Jump to content
IGNORED

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

Pominje se skoro 80k puta na Googleu (respektivno). Ja nalazim da ta reč (respectively) često, mada ne i uvek, može da se jednostavno izostavi bez da se izgubi smisao. Tipa, "porast vrednosti x u tretmanima 1, 2 i 3 bio je 12%, 15% i 13%, respectively" - isto je što i to bez respectively.
Takodje moze da se kaze "porast vrednosti x u tretmanima 1, 2, 3 bio je po 12%, 15%, i 13%" ili "Zika, Pera, i Sima imaju po 20, 17, i 45 godina". Zar ne? Ili gresim?
Link to comment

@Halvard: Dobro, ne postoji idealan izraz između zvaničnosti i vulgarnosti prigodan za sve prilike. Ali u određenom kontekstu, sa određenim sagovornicima sasvim je OK reći "kresnuli su se"... kao što je u nekom drugom OK reći "spavali su zajedno". Ja ne mogu da zamislim slučaj u kom je OK reći "imali su seks".

Nije mi neobicno (ili, preciznije, cuo sam mnogo puta i dusu je dalo za hejt) kad se upotrebljava kao nedonosce pojma respekt. Zloupotrebimo google:respektivan privredni i trgovinsko – turistički centar, ...itdAli da bi neko mogao kaze, sto pomenu Amelija, Pera, Žika i Laza imaju 30, 43 i 36 godina respektivno ili stogod slicno, priznajem, dosad mi nije bilo poznato.
Respective ~ Respectable. Respektivno ~ za respekt.
Link to comment
Takodje moze da se kaze "porast vrednosti x u tretmanima 1, 2, 3 bio je po 12%, 15%, i 13%" ili "Zika, Pera, i Sima imaju po 20, 17, i 45 godina". Zar ne? Ili gresim?
Mislim da grešiš. Imaju po 20 godina je naravno OK, ali imaju po 20, 17, i 45 godina... ne znači ništa.Idealno je "Žika ima 20, Pera 17, a Sima 45 godina" ali ako se već skraćuje i nabraja, meni se više sviđa kad se na kraj doda "respektivno". Edited by Weenie Pooh
Link to comment

OK, i meni je zvucalo malkice cudno, ali mi se cini da sam ranije negde vidjao tu konstrukciju (po 20, 17, i 45).Btw zar nije "respektabilan privredni centar" a ne "respektivan privredni centar"? :unsure: Ili je to pak hrvatska varijanta?

Link to comment
p.s. oficijalno, ultimativno, inicijalno, respektivno....sve smo to bukvalno preuzeli iz ENG, a koren je u LAT ali ocito da ni ROM(rumunski) ni ITA nisu izvor za ove izraze, vec samo ENG. Ultimativni koncert, inicijalni incident, respektivno Srbi i Hrvati teze ka Rusiji i Nemackoj...
Ispravno je samo oficijelno u značenju službeno, zvanično. Izgleda da to pravilo vuče iz vremena kada je francuski bio moderniji od engleskog. Međutim, vidim da je uhvatilo maha i oficijalno, gotovo svi sajtovi političkih stranaka su oficijalni.~~Baš je gadno kada rečenicu završavaju sa - god ( štogod, kakogod, kolikogod, kogod). Odvratnije je kad pročitam, nego kad čujem.
Link to comment
Respective ~ Respectable. Respektivno ~ za respekt.
Ma jasno (pa pomenuh nedonosce pojma respekt :D ). Htedoh reci da sam respektivno do sada cuo samo u znacenju za respekt.Otkrili ste mi jedan novi hejt! Hvala! :D
Link to comment
Btw zar nije "respektabilan privredni centar" a ne "respektivan privredni centar"? :unsure:
Naravno, to je ovo "za respekt". "Respektivan" koliko znam znači samo ovo o čemu smo pričali ("po navedenom redu").
Link to comment
Ispravno je samo oficijelno u značenju službeno, zvanično. Izgleda da to pravilo vuče iz vremena kada je francuski bio moderniji od engleskog. Međutim, vidim da je uhvatilo maha i oficijalno, gotovo svi sajtovi političkih stranaka su oficijalni.~~Baš je gadno kada rečenicu završavaju sa - god ( štogod, kakogod, kolikogod, kogod). Odvratnije je kad pročitam, nego kad čujem.
Čini mi se da su se pre oficijalnih sajtova pojavila oficijalna piva i prometala kojekakvih reprezentacija i sportskih nadmetanja.
Link to comment
Ovo za mene novootkriveno respektivno ide preko reda na hejt!Dajte par primera "pravilne" upotrebe. Ja ne mogu da smislim recenicu sa tim izrazom. :frust:
Ne mogu da ti dam par primera, jerbo primeri nisu rukavice niti hlače da idu u paru. :P Zezam te, ali eto još jednog slučaja kako jezička praksa menja ustaljena pravila.Kada sam bio mali, i tek mobilisan u bakarni piroćanski puk u Balkanskim ratovima,učili su me da se ne kaže "par" već "dva-tri"a da "sankcionisati" znači "posvetiti" i u zakon pretvoriti, a ne "kazniti".A eto danas ne mogu da sretnem ljudsko biće koje ne kaže par i sankcionisati u smislu kazniti.Ali da ti dam dva primera za respektivno.Meni to paše s "odnosno", ide u paru.Jest da je jedan pijani pukovnik VJ 1999 pre bombardovanja rekao da su "naše snage respketivne", a mislio je valjda respektabilne, ali srbijanski jezik nije baš toliko čobanski da ne ume da usvoji i neku latinsku reč čak i izraz.primer 1Sadržaj igara Slagalica, Moj Broj i Skočko se dinamički generiše od strane računara proizvoljnim odabirom slova, brojeva odnosno znakova respektivno.primer 2Kada sam bio mlađi, pred izbijanje II sv. rata, u prestonici sam zavađao cure na kile pa sam u toku jednog dana zakazao tri rendezvousa, sa Stelom, Jovankom i Irenom, u 3, 6 odnosno 9 sati, respektivno.Hejt zakorišćenje glagola sankcionisatikad govornik misli "kazniti", doneti zakone protiv togai hejt za sve koji po defaultu™ mrze stranjske reči, baš sve. Edited by kud_genijalci
Link to comment
učili su me da se ne kaže "par" već "dva-tri"a da "sankcionisati" znači "posvetiti" i u zakon pretvoriti, a ne "kazniti".A eto danas ne mogu da sretnem ljudsko biće koje ne kaže par i sankcionisati u smislu kazniti.
Sankcionisati, koje jelte ima oba značenja koja spominješ, suprotna jedna drugom, baš kao i u engleskom, možeš i danas sresti sa tim smislom kom su te učili. Ali slažem se da je prvi daleko danas ređi od drugog, koji je verovatno preuzeo primat pod uticajem značenja reči sankcije, koje nam je postalo toliko blisko tokom poslednje dve decenije. <_< A za par ne sumnjam da su ti to rekli, samo ni tad nisu bili u pravu, ko god da su 'oni'. :P
Link to comment
Sankcionisati, koje jelte ima oba značenja koja spominješ, suprotna jedna drugom, baš kao i u engleskom, možeš i danas sresti sa tim smislom kom su te učili. Ali slažem se da je prvi daleko danas ređi od drugog, koji je verovatno preuzeo primat pod uticajem značenja reči sankcije, koje nam je postalo toliko blisko tokom poslednje dve decenije. <_< A za par ne sumnjam da su ti to rekli, samo ni tad nisu bili u pravu, ko god da su 'oni'. :P
Glede sankcionisanja, evo nađoh se u društvu purista - ali i to snađe ljude, pre ili kasnije. Teši me što sam, bar povodom glagola sankcionisati, u društvu Feketea.

Uostalom, oduvek mi je bilo i simpatično gađenje koje je Gostuški pokazivao sproću "nakon što" (preporučivao je "pošto", jer pošto izvorno i znači nakon što a tek su novije decenije donele upotrebu u smislu "zato što"), ali hoću da kažem da ima nečeg u teranju kontre masi.

Čak i Klajn je u ranijem izdanju Rečnika jez; nedoumica pisao da sankcionisati znači samo odobriti, ne znam šta mu je sada u NIN-u.A kada je reč o paru, tako su "pisali i istaknuti pisci", ali i tu ću biti purista.Pantalone, rukavice idu u parovima, a dani i pitanje ne. :P

Link to comment
Nemoj, života ti. "Imati seks" se znači ušunjalo u govorni jezik pa se zato viđa u prevodu? A ne viđa se zbog retardiranih lenjih prevodilaca koji pretabače direktno s Engleskog gde god stignu?Ja u životu nisam čuo da neko (ozbiljno) kaže "imao sam seks sa XY". Ali dobro, možda ne znam, možda ljudi stvarno tako govore. Čujem da ima idiota koji kažu "lol" i "rofl" i "kako je svatko", pa ako može to zašto ne bi i ovo...
meni je nebitna taktika(odabir instrumenta) mene zanima strategija (odabir cilja). ovde niko nikad nije pravio teoriju zavere i budalastine, ali definitivno da je ENG zestoko uticao na BCS u zadnjih 20 godina, ne samo leksicki. Drugo, po pitanju teorija zavere - uporedi HRT iz 1989 i HRT iz 1992. TVRDIM da je kovanje novih reci ISKLJUCIVO Tudjmanovo maslo. To znam i po tome sto moja rodbina (ostareli ljudi, po 80 godina) razumeju stare hrvatske filmove a ne razumeju sasvim ove nove (ne po pitanju slenga, vec po pitanju knjizevnog jezika) Dapace, skorija (tj nastavak) muzicke saradnje Zagrepcana i Beogradjana (Marcelo,Elemental, HladnoPivo,Lolobrigida,Bicharkenatravi) polako dovodi do toga da se taj vestacki jaz normalizuje. Za neke fenomene (npr zargonski Gotiviti,Gotivno,Gotiva) zna se imenom i prezimenom ko je autor (u ovom slucaju, Momcilo Bajagic letovao na CrnomMoru pa uneo u svoju pesmu pre 15 godina BUL i TUR (Gyot, Buttocks, Guzonja)) lokalni argo. Za druge stvari - to je ipak fenomen. Ako digresiram, ja se izvinjavam. Malo mi je cudno da neko RADI ZA ZIVOT KAO RADNIK U PEKARI ili primerice da je HARD TO FORCE A FROG INTO THE WATER
Link to comment
@HalvardIma jos i voditi ljubav. Ali moze i spavati - jasno je sta su radili. Jedini problem vidim u recenici "Spavali su u krevetu" gde nije jasno o cemu se radi.
Ljudi, jezik prati zivot. Pre seksualne revolucije 60ih, ne verujem ni da je ENG imao izraze za 'heft na brzaka' ili 'heft' ili nesto slicno. Puritanizam Protestantizma i Katolicizma i SPC je dosta slican, zar ne? Pogledajte ENG izraze 'in the house' ili srpski 'bila sam sa chovekom', dosta su nedefinisani. Imati Seks je relativno nov izraz. Na kraju, termin FUCK je isto relativno nov. Navodno, to je skracenica za homoseksualni snoshaj (gej jebanje) FornicatingUnderConsentoftheKing po USA i UK zatvorima. Znaci, termin star manje od 2 veka
Link to comment
primer 1Sadržaj igara Slagalica, Moj Broj i Skočko se dinamički generiše od strane računara proizvoljnim odabirom slova, brojeva odnosno znakova respektivno.primer 2Kada sam bio mlađi, pred izbijanje II sv. rata, u prestonici sam zavađao cure na kile pa sam u toku jednog dana zakazao tri rendezvousa, sa Stelom, Jovankom i Irenom, u 3, 6 odnosno 9 sati, respektivno.
meni je "respektivno"u ovim primerima čist višak. i bez njega, jasno mi je da se drugo nabrajanje odnosi na prvo nabrajanje, tim redom.a "sankcije"... kao što reče naš dragi bus onomad - kada kažeš da neku reč u jezku koriste svi, a da je to pogrešno je kao da si rekao da je mala mara i trudna, a istovremeno i nevina.nama deci (a i odraslima) devedesetih, sankcije će zanavek značiti kaznu.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...