January 6, 20251 yr jednom nam neka drugarica iz pule poslala poštu na adresu ulica kapetana mišina Edited January 6, 20251 yr by slepa živana
January 6, 20251 yr Podseti me, Srđana iz odeljenja dugo se dopisivala sa nekom devojčicom iz inostranstva. Ta devojčica je i posle ne znam koliko razmenjenih pisama i dalje pisala ‘Dear Srotana’
February 25, 20251 yr Author Ne kaem da tuđice ne mogu udobno da se odomaće u jeziku, ali momentum, brt! Bar da ima prelazni oblik u trenutku momentuma.. Edited February 25, 20251 yr by makaronee Memorija pamćenja
March 22, 20251 yr 9 hours ago, cedo said:respektivnost korisnika i pisanjaNe postoji u srpskom jeziku respektivnost u tom značenju. To su neki neuki nadobudni ljudi preuzeli englesko respectively u značenju tim redo(sledo)m pa se primilo među onima koji ne razmišljaju mnogo o tome kako govore.re·spect·ive·ly [respectively] BrE [rɪˈspektɪvli] NAmE [rɪˈspektɪvli] adverbin the same order as the people or things already mentionedDakle, apsolutno je besmisleno koristiti reč respektivno za nešto što već vekovima postoji u našem jeziku, osim ako ne želiš da se pretvaraš da si učeniji nego što jesi.U srpskom čak ne mora ni da se kaže tim redom, dovoljno je odnosno.Mile i Pera su zauzeli prvo, odnosno drugo mesto na trci. Edited March 22, 20251 yr by vememah
March 27, 20251 yr On 5. 1. 2025. at 14:54, Lancia said:Regionalizam je druga stvar, cak je i pozeljna, pogotovo naglasak. Ko nije slusao neku ozbiljnu poemu sa branicevskim naglaskom, ne zna sta je propustio. Prastari crtani sa carom Neronom: "Ti si meni slomio violinu, sad ću ja tebi da slomijem vrat".
April 6, 20251 yr On 22. 3. 2025. at 7:48, vememah said:Ne postoji u srpskom jeziku respektivnost u tom značenju. To su neki neuki nadobudni ljudi preuzeli englesko respectively u značenju tim redo(sledo)m pa se primilo među onima koji ne razmišljaju mnogo o tome kako govore.Dakle, apsolutno je besmisleno koristiti reč respektivno za nešto što već vekovima postoji u našem jeziku, osim ako ne želiš da se pretvaraš da si učeniji nego što jesi.U srpskom čak ne mora ni da se kaže tim redom, dovoljno je odnosno.Mile i Pera su zauzeli prvo, odnosno drugo mesto na trci.zapravo sam nalazio respektivno u dosta udžbenika, nije delovalo uvedeno na silu i bilo je razumljivo.kad imaš niz od dva člana array(Mika, Pera) je ok, ali kad se umeša i Laza, odnosno ne radi...
April 7, 20251 yr U istom fazonu: PRIORITIZACIJA (napraviti listu stvari po važnosti ili hitnosti) i KVADRUPLIRATI (učetvorostručiti)Хејт бре!
April 7, 20251 yr Author oko tuđica ima zgodna pričica kad je onomad sergej mihalkov, otac režiseraa i zaslužni autor tekstovaa himni, napisao u porivu patriotizma kako хлеб nikada neće postati brot.a onda se uplela zabavna etimologija pa je ispalo da je hleb - i na gotskom - 𐌷𐌻𐌰𐌹𐍆𐍃 (hlaifs).
April 18, 20251 yr Ide neka reklama u kojoj ćerka kaže nešto ovako: Govore mi da sam ista otac.Više interesantno nego hejt, ali ne kažem da ne smetucka 😶 Edited April 18, 20251 yr by laki strajk
April 18, 20251 yr 57 minutes ago, laki strajk said:Ide neka reklama u kojoj ćerka kaže nešto ovako: Govore mi da sam ista otac.Više interesantno nego hejt, ali ne kažem da ne smetucka 😶Pa šta je sporno?Pridev "ista" se odnosi na subjekat, koji je ženskog roda.Ja sam ista (kao) mama, tata, baba, tetka, moj deda...
April 18, 20251 yr Pa šta je sporno?Pridev "ista" se odnosi na subjekat, koji je ženskog roda.Ja sam ista (kao) mama, tata, baba, tetka, moj deda...Meni je to neobična konstrukcija. Uvek ću reći npr.: On je ista majka / ona je isti otac.isti / ista ovde znači nešto kao 'pljnunuti/pljunuta'
April 18, 20251 yr 1 hour ago, laki strajk said:Ide neka reklama u kojoj ćerka kaže nešto ovako: Govore mi da sam ista otac.Više interesantno nego hejt, ali ne kažem da ne smetucka 😶Zavisi na sta otac lici.
April 22, 20251 yr Ovih dana, u internet grupi exYu prijatelja/poznanika, nehrišćani čestitaju "dvojezički": "Sretan Uskrs i srećan Vaskrs".Politička korektnost, pomodarstvo? Pritom, diskutujemo već mnogo godina svako na svom dijalektu i sasvim fino se razumemo.
April 28, 20251 yr On 22. 4. 2025. at 21:31, Delija67 said:Reci im da dodaju i Velikden da se juzni dijalekt ne oseti zapostavljenim😄 Jao, da, ima i to... Moja baka je govorila Veligden. Ali to je valjda Veliki Petak, tako da se ne uklapa... 😉
Create an account or sign in to comment