Jump to content
IGNORED

Istorija: 2 svetski rat u Jugoslaviji


nesha taxista

Recommended Posts

Ja mislim da ti imas problem sa nikom i avatarom, meni ne smeta koliko tebe diskredituje.Da, a propos tog samospaljivanja na Jelacicu... U Zg sam dosao letos posle dugo vremena, poslednji put pre toga sam bio na Jelacicu krajem maja 1991. , uleteo tada u neke demonstracije, kolege iz BBB skandirale "Srbe na vrbe", bese uzbudljivo, Borovo selo, i to, a ljubitelj vojne istorije poput tebe bi tu nasao i obilje zanimljivih detalja poput nacistickih znacki po fajerkama okupljenih, itd.A propos jebanja mame genocidnim Hrvatima, da ti iskreno kazem, nisam bio nesto previse spreman na to, naime, u Zg sam tog dana dosao iz Rijeke, proveo sam tamo citavo popodne u razgovoru sa jednim starim gospodinom Petrom Stipeticem, krepkim 92-godisnjakom, bivsim pripadnikom Pavelicevog telesnog zdruga, prezivelim sa Blajburga i Kriznog puta, i to, cuo si mozda. Svasta se napricasmo gosn Stipetic i ja, o ratu najvise... Ustase, Srbi, Pavelic u Gospicu, itd. I meni bilo malo neobicno, sedim sa covekom koji je bio pored Pavelica... Valjda me oborio taj ugodan razgovor i njegova pohvala mom poznavanju situacije, pa kad sam stigao na Kaptol vise nisam bio ni za pesmu ni za vendetu. Kapis?

Edited by Topola
Link to comment
Društvo | ponedeljak 2.12.2013 | 21:25Naredio streljanje 19 zemljakaIzvor: BlicBeograd/Zaječar -- Živan Vasiljević, član predsedništva SKJ i predsednik Skupštine SR Srbije, naredio je ubistvo 19 žitelja iz svog rodnog sela na kraju Drugog svetskog rata.1856383498529ceea8df3da728664669_368x245.jpg

Ilustracija (sxc.hu, arhiva)

Ovo su, kako piše Blic, otkrili svedoci, ali i potvrdile sada otkrivene arhive Ozne.Kako je otkriveno, Vasiljević je kao okružni sekretar KP decembra 1944. lično hapsio svoje komšije koji su kasnije streljani u osvetu za ubistvo njegovog oca Radomira, koji je stradao januara 1944. u sukobu sa lokalnim četnicima Koste Pećanca.Streljani meštani sela Planinice kod Zaječara, nisu imali veze sa ubistvom njegovog oca i nisu bili borci nijedne zaraćene strane. Među streljanima je bio i Petar Radojković (53), u čijoj se kući od nacista krila majka Živana Vasiljevića tokom rata."Mog dedu je lično uhapsio Živan Vasiljević i odveo ga u Zaječar gde je ubijen. Ni danas ne znam gde mu je grob. Sreo sam Vasiljevića i izvinio mi se. Rekao mi je: “Nije trebalo to sve da se desi. Tačno je da sam odveo tog dedu u Zaječar. Nisam samo ja kriv što je ubijen", priča za “Blic” Vidoje Radojković (71), unuk ubijenog Petra.On kaže i da mu je ubica dede zahvalio što su prihvatili da kriju njegovu majku."Živan mi je zahvalio i rekao kako mu je majka kazala da se krila kod nas i kako je mene čuvala četiri meseca. Deda nije krio samo njegovu majku već i mnoge partizane i njihove porodice", kaže Radojković.Istoričari su do danas sakupili brojna svedočenja o krajnje svirepim načinima mučenja zatvorenika Ozne u Zaječaru. Majka Petra Jelenkovića iz Zagrađa svedočila je da je čistila sobu za mučenje u zatvoru Ozne kod zgrade Suda u Zaječaru gde su ljude mučili. Osim krvničkog prebijanja, njih su, između ostalog, vešali za polne organe.Petra Radojković, odlikovani veteran ratova 1912-1918, bio je zatvoren u Zaječaru pre streljanja. On je inspirisao Stevana Jakovljevića, koga je poznavao, za lik “Pere Tobdžije“ u romanu “Srpska trilogija”. Između dva rata bio je biran sa predsednika seoske opštine.Rehabilitovan je 2007, iste godine kada je umro Vasiljević, ali je celokupna imovina porodice Radojković i dalje konfiskovana.Živan Vasiljević živeo je 87 godina. Rođen je u Planinici, kao student pridružio se komunistima. Do 1978. je bio predsednik Skupštine SR Srbije. Streljali po rodnim mestimaDr Srđan Cvetković, autor izložbe “U ime naroda” koja će biti predstavljena srpskoj javnosti u Istorijskom muzeju Srbije od marta 2014, kaže da je to samo jedan od hiljada slučajeva ljudi koji su stradali u vihoru ratne osvete i revolucionarnog zanosa."Razlozi su bili ideološke prirode, ratna osveta, a negde su lokalni funkcioneri bili vođeni ličnim razlozima i lukrativnim motivima pa su se brutalno obračunavali sa svojim komšijama i sugrađanima. Veliki broj streljanih je u rodnim mestima Oznaša. Tako je u Planinici odakle je Vasiljević bilo 19 streljanih, u Sumrakovcu kod Boljevca odakle je lokalni šef Ozne Miodrag Cojić, 15, a u Bučiju rodnom mestu Momčila Sibinovića, šefa Ozne Knjaževac, njih 14", kaže Cvetković.

Link to comment

paravojske u uniformama raspale vojske Kraljevine Jugoslavije tokom aprilskog sloma, snimci nemačkih vojnika iz mesta Žepče (izmedju Zenice i Doboja) i Travnika, oba u BiH. Snimak iz Travnika datovan kao 15. april, Žepče nema egzaktni datum osim što je reč o snimku iz aprilskog rata... Žepče:221d027ea7d23cd6c96e4be239e23211d_zps4b2264bc.jpgTravnik:2pp0i9x_zps58b7e2a6.jpg

Link to comment

u slučaju snimka iz Žepča, verujem da je reč o vojnicima pripadnicima nemačke nacionalne manjine, Folksdojčerima, koji su mobilisani i zatim mirno sačekali svoje zemljake, i ovde čekaju da budu prebačeni natrag kućama...Isti autor je napravio i ovaj snimak, takodje u Žepču, u zimu iste godine, 1941. Tu već nema dileme kojoj formaciji pripadaju "prijatelji iz Žepča".4969562dd29fbf01bdd50554ff6066e9d_zps4316c4f4.jpg

Link to comment

Ekipa u Travniku mi liči na Seljačku zaštitu koja se malo dodatno opremila kod Žandarmerije...

Edited by Roger Sanchez
Link to comment
Društvo | ponedeljak 2.12.2013 | 21:25Naredio streljanje 19 zemljakaIzvor: BlicBeograd/Zaječar -- Živan Vasiljević, član predsedništva SKJ i predsednik Skupštine SR Srbije, naredio je ubistvo 19 žitelja iz svog rodnog sela na kraju Drugog svetskog rata.1856383498529ceea8df3da728664669_368x245.jpgIlustracija (sxc.hu, arhiva)Ovo su, kako piše Blic, otkrili svedoci, ali i potvrdile sada otkrivene arhive Ozne.Kako je otkriveno, Vasiljević je kao okružni sekretar KP decembra 1944. lično hapsio svoje komšije koji su kasnije streljani u osvetu za ubistvo njegovog oca Radomira, koji je stradao januara 1944. u sukobu sa lokalnim četnicima Koste Pećanca.Streljani meštani sela Planinice kod Zaječara, nisu imali veze sa ubistvom njegovog oca i nisu bili borci nijedne zaraćene strane. Među streljanima je bio i Petar Radojković (53), u čijoj se kući od nacista krila majka Živana Vasiljevića tokom rata."Mog dedu je lično uhapsio Živan Vasiljević i odveo ga u Zaječar gde je ubijen. Ni danas ne znam gde mu je grob. Sreo sam Vasiljevića i izvinio mi se. Rekao mi je: “Nije trebalo to sve da se desi. Tačno je da sam odveo tog dedu u Zaječar. Nisam samo ja kriv što je ubijen", priča za “Blic” Vidoje Radojković (71), unuk ubijenog Petra.On kaže i da mu je ubica dede zahvalio što su prihvatili da kriju njegovu majku."Živan mi je zahvalio i rekao kako mu je majka kazala da se krila kod nas i kako je mene čuvala četiri meseca. Deda nije krio samo njegovu majku već i mnoge partizane i njihove porodice", kaže Radojković.Istoričari su do danas sakupili brojna svedočenja o krajnje svirepim načinima mučenja zatvorenika Ozne u Zaječaru. Majka Petra Jelenkovića iz Zagrađa svedočila je da je čistila sobu za mučenje u zatvoru Ozne kod zgrade Suda u Zaječaru gde su ljude mučili. Osim krvničkog prebijanja, njih su, između ostalog, vešali za polne organe.Petra Radojković, odlikovani veteran ratova 1912-1918, bio je zatvoren u Zaječaru pre streljanja. On je inspirisao Stevana Jakovljevića, koga je poznavao, za lik “Pere Tobdžije“ u romanu “Srpska trilogija”. Između dva rata bio je biran sa predsednika seoske opštine.Rehabilitovan je 2007, iste godine kada je umro Vasiljević, ali je celokupna imovina porodice Radojković i dalje konfiskovana.Živan Vasiljević živeo je 87 godina. Rođen je u Planinici, kao student pridružio se komunistima. Do 1978. je bio predsednik Skupštine SR Srbije.Streljali po rodnim mestimaDr Srđan Cvetković, autor izložbe “U ime naroda” koja će biti predstavljena srpskoj javnosti u Istorijskom muzeju Srbije od marta 2014, kaže da je to samo jedan od hiljada slučajeva ljudi koji su stradali u vihoru ratne osvete i revolucionarnog zanosa."Razlozi su bili ideološke prirode, ratna osveta, a negde su lokalni funkcioneri bili vođeni ličnim razlozima i lukrativnim motivima pa su se brutalno obračunavali sa svojim komšijama i sugrađanima. Veliki broj streljanih je u rodnim mestima Oznaša. Tako je u Planinici odakle je Vasiljević bilo 19 streljanih, u Sumrakovcu kod Boljevca odakle je lokalni šef Ozne Miodrag Cojić, 15, a u Bučiju rodnom mestu Momčila Sibinovića, šefa Ozne Knjaževac, njih 14", kaže Cvetković.
Документа, молим.Треба нам заведено наређење у коме Живан тражи да се стреља 19 комшија, потписано и оверено.Има? Нема? Довиђења.
Link to comment
  • 4 weeks later...
ss_n_zps15493ccf.jpgNa ovoj slici iz juna 1941. se vidi vođa SS-a, Himler (sredina, s naočarima), u poseti logoru Mauthauzen, sa komandantom logora Cirajsom (desno). Ali ko je još tu bio u njegovoj pratnji: celo vođstvo elitne Vafen-SS divizije "Das Rajh" (čijih je samo devet pripadnika dva meseca ranije zauzelo Beograd grad na blef). Sasvim levo, nasmejan, je Oto Kum - budući komandant "Princ Eugen" divizije, a posle rata uspešni biznismen i osnivač organizacije Vafen-SS veterana. Do njega je Hans Kempin, budući komandant dve od poslednjih SS divizija (koji je dve godine kasnije jednom prilikom uslikan u svojoj vojnoj školi u Češkoj i sa komandantima "Princ Eugen" divizije, Flepsom i Kumom). Iza Kempina viri Fric Klingenberg, onaj koji je sa osmoricom svojih ljudi zauzeo naš glavni grad i držao ga u svojim rukama skoro čitav jedan dan (poginuo je kao komandant 17. SS divizije). Između Himlera i Cirajsa je treći čovek SS-a, Karl Volf, koji nas je posetio zajedno sa Himlerom u Kraljevu 1942. I sasvim desno u pozadini, sa naočarima, stoji August Šmidhuber, budući komandant divizija "Skenderbeg" i "Princ Eugen".Pozdrav za nase enciklopediste.
Link to comment

Jedna malo poznata fotografija iz Kraljeva, oktobar 1942. Cela "ekipa" je tu (s leva): zločinci dr Emanuel Šefer (šef SD-a, onaj što se hvalio da je jedini uspeo jednu veliku evropsku prestonicu, tj. naš Beograd, da etnički očisti od Jevreja - za šta je posle rata dobio samo 6 godina robije), Majsner i Himler (u prvom planu: potiljci Flepsa i Volfa)575198_302862866518694_1398986576_n.jpgIzvinjavam se nasem forumskom ekspertu enciklopedisti koji je verovatno i sam hteo da ovde prikaze ovaj redak snimak, ali sam ga preduhitrio...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...