Jump to content
IGNORED

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

Samo kad nije vezana za određeni broj (i kad nije komparativ u pitanju), "star" može da označava te neke pozne godine. 

 

За хејт је што се губе остали облици - нема "младић од 22 године", "тридесетогодишњак", има ту још ал' ми зарибала кречана.

Link to comment

Cvrc, u tome i jeste moj hejt, što se vrlo rado koristi u "petoj deceniji" i samim tim nema razlike između nekog ko ima 41 ili 50 godina, to "friziranje" godina unapred

peta decenija je peta decenija, dakle od 41. do 50. godine, i ako se upotrebljava za taj opseg godina, ne vidim problem.

druga je stvar što ti imaš negativne asocijacije kad se to tako izgovori.

 

ja nemam. u petoj sam deceniji života, so fucking great :D

Link to comment

Aх, разби чаролију. Ја сам навикао да се даме увек приближавају тридесетим, а на нама је да погађамо са које стране.

Link to comment

mrzim kad pišu/kažu za boju roza

 

roze je, pajseri

 

Може са а ако се швотамо, ал' онда је розла.

 

 

Kad reč auto koriste u srednjem umesto u muškom rodu, to auto umesto taj auto(mobil). Utešno je što to čujem samo u Beogradu.

 

То потиче од Вука Драшковића, кад су оно хтели да га умлате током једног од метежа код Бранковог моста, па су му некако обезбедили превоз у правцу што даље одатле, рече "... и онда смо ми сели у једно ауто...". Опонашало га је, из чисте спрдње, доста људи, и као и код сваке такве спрдачине, неки са стране нису знали па су мислили да то тако треба... и ето.

 

У селу одакле је он сам боравио можда два-три пута по сат-два, послом, и нисам приметио да нешто претерано вуку на говор старог краја, тј не више него што је овде нормално у таквим селима. Ал' вероватно кажу и "једно бицикло", не би ме чудило.

Link to comment

Kad reč auto koriste u srednjem umesto u muškom rodu, to auto umesto taj auto(mobil). Utešno je što to čujem samo u Beogradu.

 

da, tako se u beogradu govori odvajkada, a u književni jezik je ušlo 1804 .g. kada je karađorđe došao u beograd, pa začuđeni kasabljani pitaše redom, šta mu je ono, a niko ne znaše da je to bio porche cayenne, no svi vikaše to je auto

 

a kako padeži i rodovi još nisu došli iz austorougarske, ostade auto u kasabi u srednjem rodu

Link to comment

Kad reč auto koriste u srednjem umesto u muškom rodu, to auto umesto taj auto(mobil). Utešno je što to čujem samo u Beogradu.

 

ili ne poznaješ nekog bosanca?

Link to comment

da, tako se u beogradu govori odvajkada, a u književni jezik je ušlo 1804 .g. kada je karađorđe došao u beograd, pa začuđeni kasabljani pitaše redom, šta mu je ono, a niko ne znaše da je to bio porche cayenne, no svi vikaše to je auto

 

a kako padeži i rodovi još nisu došli iz austorougarske, ostade auto u kasabi u srednjem rodu

pravilno je "ne znađaše"  -_-

 

elem, to auto i mene nervira, ali to biciklo mi je sasma ok. sa druge strane, sasma me prilicno iritira.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...