Jump to content
IGNORED

Klasična muzika


Amelija

Recommended Posts

Pre 3 dana sam gledao predstavu 'All Right.Good Night' kao i uvek odličnih Rimini Protokoll-a (stari znanci Bitefa), za koju je muziku komponovala Barbara Mortgenstern a izvodili uživo Berlinski 'Zafraan Ensemble'.

 

Za ženu nisam čuo ranije, ali i da jesam ne bi mnogo značilo za ovu temu jer joj je ovo prvi izlet u orkestarskoj muzici nakon elektronske.

 

Izuzetan spoj ambijentalnosti, napetosti (jedan od 2 nivoa priče je nestanak malezijskog Boinga pre nekoliko godina) i minimalzima. 

 

Još nije nigde izdato da se kupi, ali sam pisao Zafraanovcima i rekoše da očekuju negde 2023.

 

Cela predstava - proba je na ovom klipu, ali kao primere možete recimo od:

1:17

1:41

2:03

 

Treba kliknuti pa gledati direktno na Vimeo

 

 

Edited by centrifuga
  • +1 2
Link to comment

Barbara je na sceni već jako dugo, ima jako zanimljivih stvari, ja neke baš obožavam. Baš ću gvirnuti a nadam se da će biti prilike i za uživo, Rimini Protokol često gostuje u jednom mestu u Frankfurtu

  • +1 1
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Upravo sam se vratio sa koncerta violinistkinje Sonje Kalajić u bašti Kulturnog centra u Šapcu. Koncert je imao naziv „Nikad nismo sami“.

 

Program:

- J.S.Bah: Sonata za violinu solo br.1 u g-molu, (video projekcija: slike Albrehta Direra)

Đuzepe Tartini: Sonata br.16 u C-duru za violinu solo (video projekcija: slike Bernarda Strocija, Oracija Đentileskija i Agostina Detija)

- Bendžamin Godar: Sonata br.1 za violinu solo, (video projekcija: slike Đžejmsa Tisoa)

- Fric Krajsler: Rečitativ i Skerco - kapris Op.6 za violinu solo (video projekcija: slike Kaspara Fridriha Davida)

Astor Pijacola: Tango etida za violinu solo br.3 (video projekcija: slike Mileta Davidovića)

 

Prvenstveno sam želeo da čujem drugi stav Bahove sonate, međutim sve mi je podjednako prijalo. Na bis smo dobili još jednu kompoziciju kojoj ne znam autora i naziv.

Svaka kompozicija je imala svoju ilustraciju u vidu video projekcije. Između kompozicija čitala je svoje tekstove o otuđenosti u savremenom svetu, novoj stvarnosti, značaju umetnosti... Pomenula je Špenglerovu knjigu "Propast zapada" i citirala Ničea. Otac Dragoš bi sigurno bio ponosan.

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

 

kad god mi fali nešto da me vozdigne, to je ovo djelo. A sad nešto iščitavam ovaj topic, i neki fini ljudi već neko vrijeme ne kače svoje omiljene numere, pa mi nešto došla neka knedla u grlu. Ko zna, možda se susretnemo nekad na nekakvim poljima, kao u ovoj numeri, i upoznamo se tako, kad smo već ovdje na neki način dijelili prostor. U to ime, vidimo se na nekakvim azijskim stepama, šta drugo nam preostaje nego da se nadamo. 

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

U Gvarnerijusu je sinoć priređeno veče posvećeno Miroslavu Miši Saviću.

Na linku je program koji je sinoć uglavnom realizovan, uz manje izmene.

Nakon uvodnog razgovora, slušali smo muziku, u popunjenom nevelikom prostoru Gvarnerijusa u koji je trebalo smestiti i instrumente, a bogami i pozamašnu kompjutersku tehniku autora.

Slušala su se dela nastala u rasponu od 50 godina - od studentskih radova, pa do Muzike za foaje i ulicu, koja je nastala ove (2022. godine), koja nas je dočekala prilikom ulaska u salu i koju je moj prijatelj bez problema uporedio sa radovima Briana Enoa (kompliment, naravno).

Muzičku podršku je obezbedio Ansambl za drugu novu muziku.

Ključni instrument, uz prateću elektroniku autora, specijalne muzičke kutijice, itd... je klavir.

Na klaviru su se smenjivale Branka Parlić, Nada Kolundžija i Nataša Penezić, koje su svaka sa svojim senzibilitetom, a uz LP Duo verovatno najzaslužnije za promociju i postavljanje klavira u žižu interesovanja šire publike, pa je tako postalo moguće i u Srbiji iz godine u godinu okupljati autore okrenute klaviru i objavljivati relevantan materijal.

Uz izvesne tehničke probleme i kraće stanke, u atmosferi koja bi se pre mogla nazvati familijarnom, a ne formalnom, muzički deo progama je tokom večeri bivao sve bolji i bolji.

Posebno sam bio impresioniran izvođenjem Nataše Penezić dve kompozicije u nizu, jednu za drugom: 10 za klavir i Svite za klavir.

Ako sam dobro razumeo i ideja za sinoćnjo okupljanje potekla je od nje.

Rekapitulirajući sa prijateljima utiske od sinoć, izgleda da Natašu Penezić pratimo sada već popriličan niz godina: gledali smo njene nastupe sa Ansamblom za drugu novu muziku, sa Brankom Parlić, solo nastup u Studiju 6 Radio Beograda , itd... Za to vreme imali smo zadovoljstvo da pratimo njeno sazrevanje i biću sloboan, da kao potpuni laik i isključivo zaljubljenik u muziku kažem da je izrasla u centralnu izvođačku figuru te, kako se kaže "nove" muzike. Nadam se da će imati podršku da osmisli i realizuje i jedan celovečernji solo koncert.

 

 

Edited by Ras
  • +1 4
Link to comment
  • 2 weeks later...

Epski sam se izmorio danas. Najpre na poslu, a zatim i na vannastavnim aktivnostima, najviše naravno u saobraćaju. Jedanaest stvari sam pokušao da slušam večeras i jedino mogu da podnesem zvuk klavira: Ravel- Complete Works for Piano, a svira Bertrand Chamayou.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...