hat] nego, od vremena kada sam paralelno koristio win xp+nekilinux. to mi je zapravo bilo vrlo simpaticno jedno vreme, i jedini razlog zasto nisam otkacio win je isti razlog koji si i ti naveo. gimp mi je bio prilicno komplikovan, a photoshop sam drndao zatvorenih ociju. medjutim. imao sam jako velikih problema sa anti-virusnim programom 'kaspersky' tada je jedno duze vreme bilo komplikovano naci odg. kljuc i smorio sam se kao smorrissey. odlucim ja da ostavim samo linux i da sa gimp-om ratujem. instaliram preko wine cs2 i kazem sebi, ok. to je to, ako mi je ovo malo, dzaba mi mnogo. :Dsada mi je npr isto tako lako da radim u gimp-u jednako kao i kada sam radio u photoshop-u. ubrzo sam skinuo sa linux-a cs2 i posvetio se samo gimp-u. ne kazem da je bilo lako, stavise, bilo je frustrirajuce. jednostavno, gui mi nikako nije legao. hocu nesto da uradim, a ne znam gde je, ili se pogresno zove itd. od malih do velikih stvari. jedna malena stvar koja mi "brzo" treba, potrosim vreme i iznerviram se sto ne mogu da je nadjem. hocu da uradim nesto sto sam navikao i bilo mi je logicno tako da je uradim, u gimp-u je ta akcija bila za 180 drugacija, itd. ja spadam u onu grupu kada su videli prvi put gimp, poceli da bacaju pegle. ali, sve je stvar upoznavanja. koliko vremena potrosis [kvalitetno vreme] da nesto zaista naucis. na neki nacin, mene je muka naterala. nisam hteo da se vracam na win.buduci da je bilo potrebno vreme, sada kada pogledam, zaista mi nista ne fali. sve mi je jasno i normalno, kao i kada sam drndao photoshop. cini mi se da sam koristeci gimp shvatio cemu sluzi alat i kako ga koristiti, osnovni alat koji ima i photoshop. to je takodje dobro. ne znam zasto to nisam naucio u photoshop-u, cini mi se kao da te isti ulenji. ne kazem da je sve na tacni, mozda je samo do mene. ne bih znao da tacno kazem, da, tako je. u svakom slucaju, na mene je ova promena uticala pozitivno sada kada rezimiram.

Link to comment

Znam, sve to isto su mi rekli i drugi linuksovci. :)Medjutim, ja i ovako ne koristim Photoshop. Stavise, posto se ozbiljno nosim mislju da radim iskljucivo film (za "ozbiljnu" fotografiju), idem u suprotnom smeru.Google je na zalost batalio (p)odrzavanje Picase za linux. Nemam vremena ni zivaca da ucim Gimp, radije se igram sa darktable (mada su i tu efekti prejaki za ono sto meni treba - obicno minimalno tonsko doterivanje).

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

probao ga. ako nista ne cackas, znaci, ostavis ga tako kako je - extra. cim mu malo drndas ispod haube, pada. prilicno je nestabilan za konfigurisanje. steta, vrlo oku ugodnog izgleda, ali mu fali neko ko bi se izborio sa losim stvarima iznutra.

Link to comment
  • 1 month later...

dekle, ja sam imao mint 13 i na prvu loptu mi se zasvidjao. medjutim nikako nisam uspeo da 2 monitora odradim kako mi odgovara, nista zahtevno, prosto da budu zasebna, da imaju razlicitu rezoluciju, svoju maksimalnu. jebavao se dugo sa tim i nije mi uspelo, na kraju ostavio da budu ogledalo sa pogresnom rezolucijom jer mi se sve ostalo svidjalo i radio sam prilicno cesto na njemu kao drugi os. kada je izasla 14. isto tako instalirao, isti problemi, pozitivan utisak ostao, ali sam vrlo malo bio na mintu, iz nekih razloga sam i 13 ostavio, ali nisam ih prakticno koristio. mesecima.smorim se juce zbog ovih 856 razlicitih os-a i resim da malkice sredim svu tu salatu rasporedjenu na 2 hd-a. deinstaliram sve, ostavim samo w7 i posmatram te novonastale praznjikave particije, pa rekoh sebi: sto ne probam ponovo sa linuxom. trazio sta cu pa uzmem ponovo mint 15. skinem krenem sa instalacijom, tastatura. izaberi tastaturu, uradim test, nista mi ne pokazuje od onoga sto ja kuckam, i tako 5 mogucih varijanti. ok, stavim automatski da je prepozna, krene: imas li ovo slovo, imas li ono slovo - imam - test - ok. zavrsim sa instalacijom, isti problemi sa 2 monitora. krenem da guglam, mozda ima nekog resenja, sada, ipak je doslo do 15. krenem da kucam u google, kad on meni nista od onoga sto ja hocu, vratio tastaturu na englesku. krene prvo nerviranje. pronadjem, namestim, cak sta vise, pronadjem i za monitore, namestim onako kako hocu, kad ono se zamrzne. to mi se ni na w vec godinama nije desavalo, mada sam i od samog pocetka primetio kako mi nesto sporo radi, pa se sve nesto muci sa najprostijim stvarima. ok, ja sam generalno vrlo prijateljski nastrojen prema linuxu, pustim ga jedno sat vremena da se odmrzne - nista - dugme. startuje se on ponovo, monitori ponovo ne valjaju. proverim tastaturu, bar je ona ostala dobro. prijateljski raspolozen, rekoh zamrzo se pa nije zadrzao podesavanja, sad bar znam kako. krenem ja, kad ono prc, nece rezoluciju, greska. jednom, dvaput, triput...sve isto, ja se vec, pored svog prijateljskog nastrojenja, pocinem nervirati i u tom momentu se opet zamrzne. zbogom mintu za sva vremena.elem, posto sam ja resio da stavim linux, masina sa jednim os-om, nije masina...da skratim pricu, instaliram ubuntu studio i odusevim se kompletno. bolji os ne postoji na svetu. monitori mi jos za vreme instalacije bili onakvi kakvi treba da budu sa pravim rezolucijama. mnogo lepo izgleda, sve, ali bukvalno sve radi kao podmazano. fantasticno. za sada ni jedna jedina ni najmanja zamerka.

Link to comment

Poslednjih par dana sam testirao na HP Probook 4540s nekoliko distribucija koje bi zamenile SLED 11.2. Odlučio da ostanem na OpenSUSE-u (kojeg sam i ranije koristio), u potpunosti mi odgovara.Inače, za ljubitelje Debian based distribucija i KDE-a, vredna pomena je SolydK distribucija.

Edited by Velocipede
Link to comment
  • 1 month later...

Mali podsetnik linuksovcima (a posebno onima koji imaju linux web servere) da redovno primenjuju "patch"-ove. Pojavile su se u zadnje vreme "exploits" (recimo, u ne-apdejtiranom Ubuntu) pomocu kojih vam pretvaraju linux racunar u bitcoin rudarski bot, i cine druga zlodela.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...