Jump to content
IGNORED

Dobri i loši komentatori


Recommended Posts

Daleko od toga da branim bilo koga od komentatora (pu, pu, pu) ali koliko pamtim "nepravilan ekran" je pojam iz knjige pravila košarke u prevodu majstora iz KSS (mislim da je u pitanju Mažić mada nisam 100% siguran ko je od sudija prevodio FIBA pravila) tako da, zvuči glupo, ali nije neispravno, tačnije to je termin u zvaničnoj upotrebi.

Link to comment
Kakav... ekran? Screen? :blink:Kao, kretanje u bloku = nepravilan ekran? Koji to nesrećnik koristi taj izraz?
Upravo tako, mada je situacija konfuzna, postoji razlika između "ekrana" i "blokiranja" koja se u pravilima malo razlikuje od onog što mi zovemo "blok"Evo izvoda
33.7 Ekran: pravilan i nepravilanEkran je pokušaj da se uspori ili spreči protivnik bez lopte, da dođe do željenogpoložaja na terenu za igru.Ekran je pravilan kada je igrač koji postavlja ekran protivniku:• Bio nepokretan (unutar svog cilindra), kada dođe do dodira.• Imao obe noge na podu, kada dođe do dodira.Ekran je nepravilan kada se igrač koji postavlja ekran protivniku:• Kreće, kada dođe do dodira.• Ne postavlja na dovoljnom rastojanju, pri postavljanju ekrana izvan vidnogpolja nepokretnog protivnika, kada dođe do dodira.• Ne obazire na elemente vremena i rastojanja kod protivnika u pokretu, kadadođe do dodira.Ako igrač postavlja ekran unutar vidnog polja nepokretnog protivnika (spreda ilibočno), može da ga postavi onoliko blizu protivnika koliko želi, pod uslovom danema dodira.Ako se ekran postavlja izvan vidnog polja nepokretnog protivnika, igrač koji gapostavlja mora da dozvoli protivniku da napravi jedan (1) normalan korak kaekranu, a da ne dođe do dodira.Ako je protivnik u pokretu, primenjuju se elementi vremena i rastojanja. Igračkoji postavlja ekran mora da ostavi dovoljno prostora, tako da igrač kome seekran postavlja ima mogućnost da ga izbegne zaustavljanjem ili promenompravca.Zahtevano rastojanje nije nikada manje od jednog (1) i nikada veće od dva (2)normalna koraka.Igrač kome je ekran postavljen pravilno, odgovoran je za svaki dodir sa igračemkoji je postavio ekran.33.8 ProbijanjeProbijanje je nepravilan lični dodir, sa ili bez lopte, guranjem ili kretanjem u torzoprotivnika.33.9 BlokiranjeBlokiranje je nepravilan lični dodir koji sprečava napredovanje protivnika sa ilibez lopte.Igrač koji pokušava da postavi ekran, čini grešku blokiranja, ako dođe do dodiradok se on kreće, a njegov protivnik je nepomičan ili se povlači od njega.Ako igrač zanemaruje loptu, okreće se licem ka protivniku i menja položaj onakokako se protivnik pomera, on je prvenstveno odgovoran za svaki dodir koji sedogodi, osim ako su uključeni drugi činioci.Izraz „osim ako su uključeni drugi činioci” odnosi se na namerno guranje,probijanje ili držanje od strane igrača kome se postavlja ekran.Pravilno je kada igrač ispruži ruku(e) ili lakat(ove) izvan svog cilindra prilikomzauzimanja položaja na podu, ali mora da ih vrati unutar cilindra, kada protivnikpokuša da prođe. Ako se ruka(e) ili lakat(ovi) nalazi izvan cilindra i dođe dododira, to je blokiranje ili držanje.
Loše zvuči, ali je ispravno
Link to comment

Lepo je što si nam našao isečak iz knjige, petica za trud, ali ja nikad nisam čuo nekoga ko se bavi košarkom da je ikad rekao ekran. Postavi ekran, ekranizuj ga kod kapice... Jebem li ga, cenim da bih tako nešto zapamtio.

Link to comment

Jbg, i sudije se bave košarkom. Ovo je (zvanična) sudijska terminologija, prije nego igračka. Baš radi ove razlike (ekran/blok) je i uvedena ova terminologija (mada vrlo nesretan prevod po mom mišljenju). Naravno da i ja koristim izraz "blok" ali nije neispravno ovo. Ko zna, možda i "prestup" za ofsajd i "zaustavno vreme" umjesto "stoppage time" Taštinog osmehaTM uđu u pravila FSS. A bio sam na jednom seminaru gdje Jovčić koristi ovaj izraz, a nije da baš ne zna ništa o košarci.

Link to comment

Ne sećam se ni da mi je neki sudija nekad rekao da sam izgurao igrača iz ekrana, ali ajde ako kažeš da je to sudijska terminologija da se ne raspravljam jer o tome ne znam baš puno. Na kraju krajeva, to i nema mnogo veze sa našom raspravom. Počeli smo od toga da je malo glupo koristiti takve izraze u prenosu.

Link to comment

I Stojanović polako uvodi košarkašku terminologiju u svoje prenose. Tako smo posle odbrane čovjeka i zonske odbrane maločas čuli da Real napada licem.Statističar je imao krupan propust večeras kada je izjavio da je ovo prvi put u istoriji Lige šampiona da su svi prvoplasirani u grupama prošli dalje, iako je Bajern sinoć ispao. Pitam se koliko su njegovi kurioziteti inače vjerodostojni.

Link to comment

Sad je car na OBN (ne onaj pjesnik, već onaj "play-by-play") izjavio nešto fantastično, metafizički - Ono što je možemo reći je da Dinamu (iz Kijeva) gol donosi gotovo sigurno prolazak dalje, pogotovo ako je rezultat 0:0 vjerovatno su u depresiji što ĐekoTM ne igraInače, ko je ovaj majstor na B92, vidim da je Acina škola, neshvaćeni poeta

Edited by NekoIzMase
Link to comment
Sad je car na OBN (ne onaj pjesnik, već onaj "play-by-play") izjavio nešto fantastično, metafizički - Ono što je možemo reći je da Dinamu (iz Kijeva) gol donosi gotovo sigurno prolazak dalje, pogotovo ako je rezultat 0:0 vjerovatno su u depresiji što ĐekoTM ne igraInače, ko je ovaj majstor na B92, vidim da je Acina škola, neshvaćeni poeta
U pitanju je Zoza Panjkovic urednik sportskog programa pomenute televizije
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...