Jump to content
IGNORED

Kobasice, pršute, šunke, kuleni


slepa_koka

Recommended Posts

Znal' neko zasto slanina ili pecenica mogu da imaju neki vonj na sapun ili deterdzent, u svakom slucaju bazan i odvratan?Prvi put osetio pre par godina, kupio pecenicu koja je odlicno izgledala i bacio je jer je bila prozeta tin otuznim mirisom na hemiju. Pre par nedelja kupio takvu pancetu, a juce-prekjuce ponovo pecenicu, i to kod ljudi na pijaci kod kojih vec mesecima pazarim i sve je bilo ok.btw. miris se ne gubi ni u kuvanju ili przenju, naprotiv pojacava se i prozima celo jelo (unistio tako par dobrih lonaca sa kupusom i sl)A?
Sad konsultovao strucnjaka i verovatno je uzeglost mesa.
Link to comment

Pitao i ja prijatelja, tehnologa u penziji, koji mi je dao sledeci odgovor:

Najčešće uzrok promene mirisa životnoh namirnica animalnog porerkla je neadekvatno držanje, tj viša temperatura čuvanja (mogućnost razvoja i umnožavanja mikroorganizama, kao odvijanje hemijskih reakcija, što je ređi slučaj), veoma često masno tkivo, tj slanina i drugi suvomesnati proizvodi lako upijaju strane mirise (neprijatne), koji se ne mogu odstraniti. U svakom slučaju proizvod od mesa, meso, slanina, mast, kao i svi ostali proitzvodi animalnog porekla neupotrebljivi su za ishranu ukoliko su im promenjena senzorna svojstav: miris, ukus, boja. (bilo koje od svojstava). Pre svega zato što su najčešće štetni, ali i zato što izazivaju gađenje. Neke bakterije stvaraju „aromatične“materije (smrde, aline uvek), tako da iskusan pregledač obično zna da li se radi o opasnim uzrčnicima bolesti ili neškodlivim, bakterijama.
Meni se desavalo da kupim Coca-Colu u plasticnoj flasi od 2L koja mirise na Ariel! Posle sam cuo da moze da se desi da ona upije taj miris ako stoji u magacinu dovoljno dugo pored detergenata. U slucaju tog mesa ili je provelo duzi period van frizidera pa "krenulo" ili je cuvano/transportovano pored neke hemije. U svakom slucaju, ne treba to jesti...
Link to comment

Hvala na odgovorima, ali mislim da nije to. Znam da prepoznam uzegli miris, ovde se ipak radi o nekoj hemiji. Kupio od tri razlicita (privatna) proizvodjaca u razmaku od par godina i miris je uvek isti, vrlo karakteristican. Mozda je od onog "vestackog dima" overklokovano, ne znam. U svakom slucaju gadno i nejestivo :(

Link to comment

I ja kupio neku dimljenu pecenicu od 1.5 kg i bas pomislio kako se oseca deterdzent.edit: sad sam isekao parce probe radi i vise se ne oseca. Izgleda da se izgubio smek od stajanja u frizu.

Edited by katamaran
Link to comment
Hvala na odgovorima, ali mislim da nije to. Znam da prepoznam uzegli miris, ovde se ipak radi o nekoj hemiji. Kupio od tri razlicita (privatna) proizvodjaca u razmaku od par godina i miris je uvek isti, vrlo karakteristican. Mozda je od onog "vestackog dima" overklokovano, ne znam. U svakom slucaju gadno i nejestivo :(
Ne znam meni ova čim sam rekao "bazno na sapun" odmah rekla užeglost.Sad ponovo dosađivao i kad je malo razmislila kaže, možda su budale pokušale loše držanu robu koja je već "uhvatila" da operu i da ih brzo tutnu u prodaju.Svašta ljudi rade ;-) Poslato sa WC šolje by BVK
Link to comment
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

ne vidim sta nema iole kvalitetnija domaca pikantnija kobaja koja nije samo napravljena od noktiju, usiju i trepavica vec i od mesa a sto ima chorizo. pa i medju chorizom ima neprepricljivog trasha. sigurno na svakoj bg pijaci ima barem kod jednog mesara neka ljutkasta kobasica koja je odimljena na jedan dim i blago prosusena, za dalju termicku obradu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...