Jump to content
IGNORED

Bicikl


Delija67

Recommended Posts

3 hours ago, Jesper23 said:

Ima neko savjet za kupovinu bicikla polovnog ili novog. Supruga hoće da piči sa njim na posao, pa joj nešto ganjamo, kakav ram, brzina, dža bu (ravno je sve, nema nekih uzvišenja). Ja baš ideju nemam

 

Zavisi gde si i kakav ti je izbor. Možemo da teoretišemo ovde u prazno jer ima desetine ili stotine mogućnosti, ali ako ne možeš da dođeš do toga džaba. Druga stvar je i koliko hoće da se otvori: nov bajs može da izabere kakav hoće, polovan zahteva par kompromisa ali manje košta i manje boli ako ga ukradu. Treća stvar je koliko je udaljen taj posao - cenim da je par kilometara lakše vožnje.

 

Ovako napamet rekao bih da prioritet treba da bude komfor. Ima raznih bicikala, ali ne sediš isto na svakom. Na jednom kraju spektra sediš gotovo uspravno, na drugom se poviješ napred da bi bio što brži i naravno gomila varijanti između toga.

 

Neki uopšteni saveti:

* komfor na prvom mestu

* odgovarajuća veličina rama. veličina točka/gume nije presudna, ram isto ima veličinu ili kao xs-xl ili u centrimetrima

* sve što prolazi kao gradski bicikl uglavnom ima osnove tipa blatobrane, ali eto obrati pažnju i na to

* svetlo je ok ali u najgorem slučaju možeš da dodaš LED svetlo sa punjivom baterijom. Klasičan dinamo koji ide po točku uglavnom crkne kad tad i ne radi kad je mokar, dinamo u osovini točka je najbolje rešenje ali donekle skuplja opcija (mada danas ništa posebno)

* da se ne zaluđuješ kvalitetom komponenti, Shimano recimo ima različite klase, ali za laganu gradsku vožnju je sve iznad prve trećine potpuno nepotrebno.

Link to comment

Uz napomenu da nemam direktna iskustva sa Decathlon biciklima ali njihova roba je uglavnom makar ok i postoje i u Srbiji i u inostranstvu, ciljao bih nešto ovog tipa

 

https://www.decathlon.rs/gradski-bicikli/306088-37632-gradski-bicikl-s-niskim-ramom-elops-540.html#/demodelcolor-8556297/demodelsize-200sm

 

gradski-bicikl-s-niskim-ramom-elops-540.

 

Sviđa mi se:

* komforna pozicija za gradsku vožnju 

* Hub gear, ne znam kako se zove na srpskom. Nije onaj uobičajeni sistem sa brzinama gde se lanac pomera, nego su brzine integrisane u točku. Prednost toga je što može bez problema da se postavi zaštita preko lanca (na slici) pa nećeš da se uprljaš na putu do posla. Takođe nema šta da se održava, može da vozi na hiljade i hiljade kilometara i kad jednom ode to je to, ali do tada može da se vozi jako dugo. Shimano Nexus je na ovom što je solidan entry level nivo. Možeš da menjaš brzine dok stojiš što je zgodno ako ti se upali crveno

* dinamo u prednjem točku

* oprema tipa nogara što je bitno u gradu kad nemaš gde da nasloniš bicikl

* tri veličine rama, pa mora manje da se se mozga koji je pravi 

 

Mane:

* bicikl je veoma težak ali to za ovo što si opisao (nema brda itsl) nije toliki problem. 

* generalno koliko para toliko muzike, sumnjam da je recimo korpa neki poseban kvalitet (uglavnom nisu i kad su bolje korpe, jednom se prevrne bicikl i imaš deformisanu korpu)

 

Napominjem opet da nemam konkretno iskustvo sa ovim biciklom 

Link to comment

Rekao sam nešto tog tipa. Predložio si isti tip. Većina mojih bicikala su kupljeni polovni tako da nemam problem s tim. Napisao sam i da je to bezbolnija varijanta i zbog cene i eventualne krađe.

  • +1 2
Link to comment
32 minutes ago, Venom said:

Rekao sam nešto tog tipa. Predložio si isti tip. Većina mojih bicikala su kupljeni polovni tako da nemam problem s tim. Napisao sam i da je to bezbolnija varijanta i zbog cene i eventualne krađe.

 

Ma OK, nego mi delovalo suludo skupo.

Link to comment

Iskreno ne verujem da bih nov kupovao za mnogo manje. Bilo je ranije po tipa supermarketima da se uzme za oko 150, ali jasno je da od toga nema puno vajde. Imao sam kolegu koji je rekao da samo takve kupuje i baca posle tri godine, jer je ranije vozio bolji koji je svejedno zardjao od soli koju bacaju po putu. U tom smislu validna strategija, ako je to ono što hoćeš. Za male pare lično samo polovan. 

  • +1 1
Link to comment

Pa i polovan nije za male pare ako hoces dobar bajs. Kljucno je koji budzet i kakav je teren.

 

Gradska voznja, par km ce i neki capriolo fazon iz izloga valjati 5 god.

Edited by kipo
Link to comment

Mislim da za 300e može da se uzme solidan polovan bajk, koji će biti dosta dugovečniji od novog Capriola. Naravno, pod uslovom da se izabere kako treba.

  • +1 3
Link to comment
16 hours ago, Jesper23 said:

Ima neko savjet za kupovinu bicikla polovnog ili novog. Supruga hoće da piči sa njim na posao, pa joj nešto ganjamo, kakav ram, brzina, dža bu (ravno je sve, nema nekih uzvišenja). Ja baš ideju nemam

Ja sam prošlo leto uzeo polar strada u planet bajku: https://planetbike.rs/bicikl-polar-strada-grey-black.html

 

Bio je 32.000. Osnovna namena je da da bude zajednički gradski bajk, ali da prvenstveno supruzi odgovara. Dobra stvar je što je lagan, tako da i ona može bez problema da ga popne i spusti na drugi sprat. Ja sam pregazio dosta sa njim baš i vrlo sam zadovoljan. Nervira me jedino dizajn kočnica, jer su nekako bespotrebno velike i baš moram da se potrudim da ne zakačim zid ili vrata pri manevrisanju. 

 

Vidim i da su popularni baš, dosta ih viđam po gradu. E sad što se tiče cene, verujem da se može naći mnogo bolji polovan bajk. Ja sam tražio nešto polovno, ali pošto se ne razumem, a nisam hteo za ovakav bajk smarati one koji se razumeju, odlučio sam da mi je ovo ok cena kad uzmem sve u obzir. 

Link to comment

@Venom @JozoMujica @smooth.Op

 

Hvala svima na više nego detaljnim savjetima, recimo blatobran mi nikada ne bi pao na pamet da pogledam da li ima, a u suštini osnovna oprema jbt. Isključivo gradska vožnja od 2-3 kilometra u jednom pravcu i povratak isto toliko, imaju označene biciklističke staze, nema nekog grubog terena ili makadama. Težina nije mnogo bitna obzirom da imamo ostavu za bicikle u suterenu zgrade gdje nam je i garaža, tako da ne mora da ga vuklja po stepenicama već ga izvadi iz ostave i pravo na biciklističku stazu. Treba joj ona zaštita sa strane obzirom da voli haljine, ali to može i kupiti. Poznajem i aj površno materiju, ali se vidi na biciklu brate da li je pohaban ili nije.

 

https://olx.ba/artikal/60519749

 

Ovaj djeluje top, hoće čovjek za 250 eura.

Link to comment
57 minutes ago, Jesper23 said:

@Venom @JozoMujica @smooth.Op

 

Hvala svima na više nego detaljnim savjetima, recimo blatobran mi nikada ne bi pao na pamet da pogledam da li ima, a u suštini osnovna oprema jbt. Isključivo gradska vožnja od 2-3 kilometra u jednom pravcu i povratak isto toliko, imaju označene biciklističke staze, nema nekog grubog terena ili makadama. Težina nije mnogo bitna obzirom da imamo ostavu za bicikle u suterenu zgrade gdje nam je i garaža, tako da ne mora da ga vuklja po stepenicama već ga izvadi iz ostave i pravo na biciklističku stazu. Treba joj ona zaštita sa strane obzirom da voli haljine, ali to može i kupiti. Poznajem i aj površno materiju, ali se vidi na biciklu brate da li je pohaban ili nije.

 

https://olx.ba/artikal/60519749

 

Ovaj djeluje top, hoće čovjek za 250 eura.

 

Deluje k'o nov, to je onaj Decathlonov novi što sam linkovao. Jedino pogledaj veličinu rama, ovde je L, Decathlon preporučuje L of 175cm. Mada je to samo okvirno i individualno.

Link to comment
5 minutes ago, Venom said:

 

Deluje k'o nov, to je onaj Decathlonov novi što sam linkovao. Jedino pogledaj veličinu rama, ovde je L, Decathlon preporučuje L of 175cm. Mada je to samo okvirno i individualno.

L je veličina rama.

 

https://olx.ba/artikal/62439061

 

Kakav je ovaj? Mogao bih zamjeniti za stari uz dplatu, djeluje korektno.

 

https://olx.ba/artikal/61866019

 

Uglavnom neka bira između te tri opcije, sve djeluju pristojno.

Link to comment
10 minutes ago, Jesper23 said:

L je veličina rama.

 

https://olx.ba/artikal/62439061

 

Kakav je ovaj? Mogao bih zamjeniti za stari uz dplatu, djeluje korektno.

 

https://olx.ba/artikal/61866019

 

Uglavnom neka bira između te tri opcije, sve djeluju pristojno.

 

Generalno to je sve niža srednja klasa, sve komponente su manje više standardne i nema tu mnogo razlike. Kod polovnih je glavna razlika koliko su voženi i u kakvom su stanju. Alu ram je teoretski lakši ali ram je samo deo ukupne težine. Sve u svemu ne bih mnogo razbijao glavu. Gledao bih:

 

1) koji mi je bolji u vožnji 

2) koji mi se više sviđa 

3) cena

 

Najjeftiniji mogući koji je još u ok stanju je isto dobra ideja ako je ionako samo za probu. Ako se predomisli i završi u garaži, bolje da potroši manje para nego više. Ako joj se svidi videće šta joj smeta i šta joj se sviđa i može posle da kupi neki bolji za narednih 20 godina.

  • +1 2
Link to comment
9 hours ago, kipo said:

Pa i polovan nije za male pare ako hoces dobar bajs. Kljucno je koji budzet i kakav je teren.

 

Gradska voznja, par km ce i neki capriolo fazon iz izloga valjati 5 god.

 

Zavisi gde si i koliko ti se žuri. Recimo kupio sam pre tri godine full suspension MTB u super stanju za 700e, nov je bio verovatno oko 1600. Provozao malo, skapirao da me ne zanima i prodao sad skoro opet za 700, još sam par sitnica popravio. Lik koji ga je kupio bi za nov danas dao ne ispod 2 hiljade verovatno i više, doduše dobio bi nešto moderniji bicikl. Ali osim toga je dobio skoro pa nov bicikl za trećinu cene.

 

Isto pre par godina sam kupio ovakav na slici dole za 170. Jedna je veličina rama pa je zgodno kad imam neke goste, a i uvek sam hteo da imam beach cruiser. Komponente su prosek, ali me kvalitet rama, lak i detalji prilično iznenadio, za 170e super bicikl. Još ga je tip vozio manje više samo na odmoru. Nov je bio mislim oko 700e.

 

71hQf0lcFNL._AC_UF894,1000_QL80_.jpg

 

 

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...