Jump to content
IGNORED

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

Stvarno niste čuli da neko koristi izraz "respektivno"? :unsure: Ja ga koristim a čini mi se da nisam lično uveo tu praksu, prilično sam siguran da je u upotrebi. Ne znam kako drugačije da kažem "Osoba A, B, i C imaju karakteristike X, Y, i Z" a da se ne misli da se sve tri primenjuju na svo troje. "Imati seks" je s druge strane idiotarija. Ne znam odakle to da ne postoje adekvatne alternative na Srpskom. Ko hoće da bude zvaničan može da koristi "stupiti u seksualne odnose", imati snošaj", "spavati zajedno", "voditi ljubav", i sl. Ko neće, može da koristi non-PC izraze kao "kresnuti", "jebati", ili bilo koju od milion varijanti.

Link to comment

Pominje se skoro 80k puta na Googleu (respektivno). Ja nalazim da ta reč (respectively) često, mada ne i uvek, može da se jednostavno izostavi bez da se izgubi smisao. Tipa, "porast vrednosti x u tretmanima 1, 2 i 3 bio je 12%, 15% i 13%, respectively" - isto je što i to bez respectively.

Link to comment

Ček, vama je svima respektivno zaista toliko neobično?! :blink: :P Inače, uvek se začudim kad neke od tih reči latinskog porekla sa kojima sam ja upoznat putem engleskog nađem kod starijih autora koji su odrastali mnogo pre svetske dominacije engleskog, i bili više upoznati sa nemačkim ili franvuskim. Mislim iznenadim se i drago mi je, jer to znači da te reči imaju mnogo duži staž u srpskom nego što sam ja to isprva pretpostavljao.Mada uhvatio sam se jednom kako prekorevam Mešu Selimovića što kiristi renegat, ko velim šta će mu renegat kad ima odmetnik. Odma sam morao da odem da isperem usta. :D

Link to comment
Ček, vama je svima respektivno zaista toliko neobično?! :blink: :P
Ma pusti ih, hejteri <_<Respektivno ima svoje mesto. Ako neko više voli to da izostavi i pusti ljude da sami naslute gde šta ide iz konteksta - OK. Meni je sasvim prikladno pojašnjenje tih malo zbrkanijih rečenica. Druga je stvar što "respekt" u Srbalja ima različite asocijacije...
Link to comment
Ček, vama je svima respektivno zaista toliko neobično?! :blink: :P
Nije mi neobicno (ili, preciznije, cuo sam mnogo puta i dusu je dalo za hejt) kad se upotrebljava kao nedonosce pojma respekt. Zloupotrebimo google:
Spektar naoružanja aviona MiG-21-93 je izuzetno respektivan....ali će od predstojeće školske godine respektivan akademski i naučni potencijal VMA biti i u funkciji obrazovanja studenata osnovnihDa bi se ostvario strateški cilj Mionice u narednom periodu – respektivan privredni i trgovinsko – turistički centar, potrebno je prioritetnu pažnju ...
...itdAli da bi neko mogao kaze, sto pomenu Amelija, Pera, Žika i Laza imaju 30, 43 i 36 godina respektivno ili stogod slicno, priznajem, dosad mi nije bilo poznato. Edited by Nesh
Link to comment
Mada uhvatio sam se jednom kako prekorevam Mešu Selimovića što kiristi renegat, ko velim šta će mu renegat kad ima odmetnik. Odma sam morao da odem da isperem usta. :D
Sta fali otpadniku? <_<
Link to comment
"Imati seks" je s druge strane idiotarija. Ne znam odakle to da ne postoje adekvatne alternative na Srpskom. Ko hoće da bude zvaničan može da koristi "stupiti u seksualne odnose", imati snošaj", "spavati zajedno", "voditi ljubav", i sl. Ko neće, može da koristi non-PC izraze kao "kresnuti", "jebati", ili bilo koju od milion varijanti.
Postoji nešto i između zvaničnosti i vulgarnosti. Tj. trebalo bi, ali u ovom slučaju ne postoji. "Stupiti u seksualne odnose" zvuči suviše formalno, "spavati" i "voditi ljubav" su eufemizmi, dok su "jebati" i slični izrazi vulgarni. Rekao bih da je "kresnuti" na dobrom putu da stekne neutralnu konotaciju, ali još uvek ima vulgarni prizvuk. Hazard je pomenuo kroatizam "seksati se", što je solidno rešenje, pogotovo što se dobija i adekvatna glagolska imenica "seksanje". Mada, ne sumnjam da bi se ljudi pobunili protiv ovog izraza i da smo ga mi izmislili.Pritom ja uopšte ne zastupam "imati seks" niti sam koristim taj izraz. Samo hoću da kažem da postoje još neki razlozi zašto se neka reč primila u jeziku, osim uticaja lenjih prevodilaca i snobovskih mladolidera. Edited by Halvard
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...