Jump to content
IGNORED

Istorija: 2 svetski rat u Jugoslaviji


nesha taxista

Recommended Posts

Mnogo više vojnika i oficira sovjetske Crvene armije od ove trojice su ubili mešoviti "timovi" oficira NKVD i OZNE po beogradskim ulicama krajem oktobra i početkom novembra 1944. kada bi ih zaticali u silovanjima i pljački.Nisu ovo jedini sovjetski vojnici kojima je presudila srpska puška ili nož zbog onoga kako su se ponašali po selima Istočne i Centralne Srbije kad su ušli. I danas u jednom selu u Pomoravlju postoji zapušteni grob crvenoarmejca koji je ubijen hicem iz mraka nakon što je silovao mladu ženu u jednom domaćinstvu, naočigled ukućana. Kada je ujutru jedinica polazila, njegovo telo je ostalo da leži kraj puta, uz prezrivi komentar njegovog oficira, koji je pljunuvši u pravcu leša rekao na ruskom: "Suka".No, dobro, naš kolega king louie ostaje privržen svojoj misiji opredeljenosti da... ma, nije ni važno uostalom. A baš me zanima kako bi sve izgledalo da je nekim čudom planom Crvena armija potpuno stupila na celovito tlo NDH na svom putu ka Austriji, kako bi ih tamošnji narod dočekao. U najvećem delu, kruhom i solju, uveren sam.

Edited by Topola
Link to comment

Kao sto nije vecina Zagrepcana izasla da pozdravi Nemce 1941 (mada je izasao solidan broj), tako je cinjenica da je veliki broj njih izasao da doceka oslobodioce 1945. Po onome sto znam, mnogo veci nego sto je to bio slucaj 1941. godine.

Link to comment
Mnogo više vojnika i oficira sovjetske Crvene armije od ove trojice su ubili mešoviti "timovi" oficira NKVD i OZNE po beogradskim ulicama krajem oktobra i početkom novembra 1944. kada bi ih zaticali u silovanjima i pljački.
Hajde, hajde, onu fotku sam našao slučajno razgledajući album o oslobođenju Beograda, pa mi bilo čudno, jer sam prije čitao samo o tome kako su četnici u Srbiji izlazili u susret sovjetima kao saveznicimi, a ovi ih razoružavali. Nego o ovome iz citata sam jednom naletio na neki text o tome kako su naši uložili protest sovjetskoj komandi zbog silovanja po Vojvodini. Imaš nešto više o tim likvidacijama sovjeta od strane OZNAe u Beogradu?
Link to comment
Hvala. Bas cu da pogledam sta o tome u medjusobnoj raspravi pisu tri diskutanta (u jednoj licnosti) na Forumu o 300 cuda.
с лијева на десно. стен, м1 карабин и томпсон.
Link to comment
Hajde, hajde, onu fotku sam našao slučajno razgledajući album o oslobođenju Beograda, pa mi bilo čudno, jer sam prije čitao samo o tome kako su četnici u Srbiji izlazili u susret sovjetima kao saveznicimi, a ovi ih razoružavali.Nego o ovome iz citata sam jednom naletio na neki text o tome kako su naši uložili protest sovjetskoj komandi zbog silovanja po Vojvodini. Imaš nešto više o tim likvidacijama sovjeta od strane OZNAe u Beogradu?
Imam. Moj teca je bio major OZNE u jednom od tih timova. Ilija D., iz Like. Jedini preziveli. Od malja. Izgurao rat i posle, OZNA, UDB i to.Za noć po dvadesetak. Sovjet vozač u džipu, on i oficir NKVD. Kad naidju, stanu, Sovjet izadje, klekni, nagan, potiljak i to. Kratka procedura. Uvek je Sovjet pucao, OZNA je bila legitimiteta nekakvog radi tu.Pričao je kako mu je najžalije bilo jednog mladog Rusa, nije ličilo da je silovanje, i devojka je plakala... Edited by Topola
Link to comment
Hvala. Bas cu da pogledam sta o tome u medjusobnoj raspravi pisu tri diskutanta (u jednoj licnosti) na Forumu o 300 cuda.
Ja ne znam gde se ti napajas znanjima svake sorte: od chata sa pripadnikom poglavnikovog tjelesnog zdruga, preko plakanja ti na ramenu drugarice gospodje Slavke u sred Dubrovnika, poklonjenja na Kaptolu, pa sve do prekopavanja pokojnickih arhiva...Legenda fotografije koju si postavio - Nautilus objasnio - ti je laz.Izvor naveo nisi, nije ni bitno, ovo je forum uostalom: ne rece nam otkude Ameri na Korculi - BTW Ameri nemaju komandose - otkude tjelesni zdrug sa Visa sa njima, opet na Korculi.Obaska sto je fotografija onako bas - pozirana, namestena, tipicna bracapooruzjuslikamosezauspomenuidugosecanje.Nesto drugo je u pitanju, a to znas i ti, a znaju i ljudi ovde: svaka, ama bas svaka fotografija koju ovde postavis - a ima izistinski interesantnih - je toliko suplje i neinteligentno tendenciozna da je to cudo jedno.Ova suvenirska treba da pokaze da su Ameri zavrsavali posao po Dalmaciji/Primorju/zaledju, a partizani se grebali oruzje i slikali.Ona zagrebacka, inace odlicna, trebalo je da pokaze da su purgeri tokom ulaska JA u Zagreb sedeli doma i kose cupali i lica grebali u ocajanju zbog ulaska partizana i zalom za srecnim vremenima kada su sa suzama radosnicama docekivali Nemce.I tako u nedogled, ama bas svaka.Sada si se navrzao na KL i neces da se smiris dok ne dokazes ili on sam ne prizna da je glavom i bradom ubaceni clan ustaske teroristicke antiforumske grupe koja je osnovana sa zadatkom da na srpskim forumima unistava sve srpsko...Tesko je vama sa vama: saplela te OZNA, na primer.Ovakva ili onakva, tek izgleda da gajis tracak naklonosti ka toj ustanovi kada ide i pelcuje sovjetske silovatelje. Opet, to je ipak ozloglasena OZNA, pa ne znate sta cete i kako cete, obaska sto ubija Ruse prema kojima ste u dubini duse slabi, pa imali brkove, brade, tri sise, itd, itd...Muka ziva.Jbg, sta ti mogu.I da ti kazem jos nesto: proveri kod tece, nije svaki Rus sa naganom oficir NKVD.A sanse da oficir NKVD radi to sto kazes da je radio - a radilo se - su minimalne.NKVD nije imao ispostave pri frontovskim jedinicama, a i ono sto je imao nije se bavilo aktivnostima koje opisujes, niti bi u ta vremena - jesen '44 - armija trpela tako nesto, cak i kod Sovjeta, tako da je bice u pitanju neki drugi organ.Ovo me zaista zanima, a verujem i jos po nekog.
Link to comment
Kao sto nije vecina Zagrepcana izasla da pozdravi Nemce 1941 (mada je izasao solidan broj), tako je cinjenica da je veliki broj njih izasao da doceka oslobodioce 1945. Po onome sto znam, mnogo veci nego sto je to bio slucaj 1941. godine.
tako je. a maspok 1971 se tako zvao zato sto u stvari nije bio masovan.
Link to comment
Kao sto nije vecina Zagrepcana izasla da pozdravi Nemce 1941 (mada je izasao solidan broj), tako je cinjenica da je veliki broj njih izasao da doceka oslobodioce 1945. Po onome sto znam, mnogo veci nego sto je to bio slucaj 1941. godine.
Tako je, ali tek drugi dan, kada je pušten i glas da dolaze domaći dečki. Prvi dan nije baš bila gužva. U paralelama 1941-1945 ima i drugih momenata, dok su 1945. dan prvi obadvije vojske bile istodobno u gradu, jedna u bijegu prema Zaprešiću i Bistri, druga na savskom mostu, 1941. se Savska divizija povukla iz Zagreba dan prije ulaska 14. oklopne iz smjera Virovitice. Osim toga, u 1. slučaju, jer je bila riječ o Švabama, mala je šansa bila da dođe do neugodnih susreta i da netko nekoga prepozna....A sad natrag na redoviti program...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...