Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

19 minutes ago, Barti66 said:

Da, razmatrao sam već zamenu za poluotvorene ili otvorenog tipa ali nikako da se ozbiljnije pozabavim potragom.

AKG mi uglavnom stoje u kutiji, stavim ih jednom u mesec dana baš iz razloga zagrejanosti.

Ja sam ove uzeo samo za muziku. Kad idem napolje, i dalje nosim BT Sennheiser 4.40, imam i njihove HD 518 koje sam koristio uz komp ali i za instrument (zbog 6,3 banane), ako si u fazonu dužeg slušanja dobre muzike kod kuće, DT990 Pro su klasik, ima u playeru za 17k, inače da napomenem, 250 oma.

Link to comment

@James Marshall Recenziraj malo slušalice i pojačalo kad se slegnu utisci da danemo od politike i sporta. Fin inventar nema šta. L3000.gif

 

DT990 su, inače, lični izbor Jana Majera, veterana Head-fi scene iz Meier Audija. Vidim da je sad malo "uozbiljio" svoj sajt i obrisao posebnu stranicu na kojoj je hvalio taj model i to baš za klasičnu muziku.

Link to comment
Tidal je užasan što se tiče prebiranja i srča, ali zato ovi mega formati kidaju. MQA ponuda svaki dan sve bolja. Otvorio sam se za DAC/mini pojačalo za slušalice (DT990 Pro). Biće ovo zima za slušanje klasike, mada ne zvuči loše ni Pink Floyd. Ili Tool :fantom:
A koje si pojačalo uzeo?







... Shiit has hit the fan

Link to comment
9 hours ago, James Marshall said:

Tidal je užasan što se tiče prebiranja i srča, ali zato ovi mega formati kidaju. MQA ponuda svaki dan sve bolja. Otvorio sam se za DAC/mini pojačalo za slušalice (DT990 Pro). Biće ovo zima za slušanje klasike, mada ne zvuči loše ni Pink Floyd. Ili Tool :fantom:

 

Delimican off topic, imam Tidal od pre 3-4 meseca, interfejs nije mozda najbolji, ali je kvalitet zvuka osetno bolji od spotifaja i slicnih (nisam imao prilike da probam apple music doduse). To vazi za osnovni paket, a pre mesec dana su me prebacili na hi-fi paket, to je tek pizdary. Mogu misliti lossless kakav je, koji je sledeci, tj. najvisi paket. 

Link to comment
 
Delimican off topic, imam Tidal od pre 3-4 meseca, interfejs nije mozda najbolji, ali je kvalitet zvuka osetno bolji od spotifaja i slicnih (nisam imao prilike da probam apple music doduse). To vazi za osnovni paket, a pre mesec dana su me prebacili na hi-fi paket, to je tek pizdary. Mogu misliti lossless kakav je, koji je sledeci, tj. najvisi paket. 
Kako vi to "slušate", prekokog uređaja?







... Shiit has hit the fan

Link to comment
10 hours ago, Frank Pembleton said:

Kako vi to "slušate", prekokog uređaja?

... Shiit has hit the fan
 

 

 

Ja slušam preko kompa koji mi šalje direktan digitalni signal preko USB-C u ovaj DAC (digital audio converter). Može se naravno slušati i preko telefona, direkt auido izlaza kompa ali problem je što unutar tih mašina ti konvertori digitalnog u audio signal često nisu dovoljno jaki da guraju te jače formate, da su čipovi lošijeg kvaliteta ili izrade, pa dolazi do šumova, krčanja, šišanja audio signala itd. E tu na scenu stupa DAC. Njemu komp isporučuje digitalni signal direktno, a onda ovo malecno radi svoju magiju. 

 

Ja konkretno sam uzeo Earmen TR-Amp. Pisalo se i ovdje kod nas o toj firmi, zapravo su to neki naši likovi koji šibaju te hi-fi varijante.

image.jpeg.2f3dfabbdf84a4ccb48785cd7022c0b0.jpeg                                          image.jpeg.a115931ba27ed03ad208a5ba50e56984.jpeg

 

Ovaj konkretno Earmen je slabiji, da kažem entry level model, i ja sam ga uzeo da se igram iako sam mjerkao i onaj Bluesound Node (koji je tipa 3x skuplji), ja imam Marancovo pojačalo ali na njega mi je zakačen gramofon, ovo sam baš ciljano uzeo sa slušalice i slušanje u lancu komp/telefon-DAC-slušalice. Ovaj model konkretno gura formate do 384 kHz, što je sasvim dovoljno.

 

Ima svoju bateriju, vele cirka 8 sati, ima dva simultana audio izlaza, i data ulaz i charge ulaz su USB - C, ja sam ga uštekao u komp preko USB-C/USB-C veze, no zanimljivo je da sam uspio da ga punim samo preko USB-A - USB-C kabla koji dolazi uz pojačalo. 

 

Nisam ni ja neki stručnjak za audio tehniku, no koliko sam skapirao ovo čudo može da hrani i najgladnije slušalice do 600 Oma. Ja imam Beyerdynamic DT 990 Pro koje su na 250 Oma. 

 

Ono što je milina jeste da je uređaj sjajno Plug-n-Play orijentisan, odnosno Tidal ga direktno prepoznaje kao uređaj sposoban da "vari" MQA format, i odmah može da ga "preuzme" ekskluzivno i da na njega šalje signal (nema interferencije), sve ostalo ide na klasične komp audio izlaze (zvučnike, slušalice utaknute u komp itd). U Tidalu postoji i opcija da se MQA raspakivanje prepusti uređaju direktno (Passthrough MQA), umjesto softverski, nekako mi je logično da se prepusti uređaju, no nisam u praktičnom slušanju osjetio razliku.  

 

Ovo sve ima prilično smisla kad se uzme što jači Tidal, po mogućnosti onaj sa master snimcima, gdje je bukvalno osjećaj kao da slušate u studiju. Uz kombinaciju sa ovim otvorenim slušalicama (ima gore link koji objašnjava razliku otvorenih i zatvorenih slušalica u jednom od postova gdje smo se dopisivali Barti i ja) klasika zaista zvuči kao da ste u prvom redu najbolje koncertne sale (tipa ona nova u Hamburgu). Jednostavno, mnogo to prirodnije i prijatnije zvuči u odnosu na recimo Sennheiser (baš zatvorene) Bluetooth gdje imate taj osjećaj da vam se zvuk malo "silom" nabija u uši, pogotovo basovi, i može poslije nekog vremena da bude neprijatno. Naravno, Tidal sa svojim mega formatima ima odličan zvuk i na BT slušalicama, ali ovo je novi nivo ugođaja. Sem čistine signala, dinamički opseg je, ponoviću se, kao u prvom redu Kolarca. 

 

Dakle čitav ovaj setup košta nešto oko 350 evra nov (uz naravno komp ili telefon) DAC+slušalice plus pretplata za Tidal (ja imam u sklopu SBB paketa, samo sam uzeo doplatu za master), znam da je to za prave audiofile šaša, no ja nikad i nisam bio jedan od onih što puštaju da cijeli komšiluk sluša ono što ja slušam, mada imam kažem i gramofon sa solidnim pojačalom. Za varijantu ulaska u svijet slušanja digitalnih formata visokog kvaliteta kod kuće, ovo je kvantni skok u odnosu na ono što nudi konfekcija.

 

  • +1 5
Link to comment

Earmen Donald Dac, o kome sam pisao ranije izgleda da nije više u ponudi. Subjektivno, zvučao je bolje u odnosu na megapopularni Trends D10s koji sam nešto kasnije imao prilike da probam kod sebe.

Link to comment

Chord je osetno više novca, ako se ne varam.

Dosta je preporuka za taj uređaj i do mene stiglo, ali nisam imao prilike da slušam (ili sam imao, pa sam odbio).

Nisam se Chordom posebno bavio, ali mi je bilo zanimljivo da čujem da se oslanjaju na sopstvenu kombinaciju hardvera i softvera, umesto da koriste neki od DAC čipova dostupnih na tržištu, poput ESS (Sabre), AK, TI, ....

 

Link to comment

Prošle godine sam kupovao DAC za slušalice i izbor je pao na Dragonfly Black koji košta stotinak evra, a onda sam na Benchmarku naleteo na ovo:

 

 

 

Za 20 evra sam dobio sjajan uređaj, bolji od DF Blacka koji košta pet puta više.

 

Tera Superlux HD 681 Evo slušalice koje su mi isto preporučili ljudi na Benchu i koje su u poređenju sa npr. tim Jamesovim DT 990 Pro po nekim recenzijama bolje u više karakteristika toga, iako su tri puta jeftinije.

https://www.rtings.com/headphones/tools/compare/beyerdynamic-dt-990-pro-vs-superlux-hd-681/329/471?usage=19&threshold=0.10

 

 

Edited by napadaj
Link to comment
  • 2 weeks later...

Debil sam, nisam ukapirao sta @Frank Pembleton pita. 

 

Potpuni sam amater za ove stvari i nemam nista fensi od opreme. Ustekam slusalice direkt u telefon ili komp, a kad slusam preko zvucnika, signal prvo prolazi kroz neku staru mini-liniju marke TEC, koja je stara bar jedno 40 godina i ima gramofon i dek deo za dve kasete. Zvucnici su na nju bili povezani, pa sam onda samo povezao liniju sa kompom. Zvucnici su Wharfedale Diamond VI, ako vam to nesto znaci. Ovo sam sve nasledio od starijeg burazera. Slusalice sam kupio pre jedno godinu dana, Pioneer SE-MS5T, bas ove kao na slici 

 

57098.jpg

 

Malo su im plasticni ovi sivi poklopci, ali su ok, zadovoljan sam, relativno su udobne, zvuk je solidan i imaju super gumeni kabl :D

 

LM™, cak i sa ovakvim jeftinim setapom bukvalno sam fizicki osetio (a kako bi drugacije? ali ajde, celim telom, ne samo usima :D ) razliku u kvalitetu kad sam pustio muziku preko Tidala prvi put.  

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...