Jump to content
IGNORED

Klasična muzika


Amelija

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Dani orgulja, od danas, pa do 6. jula

 

Zaboravio sam od kovida na ovamo na festival.

 

Borba briljira:

 

Quote

23. издање међународног фестивала Дани оргуља /  Dies organorum у организацији Музичке редакције Културног центра Београда одржаће се од 26. јуна до 6. јула у Катедрали Блажене Ђевице Марије на Неимару

 

Quote

Детаље ћете наћи овде: хттпс://њњњ.кцб.орг.рс/цатегорy/музицки-програм/

 

23. међународни фестивал Дани оргуља - Borba (borba-online.rs)

Link to comment

Nakon par godina pauze, sinoć sam otišao na prvo festivalsko veče.

 

Šta je novo?

Katedrala Uznesenja Blažene Device Marije je dobila novi mozaik i vitraže: Svečanost u crkvi Uznesenja Blažene Device Marije | Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda (beogradskonasledje.rs)

 

Svečanost u crkvi Uznesenja Blažene Device Marije | Zavod za zaštitu  spomenika kulture grada Beograda

 

Stari izgled: crkva blažene device neimar beograd - Google претрага

 

Ono što nije pokriveno vesti na gornjem linku je novi, ili obnovljeni aneks na slici desno - Konak Stella.

 

Neke stvari nikada se ne promene.

Črč nikada, ali nikada ne izneveri - unutra je sparno i zagušljivo, na ivici podnošljivog. Moje posete katedrali dešavale su se uvek u vreme festivala, u periodu jun-jul. Katedrala je puna posetilaca, a ventilacija nepostojeća. Nije baš pomoglo ni to što sam pešačio i stigao u poslednjem trenutku. Pomogle su, bar malo, lepeze okolnih dama ili programi upotrebljeni u istu svrhu, što je jedino strujanje vazduha koje je dopiralo do mene. Posmatrao sam oslikane zidove crkve, Bogordicu koja se uzdiže, Svete Ćirila, Savu i Petra, anđele sa svojim anđeoskim instrumentima kako okružuju Alfu i Omegu, a zamišljao kadu sa ledenom kupkom i bocu sa kiseonikom pored kade.

 

Šta smo slušali?

Mađarskog orguljaša Žolta Mesaroša u jednosatnom programu, gde je dobar deo kompozicija transkribovan za orgulje. Prirodno, dominiraju duhovne teme. Naknadno, prema doživljenom, program bih mogao da podelim u dva dela.

Prvi deo koji je dominantno izveden u srednjetonskom registru i obuhvatio bi prvih 6 kratkih kompozicija, od koncertne uvertire, pa do Listove Ave Marija. Zvučne asocijacije kretale su se od meditativnih radova Alice Coltrane (Turiya Sings), pa sve do ambijentalnih vangelisovskih pasaža.

Drugi deo, odnosno finale, bilo je rezervisano za transkripciju Bahove kantate Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen što je orguljašu dalo priliku da nam demonstrira gotovo punu moć instrumenta, kako po frekventnom, tako i po dinamičkom opsegu.

 

 

 

 

Edited by Ras
  • +1 1
Link to comment
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...