March 26Mar 26 Menjaju se zupčanici pozadi kad i lanac često, jer se zupčanici troše zajedno sa lancem. Dok su upareni sve radi, kad se stavi novi lanac krenuće da preskače. Može da se spreči redovnijim čišćenjem, jer se i lanac i zupčanici više troše kad su prljavi, kao i menjanjem lanca na vreme. Kad se nosi u servis ima smisla da se zameni i ne dolazi dva puta. Ako se redovno vozilo i nije menjalo 10 godina treba da se menja zajedno.8000 je dosta mada zavisi šta je stavljeno. Neke jeftinije komponente su u rangu 20-30 evra sve zajedno. Zamena zupčanika je jedna od jednostavnijih stvari mada treba prvo videti šta se ima, ako je stariji bicikl. Alat za sve to sve skupa košta ispod 30-40 evra i to dobar alat, pa bi se isplatilo već posle prvog menjanja :-). Edited March 26Mar 26 by Venom
March 26Mar 26 9 hours ago, Djuro said:Smart trainer?Koji?Ovaj. Uzeo sam ga u koroni, bio je nekih 350€. Verujem da je u ostatku planete jeftiniji. Iz moje amaterske perspektive, jedina mana mu je što ne može da simulira otpor veći ekvivalentan nagibu od 10%.I ne meri kadencu, ali za to sam uzeo posebni odašiljač od 20ak€, super radi.
March 26Mar 26 1 hour ago, Venom said:8000 je dosta mada zavisi šta je stavljeno. Neke jeftinije komponente su u rangu 20-30 evra sve zajedno. Zamena zupčanika je jedna od jednostavnijih stvari mada treba prvo videti šta se ima, ako je stariji bicikl. Alat za sve to sve skupa košta ispod 30-40 evra i to dobar alat, pa bi se isplatilo već posle prvog menjanja :-).bila je zamena oba zupcanika,lanac(4.500) i ostatak je kompletan veliki servis koji valjda nikad nisam radila sad je kao nov Edited March 26Mar 26 by ivy
March 26Mar 26 7 minutes ago, ivy said:bila je zamena oba zupcanika,lanac(4.500) i ostatak je kompletan veliki servis koji valjda nikad nisam radilasad je kao nov To je onda ok, uživaj.
March 26Mar 26 Da, i ako te ne mrzi baci se na održavanje malo. 10ak minuta mesečno može bitno da utiče na longevity svih tih komponenti. Iskaču mi temu izazovi sa setovima za održavanje, ali još uvek sam odan navlačenju stare sportske čarape na ruku i četkici za zube.
March 26Mar 26 da,znam da bi trebalo..on mi je osnovno sredstvo prevoza ..moj bicikl je star 27god i nije se nikad ozbiljnije pokvario..jednom mi je pukla zbica na tocku,jednom je otisla pedala i jednom kocnice i sad je najzad popustio zupcanik..inace sam ja njemu u sve te godine stavila blatobrane,zakrivljeni korman,drumske gume skupe sa onim zadebljanjem protiv busenja,korpu,parktreger i bisage...ne lici na originalnog sebe Edited March 26Mar 26 by ivy
March 26Mar 26 Da li neko ima ideju gde bih mogao da odnesem češki favorit star 54 godine na sređivanje? Ćale ga je kupio kada je imao 15 godina i zadržao je izvorno stanje gotovo u potpunosti (neki nebitni delovi nisu originalni, tipa pakne za kočnice i slično), pa bih voleo da ga neko sredi uz upotrebu originalnih delova.
March 26Mar 26 Ne verujem da će neko hteti. Moj ćale je odneo moj BMX s početka devedesetih u lokalnu radnju i dobio odgovor da se ne zajebava s tim. Možda neke delove ne možeš da dobiješ uopšte, a ne originalne. Promenili su se standardi.
March 26Mar 26 2 hours ago, kralj said:Da, i ako te ne mrzi baci se na održavanje malo. 10ak minuta mesečno može bitno da utiče na longevity svih tih komponenti. Iskaču mi temu izazovi sa setovima za održavanje, ali još uvek sam odan navlačenju stare sportske čarape na ruku i četkici za zube.1 hour ago, ivy said:da,znam da bi trebalo..on mi je osnovno sredstvo prevoza ..moj bicikl je star 27god i nije se nikad ozbiljnije pokvario..jednom mi je pukla zbica na tocku,jednom je otisla pedala i jednom kocnice i sad je najzad popustio zupcanik..inace sam ja njemu u sve te godine stavila blatobrane,zakrivljeni korman,drumske gume skupe sa onim zadebljanjem protiv busenja,korpu,parktreger i bisage...ne lici na originalnog sebe To je druga strana medalje održavanja. Održavanje pomaže, ali ako izgura 27 godina bez održavanja i na kraju te košta 8000 da se sredi, onda se isplatilo ne trošiti vreme na održavanje.
March 26Mar 26 1 hour ago, napadaj said:Da li neko ima ideju gde bih mogao da odnesem češki favorit star 54 godine na sređivanje? Ćale ga je kupio kada je imao 15 godina i zadržao je izvorno stanje gotovo u potpunosti (neki nebitni delovi nisu originalni, tipa pakne za kočnice i slično), pa bih voleo da ga neko sredi uz upotrebu originalnih delova.Bio je za te delikatne stvari izvesni Željko, imao je servis na stadionu JNA, moguće da je to ustvari bio servis biciklističkog kluba. Sve je mogao da nabavi i utegne.Sad, koliko se sećam bolovao je od MSa, sumnjam da još uvek radi.
March 26Mar 26 6 minutes ago, Venom said:To je druga strana medalje održavanja. Održavanje pomaže, ali ako izgura 27 godina bez održavanja i na kraju te košta 8000 da se sredi, onda se isplatilo ne trošiti vreme na održavanje.Gledam na to kao na terapiju.Mislim, meni znači kada je sve podmazano i naštelovano, da ne brabonja i ništa da ne cijuče. Bukvalno drugi sport. Ali, naravno, tema je preširoka i u okviru nje ima svakakvih afiniteta i konteksta.Moj je napunio 20. Prva generacija pristupačnijih karbonaca. Ide kao strela i dan danas.
March 26Mar 26 2 hours ago, napadaj said:Da li neko ima ideju gde bih mogao da odnesem češki favorit star 54 godine na sređivanje? Ćale ga je kupio kada je imao 15 godina i zadržao je izvorno stanje gotovo u potpunosti (neki nebitni delovi nisu originalni, tipa pakne za kočnice i slično), pa bih voleo da ga neko sredi uz upotrebu originalnih delova.a očekuješ da servis ima originalne delove ili ćeš ih ti nabaviti ? možda to bolje van sezone, ili kad se malo zaleti sezona, sad su svi prebukirani poslom
March 26Mar 26 Hvala na odgovorima.Pada mi na pamet da pišem direktno Česima, mada kapiram da bi to planinarenje koštalo besmisleno mnogo.
March 26Mar 26 raspitaj se po biciklistickim klubovima. Oni najbolje znaju ko se time bavi. Ima takvih majstora ohoho, svugde.
March 30Mar 30 Četrdeset i više godina me služio stari Unis SPRINT desetobrzinac, došlo vreme da mu se produži život, za tri dana restauriran i konvertovan na gradski single speed.Ćeraćemo se mi još... Edited March 30Mar 30 by Pegin
Create an account or sign in to comment