Jump to content
IGNORED

Istorija: 2 svetski rat u Jugoslaviji


nesha taxista

Recommended Posts

Imam. Moj teca je bio major OZNE u jednom od tih timova. Ilija D., iz Like. Jedini preziveli. Od malja. Izgurao rat i posle, OZNA, UDB i to.Za noć po dvadesetak. Sovjet vozač u džipu, on i oficir NKVD. Kad naidju, stanu, Sovjet izadje, klekni, nagan, potiljak i to. Kratka procedura. Uvek je Sovjet pucao, OZNA je bila legitimiteta nekakvog radi tu.Pričao je kako mu je najžalije bilo jednog mladog Rusa, nije ličilo da je silovanje, i devojka je plakala...
Kako je to čudno! Kakva neobična podudarnost! Čitam neki forum o wwii i tamo isto teča oznaš s ruskim oficirom:
U negde isto to vreme, krajem oktobra i pocetkom novembra 1944, moj teca kao oficir OZNA-e, zajedno sa sovjetskim oficirima patrolira dzipom kroz Beograd, kako nocu tako i danju. Zadatak koji grupa ima je samo jedan: kaznjavati sovjetske vojnike koji siluju beogradske zene. Prema njegovom svedocenju, tokom par dana na delu je tako zateceno vise od desetak vojnika Crvene armije. Preki sud njihove vojske nije bio previse milosrdan: svaki vojnik uhvacen u silovanju bio je likvidiran od strane sovjetskih oficira. Govorio je da mu je od svih tih brzih egzekucija najteze pala takva smrt jednog vrlo mladog vojnika, gotovo decaka, jer je delovalo da nije bila rec o prisilnom cinu...
Identično, samo što ovaj teča prijavljuje manje slučajeva, kod njega desetak za par dana, a kod tvog po dvadesetak za noć.
Link to comment
Kako je to čudno! Kakva neobična podudarnost! Čitam neki forum o wwii i tamo isto teča oznaš s ruskim oficirom:Identično, samo što ovaj teča prijavljuje manje slučajeva, kod njega desetak za par dana, a kod tvog po dvadesetak za noć.
sve mu to dodje na isto...Imao je on još neke zanimljive priče iz Drugog svetskog rata u Jugoslaviji. Naprimer, s početka rata, 1941., kako je gledao iz šume pokolj svoje čitave porodice, oca, majke, zene, dvoje dece, btrata i sestre u svom selu u Lici. Došle komšije iz susednog sela, javili da dolaze na dogovor, da niko ne ide od kuća. Tad još niko nije znao da postoje neke ustaše, za njih su to bile komšije i predstavnici nove vlasti nove hrvatske države. On im jedini nije verovao, a zbog oca, poslušnog gradjanina koji je to hteo da bude i za tu novu državu, nije uspeo da skloni porodicu na sigurno. I onda, malj i kama. Zena višestruko silovanje. A deca živa u vatru zapaljene kuće.I tako...Deset, dvadeset, ko će ga znati tačno...
Link to comment

ok.Da se vratimo dokumentima kao najpouzdanijim svedocima epoha... Meni nepoznata organizacija, "Hrvatsko Muslimansko društvo u Zagrebu", i iskaznica njenog pripadnika. Možda će neko znati nešto više o ovom udruženju...?HrvMuslmdrustvo_zps9888fe06.jpg(privat.kolekcija)

Link to comment
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Al pazi tu njemačku medicinu™. Zaprime pismo, koje je uredno došlo u Privatkanzlei. Prevedu. I onda kad su došli na Heršaft, uzimaju u obradu.

 

je-bo-te.

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Al pazi tu njemačku efikasnost. Zaprime pismo, koje je uredno došlo u Privatkanzlei. Prevedu. I onda kad su došli na Heršaft, uzimaju u obradu.

 

je-bo-te.

 

znam, zato i kazem. koga boli ona stvar sta pise neki penzioner iz nekog Dragacevca. Ali ne, da mi to lepo zavedemo, pa onda... ludilo.

Link to comment

Nemačka medecina je najbolja na svetu. Čuo sam priču da je u Gračanicu iz Austrije nedavno stiglo obaveštenje da je istekla garancija od 100 godina na neku javnu zgradu koju su sazidali.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Енглеска и Шкотска су одиграле хуманитарну фудбалску утакмицу за помоћ СССР-у на Вемблију 1942. године. Утакмици је присуствовао и краљ Петар.

 

 

http://www.britishpathe.com/video/england-v-scotland-10

 

 

Eto konacno odgovora kako i zasto je Sovjetima uspelo da krajem te iste, 1942. godine konacno zaustave Nemce kod Staljingrada.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...