Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

  • 1 month later...
Još jedan slučaj u privatnoj klinici.Važno da im soba izgleda kao gotska katedrala, a preoperativna priprema izgleda nije otkrila da je devojka imala upalu pluća (pod uslovom da nije nastala posle zbog aspiracije sadržaja želuca ako je jela nešto, što je opet loša priprema).Uvod i buđenje iz anestezije su dva najkritičnija trenutka, ne stoji im za džabe na rukavu defensores vitae, ali u privatnim klinikama svašta prolazi jer mora da prođe za kasu.
Link to comment
Odmah po prebacivanju na VMA, prema rečima dr Stanića, Ministarstvo zdravlja uradilo je inspekcijski nadzor i prikupilo svu dokumentaciju i nije našlo nepravilnosti u radu lekara i bolnice.
misliš da je ovo laž?možda bi joj se isto desilo da je bila negde drugde?(nisam ironična, ozbiljno pitam)
Link to comment
misliš da je ovo laž?možda bi joj se isto desilo da je bila negde drugde?(nisam ironična, ozbiljno pitam)
ja nekako te njihove privatne angazmane dozivljavam kao tezge, a bojim se da ni oni nisu daleko od toga :(izvesno je da se drugachije ponashaju u jednom, a drugachije u drugom sistemu. iz te perspektive, za prosechnu zenu je bolje da bude neljubazno maltretirana u frontu, pa da prezivi, nego da ljubazno, za sve pare, ne pretekne iz anestezije u gotskom hramu... bojim se da oni rade izvan sistema isto onako kako profesori bu drze tezge po republikama, kako menadjeri popodne odradjuju nvo, kako upravljaju upravnim odborima i sve ostalo i slichno. nekako kao laka lova, a mi idealizujemo...
Link to comment

Pa, sama činjenica da su morali da je prebace na VMA znači da oni sami nemaju svu potrebnu aparaturu za reanimaciju. Gde se radi anestezija, mora da postoji i aparatura za reanimaciju (tj aparat za produženu veštačku ventilaciju, aparati za korigovanje poremećaja ritma srca, specifični lekovi...). Koliko vidim oni su bolnica a ne dnevna ambulanta.Stručno zvanje anesteziologa je spec. anesteziologije sa reanimacijom, što znači da su obučeni kako da oživljavaju ljude, ali za to moraju da imaju čime da rade. U Francuskoj, recimo, u hitnoj pomoći rade anesteziolozi.Čak i da ovo spada u statistički deo, kad se desi iako je sve urađeno kako treba, hoću da kažem da opremljenost privatnih bolnica još uvek nije onakva kako bi moralo da bude. Bitno da imaju mermer na podu, a boga pitaj kakav aparat za anesteziju.Novinar nije citirao ministarstvo nego direktora klinike, a ministarstvo se verovatno još nije izjasnilo jer nema obdukcijskog nalaza. Depresija disanja posle anestezije nije retka stvar ni greška anesteziologa, ali ako je imala upalu pluća ili neko drugo stanje a da prethodno nisu otkrili...

Edited by Kelt
Link to comment

pa, kako stvari stoje niko je nije ni pogledao pre te kobne anestezije.Elem, meni bodu oci dve stvari u novinskim izvestajima:1. Porodica tvrdi da ih niko nije kontaktirao dok okrivljena strana tvrdi da je izjavila saucesce i bila u svakodnevnom kontaktu sa porodicom i VMA. Ovde sam sklon da verujem porodici, poznato mi je cutanje o kome pricaju. Sa druge strane verujem da je Beoklinika bila u kontaktu sa VMA. Tako su i one dve lekarke iz DZ Novi Beograd obletale oko Tirsove kao sumanute dok je moja sestricina bila u komi a inace ih nisi nigde mogao naci. Dakle, interesuju se po pravilu.2. Nije mi jasno jel gotova obdukcija ili ne? I zasto se ne slazu izvestaji Komisija za vanredni strucni nadzor(ciji su nalazi po pravilu, bez ikakvih nepravilnosti) i izjava patologa data u Blicu da je do narusavanja mozdanih funkcija doslo tokom operacije zbog nedostatka kiseonika? Ovi diletanti iz Beoklinike to nisu ni primetili, po svemu sudeci, sve dok nisu pokusali da izvedu nesretnu devojku iz anestezije.Neko ovde laze.

Link to comment
ja nekako te njihove privatne angazmane dozivljavam kao tezge, a bojim se da ni oni nisu daleko od toga :(izvesno je da se drugachije ponashaju u jednom, a drugachije u drugom sistemu. iz te perspektive, za prosechnu zenu je bolje da bude neljubazno maltretirana u frontu, pa da prezivi, nego da ljubazno, za sve pare, ne pretekne iz anestezije u gotskom hramu... bojim se da oni rade izvan sistema isto onako kako profesori bu drze tezge po republikama, kako menadjeri popodne odradjuju nvo, kako upravljaju upravnim odborima i sve ostalo i slichno. nekako kao laka lova, a mi idealizujemo...
Cuti tezgarosu jedan. Budzetska stavko specijalne usluge. Ima privatnih klinika i ordinacija bolje opremljenih od vecine drzavnih samo je pitanje kako prave te timove za operaciju koliko su uvezbani za zajednicki rad i koga jos mogu da pozovu ako nesto krene naopako. Nema razloga da te bilo ko gde maltretira, ali dok ne padne neki ministar i vlada zbog propusta mrka kapa.
Link to comment
Ima privatnih klinika i ordinacija bolje opremljenih od vecine drzavnih samo je pitanje kako prave te timove za operaciju koliko su uvezbani za zajednicki rad i koga jos mogu da pozovu ako nesto krene naopako.
pa samo toliko <_<
Link to comment
ja nekako te njihove privatne angazmane dozivljavam kao tezge, a bojim se da ni oni nisu daleko od toga :(izvesno je da se drugachije ponashaju u jednom, a drugachije u drugom sistemu. iz te perspektive, za prosechnu zenu je bolje da bude neljubazno maltretirana u frontu, pa da prezivi, nego da ljubazno, za sve pare, ne pretekne iz anestezije u gotskom hramu... bojim se da oni rade izvan sistema isto onako kako profesori bu drze tezge po republikama, kako menadjeri popodne odradjuju nvo, kako upravljaju upravnim odborima i sve ostalo i slichno. nekako kao laka lova, a mi idealizujemo...
Nisam se nikada lecio u privatnim klinikama i bolnicama, tako da ne mogu uporediti tretman. Ali generalno mislim da, taj koji rad u privatnoj bolnici tretira kao tezgu, taj otaljava posao i u drzavnoj bolnici, i drzi ga zarad drustvenog priznanja da radi u renomiranoj ustanovi, ali i kako bi pacijente upucivao na svoju privatnu praksu. A to onda nije do dileme privatno/drzavno, vec je u domenu price o posvecenosti poslu, lekarskoj etici. Prosto ne mogu da zamislim lika koji 4 od 5 radnih dana provodi u drzavnoj klinici i radi besprekorno, a onda u petak ode da preko one stvari otalja par tezgi u privatnoj klinici. To je i dalje isti covek, zar ne?Mozda ima i toga, ne znam.
Link to comment
Nisam se nikada lecio u privatnim klinikama i bolnicama, tako da ne mogu uporediti tretman. Ali generalno mislim da, taj koji rad u privatnoj bolnici tretira kao tezgu, taj otaljava posao i u drzavnoj bolnici, i drzi ga zarad drustvenog priznanja da radi u renomiranoj ustanovi, ali i kako bi pacijente upucivao na svoju privatnu praksu. A to onda nije do dileme privatno/drzavno, vec je u domenu price o posvecenosti poslu, lekarskoj etici. Prosto ne mogu da zamislim lika koji 4 od 5 radnih dana provodi u drzavnoj klinici i radi besprekorno, a onda u petak ode da preko one stvari otalja par tezgi u privatnoj klinici. To je i dalje isti covek, zar ne?Mozda ima i toga, ne znam.
Ja imam utisak da vise se razvlaci po novinam akad je privatna klinika u pitanju. Umiru ljudi i po drzavnim i cujes ojadjene rodjake kad optuzuju lekare i tamo.
Link to comment

to si dobro primetio. Kad je privatna klinika u pitanju cak se i tzv. ministar zdravlja javi licno porodici da izjavi saucesce. Kad se greska desi u drzavnim klinikama nema ga nigde.

Link to comment
Retka bolest u Timočkoj krajiniDvoje obolelih od lepreSuzana Božinović | 26. 06. 2010.U jednom selu nadomak Zaječara sa suprugom živi stariji muškarac (ime sela i ime muškarca poznato redakciji) oboleo od lepre, u narodu poznatije kao guba, zarazne bolesti koja je iskorenjena u skoro celom svetu. Meštani sela nerado govore o ovom nesvakidašnjem slučaju, dok u Zavodu za javno zdravlje „Timok“ tvrde da su sa njim upoznati, ali da o tome ne postoji dokumentacija.
Jedan od komentara na vest:
MAXSubota, 26. 06. 2010. 08:13hneregistrovan korisnikU godini kada je ministarstvo zdravlja dobilo kredit od svetske banke od 20 miliona evra, za kompjutersko umrežavanje bolnica u Srbiji, jedan od dvojice leproznih, zaraznih pacijenata nema ZDRAVSTVENI KARTON. Kada nema kartona, nema dijagnoze, nema terapije, nema karantina, nema nadzora a on ZARAZAN, pa još prodaje mleko i sl. Tomice, Tomice ovo jeste Balkan, ali koji je VEK!
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...