Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

Na temu kompjuterskog audia i jeftinih DAC rešenja: za probu sam pozajmio od druga još pre mesec dana EarMan Donald Dac

 

EarMan je podbrend domaće kompanije koja se bavi audiom i koja je već poznata onima koji malo prate dešavanja, ili posećuju sajmove: Auris Audio

 

EarMan pored ovog uređaja ima i još dva DAC/pojačala za slušalice Sparrow i TrAmp. Genijalni marketing pristup u imenovanju proizvoda već je izazvao posprdne komentare. Na stranu to, uređaji su dostupni i na američkom i drugim tržištima i lako je pretragom naći niz recenzija. Audio Science po običaju nudi i detaljna merenja: https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/earmen-donald-dac-review.13638/

 

Donald DAC je uređaj namenjen za povezivanje sa računarom putem USB interfejsa, što znači da se ne može koristiti kao DAC za CD plejer (poput ovog što je @3opgepazario). Opremljen je sa dva USB C ulaza od kojih je jedan dovoljan za povezivanje računara i DAC-a, što znači da se pored audio signala uređaj i napaja sa tog istog USB. Ukoliko iz nekog razloga ima problema da računar napaja ovaj uređaj, tu je drugi USB namenjen samo za napajanje, npr. sa standardnog punjača za mobilni telefon.

Audio izlaz iz DAC-a (za vezu sa pojačalom) realizovan je kao par RCA. Za Win okruženje koliko znam nisu potrebni drajveri, a kod mene je Daphile odmah prepoznao uređaj.

Na linkovima je spisak podržanih formata koji uključuje i MQA za Tidal korisnike.

 

Nisam upoređivao ovaj sa drugim uređajima sličnog cenovnog ranga, poput nekog Schiit, Topping D10 itd,... da bih izvlačio zaključke šta je i koliko bolje, ali je činjenica da mi sve ovo vreme u zvuku Donald DAC-a praktično ništa posebno ne smeta i da ga doživljavam kao značajno unapređenje u odnosu na integrisanu zvučnu kartu u mom računaru.

Kada ga poredim sa CD plejerom (Marantz CD 57MKII, što je jednobitni plejer iz sredine devedesetih godina, umerene cene, nov tada do 500DEM) uočavaju se neke mane Donald DAC-a u srednjetonskom području koje je možda malo povučeno i stidljivo. Za razliku, reprodukcija basa i intenzitetom i rezolucijom apsolutno je na strani Donald DAC-a.

  

Link to comment

Jedno posve laičko pitanje. Hoću da uzmem neki ne preskupi soundbar za TV pa mi treba neka preporuka ili iskustvo. Začkoljica je to što TV nije Smart, pa mi treba neki model koji može da radi i bez blutootha.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment

imas gadget da izdvojis analogni signal iz HDMI na TVu i onda mozes da prikljucis na sta oces.

 

 

 

 


 
Price: $25.95  & FREE Returns
Coupon
Save an extra 5% when you apply this coupon.
 Details
Edited by 3opge
Link to comment
  • 4 weeks later...

Imam neke zvučnike i na prednjoj maski (tj ramu koji se navlači na kutiju) je puklo/pocepano platno.
Ono izgleda kao deblja ženska čarapa...
Jel to ima neki svoj naziv i gde im na mdtarda se kupi?

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
  • 2 months later...

Obnavljanje starih gramofona nije neka novost sama za sebe. Rade ga entuzijasti, DIY-eri, ili serviseri za one koji su manje vešti. Oko iste ideje, nastajale su čitave zajednice poput Lenco Heaven (forum), koja je proizašla iz potrebe da se pruži podrška oko rekreiranja praktično jednog Lenco modela L-75 i koja je tokom godina postojanja iznedrila niz rešenja od kojih su neka inovativna poput projekta PTP šasije. Neki vešti ljudi su svoj hobi pretočili u posao, poput Vynil Nirvana-e nastale na ideji prefabrikovanja Thorens i AR gramofona. I naš proizvođač gramofona Soulines započeo je sa modelima koji su nastajali od delova različitih gramofona (recikliranje).

Međutim, po prvi put se (ukoliko ne grešim) susrećem sa idejom da kompanija prefabrikuje svoj stari proizvod i ponovo ga ponudi na tržištu.

Bang & Olufsen je na sledeći način želeo da obeleži 95-godišnjicu postojanja: tako što su 95 komada starih Beogram 4000c gramofona prefabrikovali (i ugradili gramofonsko pretpojačalo) i ponudiće ga tržištu (za sada evropskom). Ne sumnjam da će svoj trud umeti i da adekvatno naplate :)

 

https://www.bang-olufsen.com/en/speakers/beogram-4000c

 

 

4000c je konstruisan pre 50 godina, funkcionalnog dizajna i futurističkog izgleda, koji je ublažen tankim drvenim okvirom (human touch). Mislim da je izuzetno lep (i onda i danas) i ni malo zastareo.

Edited by Ras
Link to comment

mozda sam pominjao, ja imam kod kuce Thorens TD160 Mk II.

Majstori u starom stanu bili su mi prikljucili dve faze u steker.

to je imalo za posledicu da mi izgore neki uredjaje kao i Traviata gramofon.

Thorens je radio bez ikakvih problema na 380 V. 

Link to comment
  • 4 months later...

Dakle situacija je sledeća:

 

Dobio sam na poklon ovaj gramofon, sa ugrađenim zvučnicima i pojačalom. I kada slušam ploče direktno preko gramofona, zvuk je prilično skroman, što se i dalo očekivati od integrisanih zvučnika.

 

E sad, ja imam i pojačalo, koje pri tom nema phono ulaz. Ja sam sve fino povezao po uputstvu, na AUX i to sve radi. Međutim, zvuk je i dalje dosta slabijeg kvaliteta. Hoću reći, ogromna je razlika kad pustim Tom Waits-a preko ploče i preko Spotify-a na primer. Imam utisak da moje pojačalo samo zaista pojačava zvuk koji gramofon daje preko integrisanih zvučnika. Kao da tu fali još zvuka, basovi su npr. vrlo diskretni, skoro i da ih nema.

 

Nisam stručnjak po ovom pitanju, pa me zanima koje su mi opcije sad da poboljšam kvalitet zvuka?

 

Ono što meni pada na pamet je sledeće, mada ne znam da li je uopšte moguće tako nešto, a to je da nabavim pretpojačalo eksterno, preko koga ću povezati gramofon i pojačalo. Da li je to sad uopšte moguće, s obzirom da gramofon ima svoje, integrisano pojačalo? I da li ću uopšte dobiti nešto time?

 

Druga opcija je novi gramofon, a kako je ovaj poklon, morao bih da sačekam bar dok mu ne istekne garancija, pa da misteriozno prestane da radi, kako bih uzeo novi :D

Edited by Behemoth
Link to comment

Bojim se da ti sa ovim gramofonom ne mozes da dobijes ono sto ti u ovom trenutku nude streaming servisi. Jednostavno ovakav tip gramofona je vrlo vrlo ogranicen kada je u pitanju kvalitet zvuka.

Mislim da cak ni sa nekim phono pretpojacalom ne mozes apsolutno nista da uradis jer ne mozes iz njega da pustis "suv" tj nepojacan signal (da premostis njegovo ugradjeno pretpojacalo)

Najbolja varijanta bi bila da odneses gramofon kod nekog ko ima pojacalo sa phono ulazom pa vidis da li to radi i kako zvuci.

 

Ono sto bi mene posebno brinulo je to sto nemam pojma kakva je igla fabricki na njemu, ne postoji mogucnost podesavanja gazne sile sto u teoriji moze da dovede i do toga da cesto slusane ploce budu "istrosene" pre vremena.

 

Svestan sam da zvucim kao hi-fi snob (sto najvise mrzim) ali mi ovo izgleda kao jedan hipsterski gramofon koji ces ako zaista volis zvuk ploca brzo prerasti i razmisljati o kupovini novog... a onda ulazis u vrtlog audiofilije i onda ti nema spasa :)

  • +1 3
Link to comment
11 minutes ago, cartman said:

Najbolja varijanta bi bila da odneses gramofon kod nekog ko ima pojacalo sa phono ulazom pa vidis da li to radi i kako zvuci.

To bi bio prvi korak. Ne znam koliko na pojačalu možeš da regulišeš bass, treble, itd. ali lako je moguće da ćeš i tako morati da nadoknađuješ minuse.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...