Jump to content
IGNORED

najave za filmske dogadjaje


I*m with the pilots

Recommended Posts

Juce odgledao Prílis mladá noc Sem tipicno ceskog rukopisa koji je stvarno lepo ponovo videti u doba globalizacije, nema tu nekih senzacionalnih dometa. Pricali sa scenaristom, Jakubom Felcmanom, koji je jedan zbunjeni klinac sa skolskim znanjem engleskog, ali zanimljiv i skroz simpa. Sat vremena pre projekcije javili su mu da je film dobio neku vaznu nagradu na Vologda Voices festivalu u Rusiji, pa je bio dodatno smušen, ali je baš ta unezverenost razbila distancu izmedju publike i Jakuba i opustila atmosferu.Generalno, prica o 1.januaru sa ceskim erotskim zacinom i retro dramaturgijom, vredna gledanja za neko sporo popodne. Kako god, hvala im sto su jos uvek takvi, kad pocnu da redjaju B produkcije i zanrovske specijalitete, zabrinucu se.Sa samog festivala i jedan perspik sa superstarom:lepotaporokafb.jpgSuperstar je, naravno, moja cerka, a Mira i ja smo sretni sto hoce da se slika s nama. Btw, Mira je ove godine predsednik zirija Festivala.

Link to comment

Za juce, prvo gledao Adalberov san, rumunski. Bio i reziser Gabriel Ahim, mlad covek kome su izgleda umesto crtanog u sedam i petnaest pustali Makavejeva. Sat ipo rumunske fabrike iz 1986., malo previse umetnosti za moj ukus. Pa ipak, u oci mi je upao izvrstan rad sa izvrsnim glumcima - da li bi ovde uopste bilo moguce naci toliko posvecenika ego tripu rezisera sa neizvesnim ishodom? Cini mi se da su ta vremena prosla i ne mogu reci da ne zalim za njima: danas glumci procenjuju korist za svoje karijere umesto da rade i koriste svaku priliku.Sve u svemu, vise volim da me smori ovakav pokusaj od Denzela Vasingtona u hiljadu mutacija.Posle bio razgovor sa reziserom, ali sam pauzu iskoristio da se opremim grickalicama i vodom za glavnu stvar - Alojza Nebela.Generalno imam problem sa animiranim produkcijama - prilicno se razumem u tu stvar i po pravilu vise razmisljam o kvalitetu nego o sadrzaju, pratim u sceni sve druge detalje, pa od drveta cesto ne vidim šumu. Taj problem sam imao i na pocetku Alojza, posebno zato sto ne volim modernu 2d comic book estetiku u 3d renderima. Ovde je taj koncept posebno upitan zbog zanemarivanja zadnjeg plana u kom se nalazi brdo nepreciznosti - neprirodni blurovi koji treba da glume lens zoom, banalne greske u perspektivama i teksturisanju do te mere da sam se zapitao da li je u pitanju svesni artizam autora. Pre ce, medjutim, biti da izmedju slavne ceske skole koja je 2d uradila u najboljoj tradiciji(sa kompleksnim mokapom, c/b i svedenim senkama) i standardnog 3d okruzenja postoji izvestan šum.Film me polako uvukao u pricu - kombinacija flešbekova i kratkih sporadicnih epizoda jednu intimnu dramu dovuku do jednostavne ljubavne price - i to je tako ceski. Od tog momenta, gledalac se prepusta bez zazora, navija, identifikuje, zeli... Radnja je smestena u 1989., dane revolucije; posle rumunske 1986., ucinilo se logicnim redosledom. Istocnoevropski autori ocigledno pate od nedostatka istorije pa se neprestano vracaju u godine ruske okupacije. Scenario je, inace, radjen po knjizi Jaroslava Rudiša koju je kod nas izdala Paidea i verovatno cu je potraziti, jer je nekoliko scena(posebno ona sa odlaskom ruskih trupa i crnom berzom koja je prati) ostalo da nejasno visi u vazduhu. Ipak, ljubav pedesetogodisnjaka sa margine ostaje kicma dramaturgije, ljubav nas vezuje za pricu. Divno je gledati kako zreli ljudi umeju da vole: jedan gest naklonosti vredniji je od bezbroj reci i seksualnih rekorda.Alojz Nebel je vredan gledanja na velikom platnu u bioskopskom mraku. Gama zvukova, tracnice, oluja, glasovi sa stanice traze tisinu bioskopske sale. Ako se pojavi u nekom sinepleksu, ni slucajno ne propustajte. Ako ne, tesko cete dobiti pravi utisak u kucnim uslovima, mada ce i tad biti kategorija iznad standardne produkcije.

Link to comment

Utorak pre podne - hrvatski deciji, Koko i duhovi. Ceo film trazi se duh preminulog Vinceka. Ko ga glumi? Gazda. Predrag Vušovic...cutimo i gutamo knedle da ne uznemirimo decu...Popodne, prvo Sebbe. Jedan od favorita festivala i preporuka sa PPP. Tezak. Pravi švedski. Ziveo sam tamo i znam koliko ima realnosti u prici. Preteske teme za julsko popodne. Ponizavanja tinejdzera, agresivnost, kuvanje pred eksploziju. Dobro, ali ne danas.Potom madjarski - Ples do smrti devojke. Nema preporuka. Skrajnuti program novog madjarskog filma. U publici sami lokalci, ništa face i novinari. Prica o drzavnoj plesnoj trupi bacenoj na marginu u vreme tranzicije i komplikovani odnosi u njoj. Prvo prepoznajem Tango Karlosa Saure, potom All that jazz Boba Fosa, ali ne napadno, tek u tragovima, pokretima kamere tokom snimanja plesova i lutanjima tokom kreativnog procesa. Ljubav, prevara, dopadanje. Skrivene porodicne istine. Roditelji dva brata, vlasnika trupe su Slovenci, bivsi Ibeovci prebegli u Madjarsku. U ulozi oca, poznato lice - Boris Kavazza. Da li vam je sve ovo dovoljno da biste ga pogledali? Ima jos jedan razlog. Film je fantastican.Ništa komplikovano, ništa pretenciozno, sedneš, gledaš, predaš se prici, plesu, zvuku i na dva sata napustis galaksiju.

Link to comment
Utorak pre podne - hrvatski deciji, Koko i duhovi. Ceo film trazi se duh preminulog Vinceka. Ko ga glumi? Gazda. Predrag Vušovic...cutimo i gutamo knedle da ne uznemirimo decu...Popodne, prvo Sebbe. Jedan od favorita festivala i preporuka sa PPP. Tezak. Pravi švedski. Ziveo sam tamo i znam koliko ima realnosti u prici. Preteske teme za julsko popodne. Ponizavanja tinejdzera, agresivnost, kuvanje pred eksploziju. Dobro, ali ne danas.Potom madjarski - Ples do smrti devojke. Nema preporuka. Skrajnuti program novog madjarskog filma. U publici sami lokalci, ništa face i novinari. Prica o drzavnoj plesnoj trupi bacenoj na marginu u vreme tranzicije i komplikovani odnosi u njoj. Prvo prepoznajem Tango Karlosa Saure, potom All that jazz Boba Fosa, ali ne napadno, tek u tragovima, pokretima kamere tokom snimanja plesova i lutanjima tokom kreativnog procesa. Ljubav, prevara, dopadanje. Skrivene porodicne istine. Roditelji dva brata, vlasnika trupe su Slovenci, bivsi Ibeovci prebegli u Madjarsku. U ulozi oca, poznato lice - Boris Kavazza. Da li vam je sve ovo dovoljno da biste ga pogledali? Ima jos jedan razlog. Film je fantastican.Ništa komplikovano, ništa pretenciozno, sedneš, gledaš, predaš se prici, plesu, zvuku i na dva sata napustis galaksiju.
Jbg, i meni se gledao taj madzarski Ples do smrti devojke, ali smo morali krenuti kuci posle Sebbea. Steta sto su i ove godine Madjari pomereni u drugu satnicu, tj od 18h, meni se gledao i onaj prethodnog dana, Letnja ulica, zadnja stanica, tako nesto, ali se preklapao sa Alojzom za koji smo se pre odlucili.Sto se tice Sebbea, izgleda da nisam dobro protumacila opis filma, ocekivala sam nesto malko drukcije (mada ovo nije lose, dobro je da se nije svelo na patetiku)idioot_006.jpgkaader-idioodist.jpgMeni se dosta svideo estonski Idiot, koji je isao posle Prilicno mlade noci (i simpaticno uzbudjeno-izgubljenog scenariste :D) Bio je tu dakle reziser i scenarista Idiota, rekao je koju zanimljivu posle (snimila sam) no generalno ovaj simultani prevod malo zezne atmosferu, meni bi zaista bilo bolje da se ne prevodi no razumem da mora zbog nekolicine onih koji ne znaju engleski (ako takvih ima od nas 10tak koji ostanemo posle filma). Najbolji je bio jedan dekica koji je na kraju rekao kako nije uhvacena slovenska pravoslavna dusa Dostojevskog i dao primer nekog svedskog filma u kom su glumci govorili ruski. : )Idiot je isto za gledanje na velikom platnu, scenografija je ++ (snimano u nekoj napustenoj katedrali)trejler > http://vimeo.com/19866290Slazem se za prvo vece i Samo vetar/Barbara. Skoro svake godine mi se desi isto na Palicu - da dobijem mnogo od neceg sto mi se cak nije ni gledalo na prvom mestu, tako je bilo sa filmom koji je otvorio. Imala sam utisak da je film trajao 15tak minuta, koliko me je uvukao u sebe, pre svega pristupom i turobnom atmosferom.Odlican je program i na Velikoj terasi, Mladi autori i Underground spirit, slabije posecen jer se tradicionalno poklapa sa takmicarskim programom. (steta sto ove godine nema koncerata posle)My Job i My New Job dobitnika nagrade Undergroung Spirit, Joerna Utkilena >http://vimeo.com/30792415http://vimeo.com/34343802Vreme nas je posluzilo samo tako, jedini minus je 40+ zagusljivih stepeni u Jadranu.April, uzivaj do kraja, tj onoliko koliko jos ostajes u onom raju.//Ja ne bih propustila novi Zajdlov film Raj: ljubav Edited by I'm with the pilots
Link to comment

Palić, 5.danIza plavog neba - omaž veselim sedamdesetim u Švedskoj; Bjern Borg, Volvo, Abba lajfstajl sjajno funkcioniše na nivou tinejdž priče sa diskretnim šarmom buržoazije i prve ljubavi. Problemi počinju sa predvidljivim krimi zapletom, gudra, žandari i teren na kome švedski film nema ozbiljnu tradiciju. Ipak, tih sat ipo bili su prijatni. Meni dovoljno.Sledećih sat ipo bili su, međutim, najslabijih sat ipo na Festivalu. Povratak, mađarska produkcija sa solidnim budžetom sprcanim u patetičnu pretencioznu dnevnopolitičku propagandu u koju se trpalo sve i svašta: flešbekovi o koncentracionim logorima nakalemljeni na probleme mađarske manjine u Čaušeskuovoj Transilvaniji(samo su Mađari imali probleme sa Čaušeskuom, Rumunima je valjda bilo dobro), suze devojčice: 'Oh, mama, idemo u zemlju u kojoj smemo da pevamo sve' itditd. Fino su me zajebali da ne gledam litvansku SF tehno bajku. Hteo da izađem pola sata posle početka, ali sam se snebivao da pomeram ceo red mađarskih baba i solidnu milfovku pored mene. Sve u svemu, Povratak je krš za ignorisanje.//Ja ne bih propustila novi Zajdlov film Raj: ljubav I nisam ga propustio. Kakav hit. Već vidim neuspeli holivudski rimejk u kome nećete videti crnačke penise.Par dana ranije smo evocirali jedno veče u Pulskoj Areni. Prvo je, čini mi se, bio neki Vrdoljakov film sa Enom Begović, a zatim Lepota poroka. Tada smo svi bili ubeđeni da je Vrdoljakov artizam mnogo ozbiljna i važna stvar, a Lepota komercijalno sranje...a eto, prvog naslova se više niko i ne seća, a Nikolićeva komedija postala je klasik.I ja sam ubeđen da je Zajdl gledao Lepotu. Sama ideja da sledi otromboljene Nemice u potrazi za svežom crnom kuretinom i snima ko tu, zapravo, koga ponižava, je razrada Nikolićeve vodilje: snimaj, ali ne optužuj. Kamera je tu samo drugar.Susret kultura i ne traži posebnu dramaturgiju, on sam za sebe tvori zanimljive životne situacije, a Zajdl je veliki majstor, ume da radi sa glumcima, a iz Margarete Tiesel izvukao je nekoliko antologijskih dometa(recimo kreštanje na nevernog crnog ljubavnika kao krik ponižene nevoljene očajnice). Margareta je inače bila specijalni gost te večeri i blistala je baš kao na samom filmu. Ni slučajno ne propustiti.I konačno, Iza bregova - rumunski Exorcist. Četvrti film u nizu, i svakako najteži za gledanje, spor kao i život u manastiru. Lično me više intrigiralo da zavirim u samu manastirsku rutinu nego isterivanje đavola iz smrtno zaljubljene lezbejke. Izdržao do kraja, smrznut od palićke noći.Posao prekinuo uživanje u Festivalu...divnih 5 dana za pamćenje, biće valjda neko na PPP da me odmeni na sledeća tri.

Link to comment
  • 3 weeks later...

ako neko voli (istocno)nemacke socrealisticke filmove, ima wdr i razume nemacki :D veceras u 21 45 treba da gleda du bist nicht allein omaz luzerima istocnoberlinskih blokova iz vremena sadasnjeg. alkoholicari, nezaposleni i ruski migranti, kao u kaminerovim knjigama.

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Projekcija anime ostvarenja: KIGEKI & HOTARUBI NO MORI Ečetvrtak, 18. oktobar 2012. u 20:00DOB//Velika salaU saradnji sa Društvom SakurabanaUlaz je besplatan!Svi znamo da je oktobar, kao mesec u kome se slavi Noć veštica, tradicionalno rezervisan za natprirodnu tematiku i priče o duhovima. U tom raspoloženju, Sakurabana je za vas pripremila projekciju ne jednog, već dva fantastična anime ostvarenja.Iako je reč o filmovima koji se međusobno prilično razlikuju u stilu i tonu (od jednog će vas proći trnci, dok će vas drugi možda i rasplakati – pogodite sami koji je koji), ono što „Kigeki“ i „Hotarubi no Mori e“ imaju zajedničko jeste glavni element zapleta. Naime, u oba filma pratimo sudbine devojčica koje se upuštaju u svet duhova i sklapaju prijateljstva s natprirodnim bićima.Iza filma "Kigeki" (čiji se naslov zapravo prevodi kao „Komedija“) stoji slavna produkcijska kuća Studio 4°C, poznata po nezavisnoj animaciji i sklonosti ka umetničkim eksperimentima. Radnja se dešava u Irskoj, u vreme rata za nezavisnost. Engleski vojnici kruže zemljom i gaze sve pred sobom, nemilosrdno ubijajući stanovništvo. Uplašena za svoju porodicu, jedna devojčica će se sama uputiti u ukletu šumu gde u ruševinama starog zamkaživi tajanstveni crni mačevalac, u nadi da će ga ubediti da spase njeno selo. Iako ne traje ni punih 10 minuta, „Kigeki“ uspeva da ispriča veoma snažnu, istovremeno ljupku i jezivu priču čiji će šokantni rasplet publika sigurno dugo pamtiti.(Dodatno o ovom filmu u tekstu Nikole Gocica: http://popboks.com/tekst.php?ID=7748 )„Hotarubi no Mori e“ (u slobodnom prevodu: „U šumi svitaca“) snimljen je prema mangi Juki Midorikave, koja se proslavila svojim izuzetno uspešnim i više puta animiranim serijalom „Natsume Yuujinchou“. Midorikavin rad odlikuju melanholična atmosfera i poigravanje s japanskim folklorom, tako dačitajući njene mange možete svašta naučiti o čudesnim bićima iz zemlje izlazećeg sunca, bilo da se radi o vodenim goblinima ili zaboravljenim drevnim božanstvima. „Hotarubi no Mori e“ počinje kada Hotaru, devojčica iz velikog grada koju su poslali da provede raspust na selu, u obližnjoj šumi upozna duha koji, iako živi tu već vekovima, izgleda kao običan mladić. Hotaru i šumski duhće se zbližiti, i ona će s nestrpljenjem iščekivati svaki naredni raspust kako bi mogla da se vidi sa svojim neobičnim prijateljem. Ali, kako godine prolaze, Hotaru odrasta i menja se, a šumski duh i dalje ostaje isti...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...