Jump to content
IGNORED

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

Argument - obilato i snažno zamenilo reč tvrdnja.

Dok je u mom selu argument vazda bio dokazana* tvrdnja.

 

 

 

Edited by makaronee
*neporeciva, utemeljena
  • +1 1
Link to comment
12 hours ago, Boksi said:

Podseti me na nešto što i ja pogrešno koristim: imamo više alternativa. Nema ‘više’. ‘Alternativa’ je jedna od dve mogućnosti.

to kada su samo dve mogucnosti, a ako ima vise od dve, onda ima i vise alternativa?

Link to comment
15 minutes ago, onamonamo said:

to kada su samo dve mogucnosti, a ako ima vise od dve, onda ima i vise alternativa?


Pa ne baš. Alternus - naizmeničan, recipročan… Alternative su dve, mogućnosti je bezbroj.

Link to comment
On 18. 10. 2024. at 22:14, Boksi said:

Pa ne baš. Alternus - naizmeničan, recipročan… Alternative su dve, mogućnosti je bezbroj.

u engleskom jeziku nije, a da ovo nisi rekla ja bih nastavila da pogrešno koristim tu reč.

ako je alternativa samo jedna, zašto ta reč uopšte ima množinu???

 

alternative (engl.) - one of two or more available possibilities.
"audiobooks are an interesting alternative to reading"
Link to comment

@pt 2.0 i u engleskom se koristila reč samo za ‘jedno od dva’ i jezički puritanci se i dalje drže toga.
Ali znaš kako već sa jezicima ide. Tako da verujem da će i kod nas ući u udžbenike.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
14 minutes ago, Boksi said:

@pt 2.0 i u engleskom se koristila reč samo za ‘jedno od dva’ i jezički puritanci se i dalje drže toga.
Ali znaš kako već sa jezicima ide. Tako da verujem da će i kod nas ući u udžbenike.

Interesantno saznanje u svakom slučaju, hvala ti.

 

Čak i u poslu kojim sam se bavila naletala sam na zvaničnu upotrebu “Alternatives” u množini (oblast projektno upravljanje, izvor materijala neka UN agencija)…

Link to comment

:wub: Imam u porodici jednog od vas i on me je nekoliko puta ispravio za alternativu.
Ne vidjamo se toliko često i prija mi kada razgovaramo, a on insistira na preciznosti u izražavanju pa me tera i da razmišljam pre nego što nešto kažem :D

  • Haha 1
Link to comment

nije mi to od ETF-a :laugh:

oduvek sam volela jezike, matematiku (koja je u izvesnoj meri yet another jezik) i biologiju.

sticaj okolnosti je bio da završim ovo...

  • Wub 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...