Jump to content
IGNORED

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

sto samo podgoricki? imas toga i u hn vec 10 godina, znaci metastaziralo je. kad cujem klince kako se kunu 'ostrogami' smraci mi se, tita mi :D
ostrogami, slava mu i milos'. ako kazes t na kraju, razgoropadis svetog vasilija, slava mu i milos'.
Link to comment

vrši nužduuživalac nikotina i opojnih drogauživalac penzije (pa i peMzije)odnos (onaj odnos) ("Zamislite, druže sudija, ja žena od 50 godina, prosvetna radnica, a on meni, da prostite, traži da imamo odnos" ... "Dobro drugarice, nemojte da plačete, molim službu da isprazni sudnicu!")

Link to comment

sto ne podnosim marketiske reci, smisljene jer im postojece nisu bile dovoljno atraktivne, sve noseci se devizom ako dovoljno puta ponavljas, rec ce postati. tvrdokorna na primer. a i ona akcija sto se primila ko zamena za rasprodaju mi stvarno ide na onu stvar.

Link to comment
  • 5 weeks later...

+ 1Još me jako nervira što se toliko upotrebljava reč "edukacija". Mislim, može i tako da se govori, ali mi je odvratno i ne vidim zašto ne bi bilo "obrazovanje" ili "vaspitanje" u zavisnosti od slučaja.

Link to comment
Još me jako nervira što se toliko upotrebljava reč "edukacija". Mislim, može i tako da se govori, ali mi je odvratno i ne vidim zašto ne bi bilo "obrazovanje" ili "vaspitanje" u zavisnosti od slučaja.
E, ali "edukacija" je našlo svoje mesto, i nema veze s obrazovanjem ni vaspitanjem.Ako neko kaže "ministarsrvo edukacije", da, to je debilizam, ali ne kapiraš li kako "edukacija" pokriva značenje, koje nema veze s obrazovanjem i vaspitanjem?
Link to comment
E, ali "edukacija" je našlo svoje mesto, i nema veze s obrazovanjem ni vaspitanjem.Ako neko kaže "ministarsrvo edukacije", da, to je debilizam, ali ne kapiraš li kako "edukacija" pokriva značenje, koje nema veze s obrazovanjem i vaspitanjem?
Nemam pojma, jel' možeš da daš neku rečenicu kao primer? Edited by kobni zelaya
Link to comment

Evo.Edukacija se zapatila u jeziku jer - po načelu jezičke ekonomije - ne znači isto što i pomenute dve.Reč se koristi za sticanje znanja, za koje se potreba ukazala ad hok. I koje se sticanje obavlja na kursevima, treninzima, seminarima i sl.Npr.Edukacija profesora istorije u osnovnim i srednjim školama (oni su već obrazovani).Edukacija knjigovođa u primeni pdv-a.Edukacija profesora (i akademika, dakle superobrazovanih) u korišćenju računara.Edukacija saobraćajnih policajaca koji primenjuju ona ćeresala i štatijaznam.Eudakcija menadžera u poslovnoj komunikaciji i zakonima EU.Itd.Rekao bih - samo obrazovan čovek može da se edukuje.mada i tu ima iznimka.Edukacija đubretara u rukovanju modernim kamionima, je l tako'.

Link to comment

To nije definicija edukacije, bar ne po Vujakliji gde kaže čak mnogo manje od ovoga što ja tvrdim. Ovako:edukacija (l. educatio) - vaspitanje, odgoj, odgajivanje, podizanje. Svejedno nisi mi dao čitave rečenice kao primer, već samo delove. Ipak mogu da sve te edukacije zamenim ovako:Obrazovanje (podučavanje) profesora istorije u osnovnim i srednjim školama (oni su već obrazovani). - ovde nije baš jasno o čemu se tačno radi - kada bi napisao u čemu se ovi edukuju mogao bih da stavim tačnu reč.Učenje knjigovođa primeni pdv-a.Učenje profesora (i akademika, dakle superobrazovanih) korišćenju računara.Edukacija saobraćajnih policajaca koji primenjuju ona ćeresala i štatijaznam. - ovo nisam razumeo pa ne znam šta da stavimUčenje menadžera poslovnoj komunikaciji i zakonima EU.I obrazovan čovek se može nečemu naučiti. I obrazovan čovek se može vaspitati. I vaspitanog čoveka moguće je obrazovati. (varijacija je mnogo, može se izabrati u zavisnosti od smisla. Učenje đubretara rukovanju modernim kamionima. Mada ovo spada i u obrazovanje đubretara.Edit - ali, inače, ovi primeri koje si dao i nisu tako česti - mnogo češče se čuje - "Na našem fakultetu dobićete edukaciju" ili "kod nas se edukacija odvija u četiri školske godine" Jasno je da u oba slučaja lako menjam ovo rečju "obrazovanje"I još jedan edit - mislim da pogrešno ograničavaš značenje reči "obrazovanje" Neko je na primer visoko obrazovan, jer je završio fakultet, a sad hoće da dobije dalje obrazovanje pa je upisao magistarske studije. Kada je završio magistarske studije zaposlio se u srednjoj školi kao profesor, ali je ubrzo dao otkaz da bi nastavio obrazovanje (doktorat) u inostranstvu.

Edited by kobni zelaya
Link to comment
Obrazovanje (podučavanje) profesora istorije u osnovnim i srednjim školama (oni su već obrazovani). - ovde nije baš jasno o čemu se tačno radi - kada bi napisao u čemu se ovi edukuju mogao bih da stavim tačnu reč.čoveka moguće je obrazovati.[/i] (varijacija je mnogo, može se izabrati u zavisnosti od smisla.
Mislio sam na period posle 1990, kada se menjao program istorije "u skladu s demokratskim promenama", pa se istorija nije učila kao u vreme Tita.
Edukacija saobraćajnih policajaca koji primenjuju ona ćeresala i štatijaznam. - ovo nisam razumeo pa ne znam šta da stavim
fotoaparati i sukladna oprema modernih saobraćajaca Jeste Vujaklija to napisao, ali ja želim da kažem da se polako kristališe ovakva upotreba reči edukacija.U stvari sinonima i nema u jeziku, a zbog načela jezičke ekonomije.Na primer, fundament - osnova - baza - temelj, te 4 reči ne bi postojale u jeziku da između njih ipak ne postoje razlike, makar i samo suptilne.Koliko god ti se činilo da su to sinonimi, ali probaj da nasumice uzmeš nekoliko pari "sinonima" (tako su nas učili kad smo bili mali, da postoje sinonima i antonimi, ali nije ipak tako), dakle probaj da uzmeš nekoliko pari "sinonima" i variraj ih u iskazima pa ćeš videti da postoje razlike u značenjima, makar u nijansama.
Link to comment

Pa ja i ne tvrdim da su edukacija, obrazovanje, vaspitanje, učenje, podučavanje, itd - sinonimi. Ali sam siguran da ne postoji smisao gde reč edukacija ne bih mogao da zamenim nekom od ovih reči. Mislim, naravno na ona značenja u kojima se reč edukacija upotrebljava. Podučavanje profesora novom nastavnom planu i programu. Mada je valjda bolje - Obaveštavanje profesora o promenama u nastavnom planu i programu. Učenje policajaca da rukuju novom aparaturom je istovremeno i deo obrazovanja svakog policajca, npr. Naravno, ne tvrdim da je "edukacija" nepravilno. Samo je ružno. A nepotrebno.edit - suština je da se reč edukacija danas, u stvari koristi tamo gde bi se koristila engleska reč "education" - za koju mi imamo ove druge reči. Prosto se konstrukcija koja je više engleska prenosi u naš jezik. Ti na primer kažeš - Edukacija profesora u korišćenju računara. (Education in usage of computers) Dok je više u duhu našeg jezika (ili je, barem stilski lepše) - Učenje profesora korišćenju računara.

Edited by kobni zelaya
Link to comment
Rekao bih - samo obrazovan čovek može da se edukuje.mada i tu ima iznimka.Edukacija đubretara u rukovanju modernim kamionima, je l tako'.
U svakoj filijali NSZ-a postoje plakati koji pozivaju Rome da razne kurseve doskolavanja, prekvalifikacije i td. Elem, na njima ogromnim slovima pise EDUKACIJA, INKLUZIJA i neka treca fensi komplikovana rec i onda ispod sitnim slovima o cemu se zapravo radi... tako da je legitimno da se i djubretari edukuju :fantom:
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...