Jump to content
IGNORED

Firewall, anti-virus - preporuke


teacher

Recommended Posts

Kaspersky Pure, kupio i instalirao.Uz posebnu zahvalnost Bugimenu za savet, tokom sledećih nedelja u nekoliko postova napisaću utiske, kad ga isprobam na ozbiljnim iskušenjima u radnom okruženju, kao što je renderovanje u Mental Ray i V-ray, Photoshop u formatima preko 10 000 piksela, kao i šetanje po rizičnim sajtovima za download, dakle proveriću koliko zauzima resurse i da li smeta mašini kad prilazi svojim limitima i kako se ponaša u visokorizičnom download ambijentu, kako reaguje na razne activation key i slične obilaznice.

Link to comment
  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Conspirator

    31

  • Razzmatazz

    21

  • Roger Sanchez

    17

  • ion

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Šta bre, kako se ponaša sa Photoshopom itd? Uzmeš u bilo kojem AV programu isključiš da ne drlja *.psd ili šta ti je god ključno, a znaš da nije izvor zaraze (*.avi, *.vmdk itd). Dobar deo modernih AV prepozna takođe full screen DX ili GL aplikaciju (tipa igara ili renderinga) i tu bi trebalo da se "samoinicijativno povuče" - neki od njih to zovu i "game mod", ako hoće korisnik ručno da ga startuje. Za browser naravno sandbox - lepo je kad dolazi sa AV softverom, ali ni ne mora njegov da bude, pošto ima i odvojenih (npr. sandboxie)

Link to comment
Šta bre, kako se ponaša sa Photoshopom itd? Uzmeš u bilo kojem AV programu isključiš da ne drlja *.psd ili šta ti je god ključno, a znaš da nije izvor zaraze (*.avi, *.vmdk itd). Dobar deo modernih AV prepozna takođe full screen DX ili GL aplikaciju (tipa igara ili renderinga) i tu bi trebalo da se "samoinicijativno povuče" - neki od njih to zovu i "game mod", ako hoće korisnik ručno da ga startuje. Za browser naravno sandbox - lepo je kad dolazi sa AV softverom, ali ni ne mora njegov da bude, pošto ima i odvojenih (npr. sandboxie)
Sa *.psd fajlovima to (uglavnom) jeste moguće, sa tifovima baš i nije, jer ih dosta preuzimam iz raznih izvora, bilo bi rizično.Info za gaming mod mi je sasvim nova, nisam znao da tako funkcioniše, odradiću neki video rendering pa ću javiti da li fercera kako kažu. Ono što sam mogao da pročitam na forumima uglavnom su iskustva gejmera, pa mi to i nije baš validno. Većina se odlučuje za jednostavniju varijantu, takve aplikacije proglašava bezbednim u samom AV settings-u i to prilično ima smisla jer 3d rendering ionako ne radiš nad sumnjivim materijalom.Sandbox se u Kasperskom zove safe run i odlično radi - tamo gde radi. Na ACDSee npr ne radi na W7_64 verziji, ali to i nije mnogo bitno, kad ga ja ionako podižem samo za browser i e-mail client.E sad glavno - zauzimanje resursa. Na CPU usage nisam mogao da primetim ama baš ništa, kao da ga nema. Na RAM dolazi do nekih 20% prilikom skeniranja. Primetio sam da skeniranje usporava kad naleti na rarovane fajlove. Pošto sam bio u paranoji od loše reputacije Kasperskog po pitanju mučenja mašine, prethodno sam instalirao TuneUpTools 2012 na svim jedinicama u mreži, pa je i to možda razlog što sve teče kao bistar potok - ova verzija naime, pored standardno dobrog clean registry-ja ima jako zanimljiv Program Deactivator koji dodatno rasterećuje mašine.To su neka prva iskustva sa KIS; kad pokaže bilo šta zanimljivo(a nadam se da neće), prijaviću.edit: zaboravio najvažnije. Prilikom skeniranja nije pronašao ništa senzacionalno; prijavljuje nešto više đubreta nego Avast i nijedan malware više, tako da tih 7-8 sumnjivih nisam shvatio kao epohalan napredak u odnosu na Avast IS6 Edited by April
Link to comment
  • 4 weeks later...

Prošlo je mesec dana i posle svega mogu da dam neki konačan utisak.Prvo, komparacija Kaspersky - Avast. Tu su negde, manje-više. Nakon višemesečnog Avasta, full scan KIS-a mi je prijavio nekoliko propuštenih trojanaca, sve u svemu nikakva senzacionalna prednost za Kaspersky. Sa druge strane, ni u famoznom zauzimanju resursa, Avast nema nikakvu prednost, zapravo se ona ne može primetiti na mašinama sa dva ili više giga rama. Sve fercera tiho i brzo.Drugo, sam paket Pure. U samoj sekciji additional tools ništa specijalno, optimizacija brauzera, rescue disc kao i kod drugih, ništa vredno pažnje i para. Parental control mi još nije zanimljiv, mada kapiram da roditelji tinejdžera itekako imaju razloga da ga aktiviraju. Backup storage je odlično i vrlo jednostavno rešen i stvarno je puj spas za sve nas kojima je potreban.Treće, isplativost. Za 90% korisnika, neisplativ. Besplatni AV+besplatni firewall+redovni upgrade radi apsolutno sve što većini treba, međutim, ja spadam u onih 10% koji imaju nekoliko dodatnih zahteva i hoće da kupe mir za dvadesetak eura.Četvrto, treba dodati i TuneUp Utilities. Na forumu ima mnogo potkovanih ljudi za čačkanje po registriju i sistemu i njima je lako, ali za nas laike je jednostavnije postaviti TuneUp u standard mode i ostaviti ga da sve radi sam.Kako god, ja sam napravio svoju kombinu za ovu godinu...

Link to comment
Apropo "svega nekoliko propuštenih" - ponekad je dovoljan samo jedan. :ph34r:
E da, danas je prvi put zabranio jedan download, preko cnet. Priznajem da sam bio u iskusenju da reskiram, ali sam se ipak povukao.
Link to comment
  • 4 weeks later...

Ježim se od takvih "zaboraviš na viruse" ocena, pošto nijedan antivirus nije sposoban da otkrije 100% virusa. To što za nedelju ili mesec dana (ili šest meseci) ne naletiš ni na jedan virus, ne znači da neki drugi korisnik neće. Ocena kvaliteta raznoraznih AV endžina je malčice komplikovanija kategorija od toga.

Link to comment
Norton Endpoint Protection mi obrisao ComboFix.exe, proglasio ga za trojanca.isuse.gif
To ustvari znači da je odličan, budući se Combofix u brisanju služi sličnim tehnikama.
Link to comment

Imam Panda antivirus na 3 kompa, i nisam imao problema. Realno ne postoji savrsen program, ali mi se ovaj pokazao do sada najmanje zahtevnim za komp i najsigurnijim.Vise od godinu dana je instaliran na masinama. Malwarebytes obavezno takodje.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Hm, juće mi je KAV prvi put ratovao sa nekim sranjem.Nakon download-a sa sumnjivih ruskih krševa na potezu letitbit-unibit-etc blokirao je valjda softver za snimanje passworda na karticama, odmah krenulo ludilo tipa disinfection, pronašao još 26 zaraženih arhiva...još ne verujem da se to desilo meni. Sve se dogodilo u safe run modu i fajlovi su outputovani u Sandbox.Nakon svega, full scan pronasao i neka dva adware, navodno bezopasna, samo što ja više ne verujem u bezopasno.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Po mom mišljenju, kupovina AV i sličnih programa je bacanje para.Ja kući koristim Avast Free + Win7 firewall, dok na poslu rabimo M$ Security Essentials (free za firme, pa zato) i WinXP firewall.Ako smem da predložim štivo na temu zaštite i održavanja PCa na mom sajtu:http://www.zoniweb.com/2010/09/odrzavanje-i-zastita-kompjutera.html;)

Link to comment
  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...