Jump to content
IGNORED

Kobasice, pršute, šunke, kuleni


slepa_koka

Recommended Posts

jedno 10 kila svinjetine, manje vise otpaci kad se oblikuju prsuti, pecenice itd....1.5-2 kila govedine200 grama solibiber, paprika, ljuta paprika4-5 glavica bijelog lukasad ce se to susiti jedno 7 dana na hladnom dimu i promaji, pa u frizider. jedino sto su creva bila dobra pa su kobasice ispale malo deblje ali stanjice se one pri susenju.edit: ove godine smo ubacili malo vise masnijih dijelova a malo manje govedine posto su prosli put ispale previse suve.
danas smo skinuli kobasice sa pante pasamo prijavim rezultat. kobaje sabijaju :piggy:
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Stigla prva količina:1. Kobasica 70% domaća gica 3% divlja.2. Pečenica 100% domaća gica.Jedem, a želudac ne vrišti "Ranisan, Kontroloc!!!" Fenomenalno...Čekam slaninu i but.

Link to comment

toplo jeste, rano nije, ne mož kasnije.meni je ovo idealno, nemam komore, a za sazrevanje kulena i šunki mi i treba temperatura oko 10 stepeni (istina, ovih dana ima 15, ali samo jedan deo dana).mene je ona magla ozbiljno zabrinula, da ne krenu plesni kad ne treba od vlage, posle toga sve može samo u zamrzivač, a onda sam ga badava radio.inače, nemoj da puštaš kulene i šunke na jak mraz, to je zabluda. kad se smrzne prekidaš fermentaciju u mesu, a i posle dobiješ tvrdu koru okolo a unutra meko - ne suši se kako treba, a kulen hoće i da se lista posle. naučili me Sremci pre dve godine i radi.meni kasno januar, ne bi ništa osim tankih kobaja i pečenica stiglo da se prosuši i dozri, i ovako muku mučim.

Link to comment

da prostite, overavam zimsku ponudu u istocnom i juznom tirolu. pa nas je neko opasno prevario da imamo dobre sunke i kobaje. susena tirolska sunka (schinken speck) je spektakl, uvaljana u biber, perfektno osusena sa slatkasto orasastim ukusom. isto vazi i za njihovu pancetu koja je suva kao barut a flis papir nasecena moze da se jede umesto cokolade. i zanimljivo da im nikad nista nije presoljeno i prezacinjeno.

Link to comment

pa nisi otkrio ameriku, znamo mi to odavno.zato se i trudim, ali to sam ja na mikro nivou.jebo zemlju u kojoj je aćimov pršut među boljima.a to ćeš doživeti gdegod da kreneš okolo.tako je sa većinom stvari. mađari nas šiju u rakijama samo tako, makedonci objašnjavaju šta je sir....da se ni ne dotičemo vinara

Link to comment
meni kasno januar, ne bi ništa osim tankih kobaja i pečenica stiglo da se prosuši i dozri, i ovako muku mučim.
Ove godine samo to i pravimo. Tako nas nešto uhvatilo, malo da promenimo repertoar.U vezi tradicije, neobično pravilno je raspoređena. Kobasičarska umetnost se zaustavila na sremskoj strani Save. Čim pređeš u Šabac, oni o tome pojma nemaju, ali zato Pocerina i Podrinje dime najbolje svinjske pečenice u Srbiji. Kako se spuštaš niz Drinu, dime se sve krupniji komadi, pa oko Zlatibora već zahvataju 'najbolji deo od bika'. Zašto, za razliku od Austrijanaca, ništa od toga ne postoji kao industrijska kategorija? Mene je šokirao Pero(slavni Pero na Bukovicu) kad mi je polupijan pričao da je njegovom pršutu najbliže prilazio onaj predratni Carnex?! To je skoro neverovatno, jer se u originalnom receptu na Njegušima koristila isključivo lokalna morska so. bez ikakvih dodataka, zaštitu od moljaca i insekata dobijali su utrljavanjem crvene paprike, takođe bez ikakvih industrijskih prceboca, a dim su dobijali sagorevanjem bukovine, hrasta i grabovine; pri tome, presovanje traje 14 dana, dimljenje 40 dana, a zrenje oko 10 meseci, tako da samo skladištenje diže cenu pršuta iznad svake ekonomske logike. Sve to su u Carnexu, bar po Perinoj priči, nekada uspevali.Slična priča je i sa kulenom - praviš ga ove, a jedeš tek sledeće godine. Iz perspektive srpske prerađivačke industrije, oni za to nemaju ni vremena, ni prostora. Kratki dometi, kratka pamet.
Link to comment
tako je sa većinom stvari. mađari nas šiju u rakijama samo tako, makedonci objašnjavaju šta je sir....da se ni ne dotičemo vinara
sreca da nas i domaci madjari siju, dobio litar palinke koju je ortak lekar iz zrenjanina dobio na poklon od nekog pacijenta kome je verovatno spasio zivot. krstim se pred svaku casicu a ne verujem u boga, koliko je dobra radza.
Link to comment

offtopic al' moram - banatjanine, daj mi pls recopis za ove pogacice sa cvarcima sa slike, dozivljavam epilepticni napad u kancelariji upravo zbog vizuelnog nadrazaja, ako nesto volim to su pogacice a nikako da ubodem recept kojim sam 100% zadovoljna

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...