Jump to content
IGNORED

kurs dinara


bup

Recommended Posts

Zašto guverner Vladi objašnjava monetarnu politiku preko medija? :huh:

GUVERNER: DRžAVA TREBA DA ?POVUČE? šTO VIšE DEVIZA IZ INOSTRANSTVA BEOGRAD ? Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić izjavio je danas da bi bilo dobro da država ?povuče? što više deviza iz inostranstva, bilo putem privatizacije ili od međunarodnih finansijskih institucija, kako bi se povećanom ponudom smanjio pritisak na kurs dinara. ?Poslednjih nekoliko dana ima mnogo veće tražnje za devizama nego što je bila ponuda, bilo bi dobro da se mnogo više uradi na strani ponude, bilo da je to privatizacija, zaduživanje države ili zaduživanje privatnog sektora u inostranstvu?, rekao je Jelašić novinarima. ?Jedno je očito, danas je taj kapital u inostranstvu mnogo skuplji i ima ga mnogo manje nego pre nekoliko meseci?, ukazao je on. Guverner je naglasio da je veoma važno da država ?povuče? sva sredstva koja može, pre svega od privatizacije NIS-a i eventualnih drugih privatizacija, kao što je ?Telekom?, zatim sredstva koja su odobrena Srbiji a nisu povučena, od Evropske investicione banke, Svetske banke, EBRD, da se i ?tako automatski poveća ponuda deviza, što bi sigurno doprinelo da se pritisak na dinar smanji?.
Link to comment
  • Replies 668
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • čekmeže

    48

  • žaro

    27

  • Muwan

    26

  • yolo

    25

Top Posters In This Topic

Званични средњи курс за дан 28.01.2009: 96.3388Otisao je gore za cca 65 para. Indikativni je bio jos veci, verovatno je NBS intervenisala.Ako ovako nastavi, brzo ce doci do 100

Link to comment
Званични средњи курс за дан 28.01.2009: 96.3388Otisao je gore za cca 65 para. Indikativni je bio jos veci, verovatno je NBS intervenisala.Ako ovako nastavi, brzo ce doci do 100
Iskreno ne bih se iznenadio ni da kurs dodje do 120 (ovo govorim na oslovu slobodne i na podatcima nezasnovane procene). Jedino sto moze trenutno da uspori pad dinara je injekcija u NIS. Ali ako kriza potraje i predje i u sledecu 2010 (sto i nije totalno nerealna opcija) moguc je period osetnog pada dinara.
Link to comment

Ajmo sada ovako...Danima u mom gradu pokusavam da nadjem inkove za stampac pixma 4500 canon, danima mi stoje dve PS3 masine u GMC-u (glavni uvoznik za PS konzole za Srbiju) na popravci (laserske glave) a jedini odgovor iz ovih firmi je da glavni dobavljaci nece da uvoze robu na kurs od 97 dinara za euro.Prodavnice racunara nemaju mogucnosti da sklope postenu konfiguraciju jer su magacini glavnih uvoznika prazni...Po ovakvim reakcijama, bar sto se tice tehnike, reklo bi se da je euro malo prebacio pravu vrednost... :unsure:

Edited by leDu liDebe
Link to comment
Ajmo sada ovako...Danima u mom gradu pokusavam da nadjem inkove za stampac pixma 4500 canon, danima mi stoje dve PS3 masine u GMC-u (glavni uvoznik za PS konzole za Srbiju) na popravci (laserske glave) a jedini odgovor iz ovih firmi je da glavni dobavljaci nece da uvoze robu na kurs od 97 dinara za euro.Prodavnice racunara nemaju mogucnosti da sklope postenu konfiguraciju jer su magacini glavnih uvoznika prazni...Po ovakvim reakcijama, bar sto se tice tehnike, reklo bi se da je euro malo prebacio pravu vrednost... :unsure:
Sto se tice tehnike to je posledica ovdasnjeg mentaliteta, da ako se na robi ne zaradi 100% ulozenog onda se ne isplati uvoziti. U principu se slazem da ovaj kurs ne odgovara uvoznickom lobiju. Ali za njih me nesto i nije briga. Pokusacu da dam svoje vidjenje stvari. U pogeldu kursa dinara, u decembru 2004. godine bio izmedju 75 - 78 dinara za 1 EUR. U medjuvremenu su prosle 4 godine u toku kojih smo imali inflaciju najmanje izmedju 7% i 13% (nemam precizne podatke sada, a mrzi me da trazim) godisnje, sto znaci da je za pomenute cetiri godine inflacija zbirno bila izmedju 40-50%. Ipak nominalni kurs dinara se dugo drzao na izmedju 75-80 dinara. Sta to u praksi znaci? Znaci da su strani proizvodi u Srbiji pojeftinili 50% preracunato sa nominalnog na realni kurs sa jedne strane, a takodje znaci da su domaci proizvodi poskupeli u inostranstvu za 50% u realnim okvirima. To je imalo negativan uticaj na nas ionako obogaljen izvoz, a sa druge strane pozitivan uticaj na nas uvoz. I nije mi uopste iznenadjujuce sto sada uvoznici nece da uvoze robu jer su oni navikli na "povlasceni" polozaj do kojeg su dosli zahvaljujuci po mnogima, nerealnom kursu dinara. Ako na nominalni kurs od 75 -78 dinara, dodamo izmedju 40% i 50% procenjene inflacije (nemam precizan podatke) dodjemo do toga da bi realan nominalni kurs dinara trebao da bude negde izmedju 105-120 dinara. Ja ne vidim da je nasa ekonomija bitno napredovala od pocetka 2005 da bi to znacajno uticalo na kurs (tu mislim na strukturu izvoza, dotok kapitala itd...) a sa druge strane kurs je odrzavan na jednom za privredu i izvoz nerealnom nivou, najvise zahvaljujuci novcu od privatizacije. Sada kada nema vise sta da se prodaje, a kapital iz inostrastva slabo dotice, ono sto se desava je peglanje nominalnog kursa na i uskladjivanje sa realnom vrednoscu dinara, ili kako ja to zovem desava se "ekonomsko osvescenje" koje je posledica sto lose politike vlade u prethodnom periodu (May Day je vec objasnila deo vezan za ogromnu javnu potrosnju), i loseg stanja u srpskoj privredi. Kriza je to pogurala, ali moja je procena da bi se to svejedno desilo samo ne bi bilo tako drasticno i mozda bi efekti bili blazi. Edited by mobio
Link to comment
sto znaci da je za pomenute cetiri godine inflacija zbirno bila izmedju 40-50%.
Inflacija se ne sabira, vec mnozi, mada za ovako kratak period nije mnogo drugaciji rezultat.
Link to comment
Inflacija se ne sabira, vec mnozi, mada za ovako kratak period nije mnogo drugaciji rezultat.
Pa nisam bas objasnjavao racun, samo sam rekao da je moja procena da je zbirna (mislio sam kumulativna) inflacija bila izmedju 40 - 50% za cetiri godine. Rekao sam takodje da ne tvrdim kategoricki da je to ispravno jer nemam sve podatke, ali ugrubo mislim da nisam daleko od istine. Koriscenjem jednog od standardnih metoda (CPI npr.) se lako moze izracunati kolika je inflacija za vremenski period od kraja 2004. do danas. U svakom slucaju mislim da to ne menja znacajno sustinu mog prethodnog posta, jer kao sto rekoh moja procena iako je gruba mislim da nije nerealna. A ako treba da objasnim racun i kako sam dosao do ove procene vrlo rado... Edited by mobio
Link to comment
Pa nisam bas objasnjavao racun, samo sam rekao da je moja procena da je zbirna (mislio sam kumulativna) inflacija bila izmedju 40 - 50% za cetiri godine. Rekao sam takodje da ne tvrdim kategoricki da je to ispravno jer nemam sve podatke, ali ugrubo mislim da nisam daleko od istine. Koriscenjem jednog od standardnih metoda (CPI npr.) se lako moze izracunati kolika je inflacija za vremenski period od kraja 2004. do danas. U svakom slucaju mislim da to ne menja znacajno sustinu mog prethodnog posta, jer kao sto rekoh moja procena iako je gruba mislim da nije nerealna. A ako treba da objasnim racun i kako sam dosao do ove procene vrlo rado...
Nisam ni komentarisao ostatak tvog posta, jer se u sustini slazem sa iznetim. Zbirno mi je bio pogresan izraz (poslednji put kada sam uzimao matematiku na srpskom predstavljao je sabiranje, barem koliko ja pamtim).
Link to comment
Nisam ni komentarisao ostatak tvog posta, jer se u sustini slazem sa iznetim. Zbirno mi je bio pogresan izraz (poslednji put kada sam uzimao matematiku na srpskom predstavljao je sabiranje, barem koliko ja pamtim).
Pa koliko sam ja mogao da shvatim ekonomija nije fizika u smislu da se zahteva apsolutno terminoloska preciznost. U svakom slucaju ni zbirno nije bas toliko neprecizno, jedino sto je rec o operaciji u kojoj ucestvuje i inflacija u procentima - recimo hipoteticki da je bazna godina 2004 u kojoj je CPI 100 i da je inflacija bila konstantna 10% p.a. onda ce CPI u 2008 biti 100 +0.1*100 + 110 * 0.1 + 121 *0.1 + 133.1*0.1 = 146.4 ,ako je racun na brzinu tacan ,sto daje inflaciju od (146.4 - 100)/100 = 0.464 = 46.4%. Eto to sam podrazumevao pod terminom zbirna. Inace terminoloska preciznost na srpskom kada je ekonomija u pitanju nije mi jaca strana, jer sam obrazovanje u toj oblasti sticao drugde. Izvinjavam se zbog te nepreciznosti ali nadam se da sam sada razjasnio sta sam hteo reci.
Link to comment
Aj nadji neki rad o elasticnosti inflacije, tj. koliko ubacenog novca zavrsi u stopi inflacije.
za bghost-a:
...Drugo, jel bi mogla da mi posaljes neki najapdejtovaniji rad gde pise koja jeelasticnost nase inflacije na promenu deviznog kursa. Trebala bi mi ta brojkabas, a cini mi se da je Zorica pominjala da je to drljala....
ovo je poslednje ocenjivano...do kraja 2008 je oko 0.21 (kao orijentacija, do polovine 2006 je bilo oko 0.36)
Link to comment
  • 10 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...