Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Pa postoje fondacije. Milsim da ti nije bas najpreciznije to privatne pare. Ovde je javnost iskorišćena kao resurs za prikupljanje novca. I zbog narednih slučajeva je jako važno da se ne izgubi poverenje u ovakve akcije.

 

Mene je dri revidirala, ne moraš meni da objašnjavaš kakvi su. Ali opet oni su institucija koja postoji da bi vršila reviziju javnih sredstava. Mislim i budžet se puni sredstvima koje daju privatna lica...

 

Pa sad, ne slažem se da su to javne pare. Sad ja formiram zadužbinu u korist mojih sinova od moje privatne imovine, i trošenje tih sredstava koja su 100% privatnog porekla treba da kontroliše DRI. Ne vidim apsolutno nikakvu logiku u tome. To što neko koristi sredstva javnog informisanja da bi pozivao da se uplate pare na neki račun, ne čini te pare javnim sredstvima, niti daje državi pravo da se meša u upravljanje njima, naročito ako bi neko npr. primao uplate iz inostranstva na osnovu kampanje na internetu ili Kickstartera. To je od poreza i punjenja budžeta udaljeno kao Lajkovac od Madagaskara.

Link to comment

Ne slažem se. I tvoje pare bi svakako mogle da kontrolišu poreske vlasti, da se ne koristi za izbegavanje poreskih obaveza.

 

Ono što skupljanje na ovaj način čini posebnim je što se koristi javnost. Da bi se izbeglo da javnost izgubi poverenje u proces koji je poželjan da postoji potrebno je da postoji neka vrsta kontrole.

Link to comment

Pa sad, ne slažem se da su to javne pare. Sad ja formiram zadužbinu u korist mojih sinova od moje privatne imovine, i trošenje tih sredstava koja su 100% privatnog porekla treba da kontroliše DRI. Ne vidim apsolutno nikakvu logiku u tome. To što neko koristi sredstva javnog informisanja da bi pozivao da se uplate pare na neki račun, ne čini te pare javnim sredstvima, niti daje državi pravo da se meša u upravljanje njima, naročito ako bi neko npr. primao uplate iz inostranstva na osnovu kampanje na internetu ili Kickstartera. To je od poreza i punjenja budžeta udaljeno kao Lajkovac od Madagaskara.

 

Нико није спомињао да би држава требала да управља, одакле то?

 

Ради се о простој ствари:

- неко тражи од јавности средства за одређену намену

- велики број грађана да прилог

- та средства би морала да се потроше за одређену намену, баш како си ти описао за траст. 

 

Што се тиче контроле трошења, ако је јавност дала средства за неку намену, онда би требало да извештај буде јаван.

Небитно је ко би вршио ревизију, већ сам написао.

Edited by vathra
Link to comment

Ma i za trast. Ja uplatim pare ćerki u trast, odbijem sebi od poreza i posle kupim od toga sebi xbox. A trast za personalnog asistenta i reedukaciju.

Link to comment

Ono što skupljanje na ovaj način čini posebnim je što se koristi javnost. Da bi se izbeglo da javnost izgubi poverenje u proces koji je poželjan da postoji potrebno je da postoji neka vrsta kontrole.

 

Управо то.

 

Link to comment

Ne slažem se. I tvoje pare bi svakako mogle da kontrolišu poreske vlasti, da se ne koristi za izbegavanje poreskih obaveza.

 

Ono što skupljanje na ovaj način čini posebnim je što se koristi javnost. Da bi se izbeglo da javnost izgubi poverenje u proces koji je poželjan da postoji potrebno je da postoji neka vrsta kontrole.

 

Jedno je poreska kontrola, a drugo revizija. Revizija je postupak davanja mišljenja o verodostojnosti finansijskih izveštaja nekog entiteta, i ne postoji nijedan razlog zbog kojeg bi državni revizor davao mišljenje o verodostojnosti izveštaja koje jedno privatno lice daje drugom privatnom licu o upravljanju privatnim sredstvima. Za to postoje privatni revizori, počev od Big Four-a, pa naniže. Državna revizija treba da se bavi javnim sredstvima, tj. onim koja se skupljaju od javnih prihoda, kod kojih ne postoji apsolutna nikakva dobrovoljnost u smislu toga da li će biti plaćena ili neće. Da li je formiranje određene strukture poreska evazija je pitanje za Poresku upravu, a ne za DRI.

 

Ovo sa javnošću je dosta neodređeno. Šta znači to da se u procesu "koristi javnost"? Pa i na ovom forumu se za prikupljanje sredstava za +1 fondaciju koristi javnost, jer se kače javni pozivi na uplatu sredstava, drugo je pitanje koliko je ovaj forum javno posećen. Da li to znači da bi DRI trebao da vrši kontrolu +1 fondacije jer skuplja novac korišćenjem javnosti, a taj se novac može iskoristiti za poresku evaziju? Uostalom, nije mi baš jasno kako drugačije i da prikupiš neka veća sredstva od većeg broja ljudi, ako ne koristiš javnost - ili da skupljaš od rođaka, prijatelja i komšija ili da ideš od vrata do vrata kod nepoznatih ljudi.

 

Primera radi, u svetu je korišćenje Kickstartera (i drugih fund raising platformi) sasvim normalno. Tu je bilo značajnih prevara, pa opet javnost nije izgubila poverenje - npr. Chris Roberts (Roberts Space Industries) je uzeo više od 2 miliona dolara za Star Citizen samo na Kickstarteru pre par godina, digao je ukupno oko 100 miliona eura pre-orderima i na razne druge načine, i još uvek nije izbacio igru, što je izazvalo lavinu reakcija, tužbi, krivičnih prijava, itd. Pri svemu ovome, Robertsa još uvek niko nije priveo - čak mislim da su slučaj ispitivali britanski poreski organi i rekli da za to oni nisu nadležni, jer je porez uredno plaćen.Sve to nije sprečilo npr. belgijski Larian da pre par meseci skupi 2 miliona dolara da bi napravio Divinity: Original Sin 2, pri čemu je i prvi deo napravljen Kickstarter kampanjom, niti Obsidian da skupi pare za Pillars of Eternity 2 na potpuno isti način, a i njima je prvi deo finansiran fundraisingom. 

 

Sve ovo ukazuje da je postojanje nekakve državne kontrole da se ne bi "izgubilo poverenje javnosti" potpuno deplasirana tvrdnja. Ovo naročito ako tu kontrolu sprovodi ovakva raspala država, i to preko jednog od svojih najnesposobnijih organa. Mene bi postojanje državne kontrole sredstava za lečenje nekog deteta samo odbilo od doniranja, jer bih imao utisak da će veliki deo tih para na kraju završiti u državnim rukama. Svakako da kontrola trošenja sredstava mora da postoji, ali može biti samo i isključivo privatna (osim u delu koji se odnosi na porez, naravno)

Link to comment

Pa ispada onda da je najbolje da oba drzava nista ne radi. Ni kriminal da kontrolise. Ni avio saobracaj.

 

Porodica one devojčice što je umrla je prošla kroz dodatni krug pakla zato sto nisu postojala pravila trošenja para.

 

Nije isto prikupljanje novca za komercijalnu igricu i ovako nesto.

 

Mislim da dri kontrolise i npr lutriju srbije i trosenje tih para.

 

Pri tome i ne mora dri. Moze i privatna revizorska kuca

 

Mislim da apsolutno nisi u pravu.

Ti da ja nisam u pravu.

 

Iscrpeli smo argumente.

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Meni ovako neukom izgleda logično ovo što Ayatolah priča oko nadzora.

Mislim da poreska treba to da prati i to je to, kao svaki "tok novca" .

Ko će tu koga da "prevari" to je druga stvar.

Pa ja mogu da se osećam prevarenim i nekim postupcima recimo ovog "državnog fonda" .

Pa će oni da mi kažu da je neki savet fonda na čelu sa ovim Veranom tako odlučio i to je to...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Možda nije najbolje mesto za vic, ali odlično opisuje stanje u našem zdravstvu...

 

Sretnu se dva srpska doktora:

- Guten tag!

- Guten tag!

Edited by mraki
Link to comment

A mozda bi i taj privatni fond mogao da ima nekakvu javnu formu kontrole, nekakvu samoregulaciju, nekakve ljude od integriteta koji bi neformalno u ime javnosti kontrolisali poslovanje?

 

Ne mora sve da bude ili-ili

Link to comment

Meni ovako neukom izgleda logično ovo što Ayatolah priča oko nadzora.

Mislim da poreska treba to da prati i to je to, kao svaki "tok novca" .

Ko će tu koga da "prevari" to je druga stvar.

Pa ja mogu da se osećam prevarenim i nekim postupcima recimo ovog "državnog fonda" .

Pa će oni da mi kažu da je neki savet fonda na čelu sa ovim Veranom tako odlučio i to je to...

 

....shit has hit the fan...

 

Mislim da je i prica oko zvanicnih trustova i fondacija prekomplikovana. U konkretnom slucaju od roditelja treba samo zahtevati da obavestenje o otvaranju racuna (dinarskog i deviznog) za ovu namenu dostave poreskoj sluzbi, kao i jednom godisnje specifikaciju troskova uz prilozene racune. U svakom slucaju, nista komplikovano sto zahteva angazovanje ljudi sa strane.

 

Preostala sredstva, ukoliko ih bude, roditelji treba da po svom nahodjenju usmere na lecenje druge dece.

Link to comment

Једно питање за тебе:

на страни где си ово написала, горе имаш једини текст у болду.

Због чега си то прескочила, а узела нешто из раније дискусије? 

 

Nisam preskakala tragajući za nečim što će mi najbolje poslužiti kao potkrepljenje i pomoći da poentiram, ako si na to mislio, vratila sam se na početak, odnosno na tvoju tezu na koju sam inicijalno reagovala smatrajući je pogrešnom. 

 

et Ajatolah

To je to, potpuno se slažem, nisam umela suvislo da sročim jer ne poznajem domen. 

Link to comment

Možda nije najbolje mesto za vic, ali odlično opisuje stanje u našem zdravstvu...

 

Sretnu se dva srpska doktora:

- Guten tag!

- Guten tag!

 

 

BEOGRAD, 4. maj 2017, (Njuz) – Medicinski fakultet u Beogradu od danas je preseljen u Berlin i predavanja će se od narednog semestra održavati na njegovoj novoj adresi u Krojcbergu, saznaje Njuz.

Dekan Medicinskog fakulteta dr Nebojša Lalić kaže da su ovakvu odluku doneli kada je postalo jasno da svi studenti, profesori i osoblje ovog fakulteta želi da se preseli u Nemačku.

– Imali smo sednicu Saveta fakulteta na kojoj smo razmatrali kako bismo najbolje mogli da svoje studente pripremimo za život u Nemačkoj. Prvobitna ideja je bila da im uvedemo obavezan nemački na svim godinama studija, ali smo od toga odustali jer nam je bilo jasno da to nije dovoljno. Drugi predlog je bio da uvedemo polaganje prijemnog i diplomskog na nemačkom, ali nam je i to delovalo kao nedovoljna priprema. Treća ideja je bila da se sva predavanja, vežbe, ispiti i konsultacije vrše na nemačkom, da bi u sred rasprave jedan moj kolega rekao “A, zašto ceo fakultet ne bismo prebacili u Nemačku?”. Njegov predlog je jednogasno usvojen – kaže dekan i napominje da je fakultet brzo našao jedno napušteno skladište, da su uspeli da u rekordnom roku isele skvotere i da su krenuli da ga renoviraju. On dodaje da će, ako zgrada u Krojcbergu ne bude mogla da primi sve studente, otvoriti jedno krilo u Norveškoj.

Kako Njuz nezvanično saznaje, ovo bi mogao da bude tek početak selidbe medicinskih radnika u Nemačku. Do kraja godine selidbu su najavili i Domovi zdravlja Vračar, Palilula i Zvezdara. Ipak, kako bi olakšali svojim pacijentima dolazak na kontrole, ovi Domovi zdravlja će biti preseljeni na jug Nemačke, na potezu između Minhena i Nirnberga.

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...