Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

12 hours ago, Mil@n said:

 

Evo mogu da ti kažem zašto sam kupio više od 100 diskova u poslednje dve godine, kojima sam se vratio posle tipa 15... Kao i denon DCD 720AE plejer.

 

Prvo, rešio sam da kompletiram neka domaća (a i strana) izdanja bendova sa i na kojima sam odrastao, mislim da to ima i umetničku i emotivnu i autorsku a imaće (neka izdanja već imaju) i antologijsku vrednost. Bendovi tipa Love Hunters, Obojeni Program, Ritam Nereda, Dža ili Bu, Ateisti, Bjesovi i slično. Naravno, i slušam te diskove.

 

Drugo, i možda bitnije, sintetičko slušanje mp3 foldera je u nekoj meri uticalo da moj doživljaj muzike značajno opadne. U stanju sam da vrtim par jednih te istih foldera/plejlistu vekovima bez razmišjljanja o tim pesmama, bavljenja samom muzikom, razmišljanjem o njoj, tekstovima i slično. Ima bendova koje sam slušao nenormalno u dugom periodu tipa Killers, Kings Of Leon, i sl, ali da ne mogu da ti kažem koja je pesma sa tog i tog albuma a po nekad i kako se zove pesma koju sam odslušao milion puta. Za razliku od perioda kada sam kupovao kasete ispred SKC-a i pasionirano sve preslušavao čitajući tekstove sa omota. Zato znam npr sve jednu pesmu huntersa napamet od A do Š, od prve do poslednje.

Jednostavno, kada ubacim disk, pogledam omot, spisak pesama, veći mi je gušt samo bavljenje i bendom a ne samo muzikom, a mislim da se postiže i neki veći nivo kulturne razine same muzike i sopstvenog znanja o istom. 

 

Ukratko, više uživam slušajući diskove, nego kad pustim MP3 ili FLAC folder. Makar i nemalo razlike između FLAC-a i diska u kvalitetu zvuka.

 

A jos kada bi se vratio na ploce :cool:

 

Definitivno je pristup i znacaj muzike kao dozivljaj nesto drugo, nego mp3 ili FLAC, ja sam u zadnjih deset godina kupio mozda 10 diskova, jedino zato sto nisu izdati kao vinyl. A za to vreme kupio vec nesto preko 500 LP, plus ono sto se "reaktiviralo" od pre a bilo ispod krova ili pokupio preko roditelja... A kada stignes dotle osetis jedinu manu, treba ti dosta mesta da se to sve spakuje u sobi :D

Link to comment
 
A jos kada bi se vratio na ploce :cool:
 
Definitivno je pristup i znacaj muzike kao dozivljaj nesto drugo, nego mp3 ili FLAC, ja sam u zadnjih deset godina kupio mozda 10 diskova, jedino zato sto nisu izdati kao vinyl. A za to vreme kupio vec nesto preko 500 LP, plus ono sto se "reaktiviralo" od pre a bilo ispod krova ili pokupio preko roditelja... A kada stignes dotle osetis jedinu manu, treba ti dosta mesta da se to sve spakuje u sobi [emoji3]
A i para, da se ne lažemo :)

Baš iz tih nekih razloga ne pomišljam na ploče, nemam ni vremena ni prostora ni para za to...

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

  • +1 3
Link to comment
8 minutes ago, Mil@n said:

A i para, da se ne lažemo :)

Baš iz tih nekih razloga ne pomišljam na ploče, nemam ni vremena ni prostora ni para za to...

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 

 

Jbg. ovde u Nemackoj, novo izdanje kao CD kosta u proseku nesto izmedju 15-18 evra, ako bude neka razprodaja ili "classics" serija, kosta izmedju 7-10 €.

 

Kada sa opet poceo da kupujem ploce, obican LP je kostao 18-20 €, a DLP izmedju 22-25€ i mnogi izdavaci su uz to ubacili i CD kao dodatak, sto je perfektno. U zadnjih 2-3 godine, je zbog preporoda ploca cena dosta skocila. Ne samo zbog potraznje, vec zato sto ne postoje vise dovoljno proizvodjaca, pa im se moze....

  • +1 1
Link to comment

Ja delim isto misljenje kao Krusty, takodje imam malu kolekciju diskova nekih meni omiljenih izvodjaca i albuma. Volim da odslusam ceo album i volim da procitam booklet. Istu stvar sam osetio, da za neke bendove ne znam ni nazive albuma ni odakle potice koja pesma, a pesme znam napamet.

Poceo sam neobavezno da ih skupljam pre 15ak godina dok jos nije nastala revitalizacija vinila, pa delom zbog toga, a delom i zbog novca nisam mi pomisljao da predjem na ploce. 

 

Razumem i cenim ljude koji ih skupljaju, ali mi se cini ipak skuplji hobi, vise zbog opreme, ali i zbog samih ploca. Novi diskovi kostaju 15ak-20€, idu i do 40-50€ za neka specijalna izdanja, no brzo im opadne cena, za godinu-dve mogu da se nadju za 10ak. Kod ploca mislim da je cena trajnija.

 

Takodje, sve najgore mislim o muzickim striming servisima.

Link to comment
4 minutes ago, goofs said:

sve najgore mislim o muzickim striming servisima.

Zašto? To je danas ono što je u moje vreme bio radio (kao npr. Studio B kad je tamo carevao Sloba Konjović).

 

Tamo može da se sasluša svašta i koješta, što nikad ne bi kupovao... (A u kvalitetu znatno boljem od Youtubea ili bandcamp sajta). Da zadovoljiš radoznalost. Pored toga, onima koji vole muziku sa "drugih područja" (koja nisu skoro uopšte prisutna u masovnim medijima) to je prilika da se se čuje ital. kancona, fr. šansona - ima toliko toga. Ko bi savatao sve te albume i gde ću ja da kupim npr. određeno izdanje iz 1967. od Enrico Maciasa ili Domenica Modugna... Ili tako nešto.

 

Mislim da je dobar streaming service (mada sam trenutno ljut na Spotify, iz konkretnih razloga, ali postoje i drugi streaming servisi.)

 

Kvalitet zvuka, to je već druga priča (ali, opet, mnogo je bolje od Youtubea i sl.)

  • +1 3
Link to comment

Nil Jang je pokrenuo lavinu ovih dana, jedino što je pitanje kolika će biti. Spotify se izgleda malo više ukenjao pošto im korisnička podrška sada govori pretplatnicima da ne mogu da otkažu pretplate:rolf:

Generalno, ne može im se ništa ali neka crkne bar poneki servis, ko im jebe mater alavu.

Link to comment

Iz nekoliko razloga :)

 

Pre svega volim da kad slusam muziku, slusam ono sto ja hocu, a ne ono sto mi je dostupno na servisu. Desava im se da im fale albumi iz diskografije nekih izvodjaca, takodje desava im se da zamene albume novim remasterizovanim izdanjima, o kojima takodje nemam dobro misljenje, nova izdanja su samo glasnija, ne nuzno i cistija (koga zanima vise na temu, neka procita ovo ili gugla "Loudness wars").

 

Kvalitet strima je takodje upitan, Tidal recimo streamuje FLAC kvalitet, ali ima mrsavu ponudu pesama. Spotify i Deezer umeju da stucaju sa kvalitetom, uvale ti neki 192kbps i kao udri, jer ti je slab net trenutno (sto ume da bude na mobilnom netu). Mozda se ovo malo popravilo u poslednjih godinu-dve, nisam od onda dalje istrazivao.

 

Treca stvar je - bendovi dobijaju jako malo novca od streaming platformi, pesma mora da se preslusa ogroman broj puta da mi oni namakli neki cent. Lako je kad si Metallica, ali manji i noviji bendovi nemaju veliku korist od toga, a moraju da budu prisutni na servisu da bi bili popularni i da bi im neko dosao na koncert kad prave turneju. Stvar ume da ode toliko daleko da se straming algoritmi mesaju u kreativnost izvodjaca, recimo da bi ti platforma racunala pesmu kao odslusanu korisnik mora da prodje 2 minuta te pesme, zbog cega izvodjaci onda guraju refrene i catchy sekvence u ta 2 minuta. Sto je po meni skandal, tim umetnicima treba sloboda, droge i emocija kako bi stvorili nesto veliko i mocno sto vec nije stvoreno. Ne treba im neki debeli producent da im kaze - e moras da snimis pesmu od 3:20 minuta, sa sest sekvenci, zenskim bekap vokalom i temom tinejdzerske ljubavi, jer je to sad trend. Jedi govna i ti i tvoj trend.

 

Inace mislim da svetska muzika vec godinama ide u nekom pravcu koji se meni ne svidja. Bendovi su poceli da zaradjuju samo od turneja, pa im je sve teze da se probiju, stoga ih nema, bas mali broj njih napravi iskorak od lokalnog u svetski poznat bend. Zato nove auto-tune pevaljke iskacu jednom nedeljno.

Ja sam odrastao na roku, kasnije je to preslo u neki hardrok, na kraju i metal (da sam svoje tinejdz dane proveo 80ih verovatno bi se useravao od srece), ali novih velikana na toj sceni nema. 2019. sam bio na festivalu u Firenci, headlineri su bili GNR, Iron Maiden, Ozzy Osbourne i Foo Fighters. To su sve ljudi od 50+ godina, gde su mladji bendovi, ko ce da svira i puni stadione kad se ovi povuku ili pomru?

  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment

@goofs Bolji je kvalitet od toga. 320 kbps. Na mobilnom može da se podesi da ti u slučaju sporijeg rada 4G/5G mreže ne smanjuje kvalitet (taman i po cenu prekidanja.) Ovo je za Spotify, sa drugima nemam (zasad) iskustva.

 

Ko me prati na muzičkom pdf zna da slušam muziku ekstremno široko, tako da nisam ni teoretski u mogućnosti da imam to sve na nosačima zvuka. Ne mislim da sam baš ni toliko jedinstven u tome (čak ni na ovom malom forumu, a kamoli u RL.)

 

Pravac kretanja muzičke industrije i loudness wars koje pominješ, to je sve na periferiji za mene lično. Ne opsedam oko toga, nije mi to bitno... nikad nisam pratio mejnstrim, mada proberem odande šta mi se slučajno svidi. Inače mnogi koji su kompletno zastupljeni na Spotify-u (Bowie npr.) - može se naći svaki značajniji album i u originalu i u remasteru (ponekad čak i u više verzija remastera) - pa možeš sam da čuješ "na licu mesta" da li su uradili dobar posao ili ne. (Uživam u nekim remasterima Beatlesa ovih dana, doduše ne sa spotifaja, već HR FLAC-ova).

 

Muzike (dobre, čak izuzetne, i veoma značajne u raznima aspektima) je jednostavno previše na ovome svetu da bi to bilo ko mogao da poseduje u fizičkom vidu, taman da ima potpuno neograničen budžet za te stvari. A znam da će opet doći dan kada će mi se izuzetno prislušati npr. Max Steiner - ne mogu da odvojim stotine evara na njegove LP-e da mi kupe prašinu, kada bih imao i gde da sve to stavim... Ne vidim ništa loše (naprotv) da to "zavrtim" sa Spotify-a na 320 kbps (rado bih doplatio - ali da ide samom autoru, a ne biznismenima - ekstra da to bude u FLAC-u, ali možda će i to jednom biti.) (A takvih primera bih mogao navesti na stotine i stotine, i daleko egzotičnijih od Steinera.)

  • +1 5
Link to comment

@goofs

Uh, od reči do reči.

 

Da malo dopunim treću stavku - mešanje u kreativnost ide i dalje. Struktura pesama je narušena u odnosu na prvobitnu zamisao a streaming servisi forsiraju autore da non stop prave i objavljuju muziku i to naravno objašnjavaju neuspehom autora(bio je odličan tekst na tu temu nedavno, ne mogu da ga nađem). Neko će reći, i biće dobrim delom u pravu, da je to samo savremenija verzija poslovanja izdavačkih kuća iz '80. i '90; štos je u tome da autori danas sa izumiranjem fizičkih nosača nemaju druge opcije za razliku od prethodnih decenija. Koliko god zvučala primamljivo ideaj da se sedne u kombi sa diskovima i merchom, jasno je da to važi samo za jedan deo muzičara i to kratkoročno.

 

Za nas konzumente, ti servisi jesu dar sa neba uz nekoliko zanemarljivih mana. Muzičari su osuđeni na...propast, ovde stvarno nisam optimista. Sad više ne mogu da dobiju deo kolača koji su nekad dobijali a mlađi muzičari neće ni imati karijere kojima bi mogli značajnije da dignu glas i eventualno nešto urade. Mračno.

  • +1 2
Link to comment
Nil Jang je pokrenuo lavinu ovih dana, jedino što je pitanje kolika će biti. Spotify se izgleda malo više ukenjao pošto im korisnička podrška sada govori pretplatnicima da ne mogu da otkažu pretplate:rolf:
Generalno, ne može im se ništa ali neka crkne bar poneki servis, ko im jebe mater alavu.
To ono što ih je napušio zbog avaxa Rogana i povukao svoj katalog?







... Shiit has hit the fan

Link to comment
1 hour ago, goofs said:

Ja delim isto misljenje kao Krusty, takodje imam malu kolekciju diskova nekih meni omiljenih izvodjaca i albuma. Volim da odslusam ceo album i volim da procitam booklet. Istu stvar sam osetio, da za neke bendove ne znam ni nazive albuma ni odakle potice koja pesma, a pesme znam napamet.

Poceo sam neobavezno da ih skupljam pre 15ak godina dok jos nije nastala revitalizacija vinila, pa delom zbog toga, a delom i zbog novca nisam mi pomisljao da predjem na ploce. 

 

Razumem i cenim ljude koji ih skupljaju, ali mi se cini ipak skuplji hobi, vise zbog opreme, ali i zbog samih ploca. Novi diskovi kostaju 15ak-20€, idu i do 40-50€ za neka specijalna izdanja, no brzo im opadne cena, za godinu-dve mogu da se nadju za 10ak. Kod ploca mislim da je cena trajnija.

 

Takodje, sve najgore mislim o muzickim striming servisima.

 

Ne samo trajnija, vec na nekim izdanjima moze i dobro da se zaradi, ja sam tako jedan deo svoje kolekcije finansirao. Otvorio nalog na Discogs, pretplatio se na sve newslettere izdavaca. Malo pratio trziste i poceo da kupujem na "pre-order", samo da bi prodao, ali to prolazi samo kod "limitiranih i special edition" izdanja. Ti fanovi, posto se ta specijalna izdanja rasprodaju za dan-dva, a nekad i za dva sata, placaju posle i do 5 puta vecu cenu. Kupis za 20, prodas za 100 i 80 mozes da ulozis u svoju kolekciju...

Link to comment
1 hour ago, Ras said:

Baš kao što @Indy kaže, ništa protiv striming servisa - vrlo korisna stvar.

 

Mozda za potrosaca, ali za izvodjaca je otimacina, kada po strimu dobijes 0,001 do 0,004 centa/trimu. To je mozda OK za nekoliko mega izvodjaca, ali realno je tezak bezobrazluk...

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, ragasto said:

@goofs

Uh, od reči do reči.

 

Da malo dopunim treću stavku - mešanje u kreativnost ide i dalje. Struktura pesama je narušena u odnosu na prvobitnu zamisao a streaming servisi forsiraju autore da non stop prave i objavljuju muziku i to naravno objašnjavaju neuspehom autora(bio je odličan tekst na tu temu nedavno, ne mogu da ga nađem). Neko će reći, i biće dobrim delom u pravu, da je to samo savremenija verzija poslovanja izdavačkih kuća iz '80. i '90; štos je u tome da autori danas sa izumiranjem fizičkih nosača nemaju druge opcije za razliku od prethodnih decenija. Koliko god zvučala primamljivo ideaj da se sedne u kombi sa diskovima i merchom, jasno je da to važi samo za jedan deo muzičara i to kratkoročno.

 

Za nas konzumente, ti servisi jesu dar sa neba uz nekoliko zanemarljivih mana. Muzičari su osuđeni na...propast, ovde stvarno nisam optimista. Sad više ne mogu da dobiju deo kolača koji su nekad dobijali a mlađi muzičari neće ni imati karijere kojima bi mogli značajnije da dignu glas i eventualno nešto urade. Mračno.

 

Pa vlasnik Spotify-a na kritiku da je 0,004 centi malo izjavio da su Bendovi lenji, i da ne moze vise kao pre, album na svake tri - cetiri godine, nego imas da sljakas druze, nov album svake godine, jebe mi se za kvalitet treba mi "content"

 

Edit: Inace ja imam bend, imamo izdavaca, ugovore i na spotify-u smo, tako da nazalost znam o cemu pricam....

 

A od tih 0,004 centa bend u najboljem slucaju po ugovoru sledi 50%, pa ti vidi koliko vrede 100,000 strimova, sto je vec solidna brojka

Edited by assignment
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...