Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Pre bih sebi zdrav zub izvadio, nego nekog ko se zove Kosta, dozivao Kosto.

Inace ne reagujem, ko kako hoce neka zove. Mada mi uvek u stomaku nesto zaigra kad paso i svastika cerkicu zovu Nadjo.

Da postoji neka zena koja se zove Kooosta, moze onda Koooosto. Musko ime Kosta nema nikakav dugouzlazni akcenat.

Link to comment

meni ovo kosto, kosta budi lose uspomene na osnovnu skolu i nastavnicu srpskog koja se uvek teatralno obracala milosu, sa: milosUUU i insistirala da ne moze "milose" i mi bismo uvek tu ispali glupi. danas znam bolje od toga :D

 

ima i deana i dean, umesto dejana i dejan, vise u kroejsi nego u srbiji. 

 

Edited by darling
Link to comment

ništa kao nepismena učiteljica. 

bilo je masa tih obrazovnih radnika™ sa nekakvim nakaradnim izrazima. 

u glavi mi neka što je mesto špicasto govorila špičasto. sa ove distance to je neko hlaaadno mesto. 

Link to comment
3 minutes ago, nisam ja said:

ništa kao nepismena učiteljica. 

 

 

ja znam uciteljicu koja ne razlikuje č i ć, to manje vise, mnogo mi je zanimljivije kako za tries godina radnog staza nije uocila da je najveca verovatnoca da se u srbiji prezime zavrsava na ć, u njenim spiskovima dzaka nepogresivo č :D

 

Link to comment

aaaa kod nas je bio Džever koga je neka nepismenjakuša zvala Džafer :D 

Što je posebno zabavno kad znaš da je Džafer poznati kokičar na limanu. mukica je istakao na (polomljenom) izlogu u martu '99. da je on goranac i da ga se ne dira. 

 

još mi nešto sevnu sad al i izvetri brzo... setiću se. 

Link to comment
11 minutes ago, radnik said:

Pre bih sebi zdrav zub izvadio, nego nekog ko se zove Kosta, dozivao Kosto.

Inace ne reagujem, ko kako hoce neka zove. Mada mi uvek u stomaku nesto zaigra kad paso i svastika cerkicu zovu Nadjo.

Da postoji neka zena koja se zove Kooosta, moze onda Koooosto. Musko ime Kosta nema nikakav dugouzlazni akcenat.

Kosta, Goca i Boža su u istoj grupi, mislim izgovori te reci (evo ti jos pa uporedi: Neša, Pera, Iva (musko ime)). Osim ako je sada sve veci trend da se to ime akcentuje kao da je strano, dakle to neko kratko Kosta, u kom slucaju bi odgovaralo Kosta u vokativu.

 

Sta znam, ja sam u fazonu da ako vec zelim da govorim pravilno strani jezik, da je prirodno da zelim to i sa maternjim.

A naravno da ima reci i izraza koji su za razlicite prilike i okruzenja, van porodice i npr. sela ne koristim sve, neke ljudi ne bi ni razumeli.

Tako da na neke momente ne bih gledala kao da su do stila i da je okej da govori ko kako hoce, ima mnogo toga nepravilnog oko nas a na sta se malo ko obazire, valjda iz te neke letargije i tolerancije. Obicno se ne usudimo da ispravimo prijatelje kada nam necim paraju usi.

 

Ovaj slucaj sa imenom Mia - pa sta kazu roditelji, kako oni menjaju ime svog deteta kroz padeze? Valjda su razmislili pre nego sto su dali takvo jedno ime, koje se, cinjenica, ne uklapa bas u nas jezik. 

Link to comment
4 minutes ago, I*m with the pilots said:

Obicno se ne usudimo da ispravimo prijatelje kada nam necim paraju usi.

 

 

 

Kako se ti srećo zoveš?

Matija. 

Jao Mateja, divno ime. 

Ne, ja sam Matija. 

Da, da Mateja, dobro sam čula. 

 

opet ćeva, kale i kamen:

 

kak se zove bebo?

Matija. 

To je hrvacko. 

Ok. 

A može da bude i žensko hrvacko.

Ok.

Edited by nisam ja
Link to comment
4 minutes ago, I*m with the pilots said:

Kosta, Goca i Boža su u istoj grupi, mislim izgovori te reci

Izgleda da je tu problem :D ja ne izgovaram/akcentujem isto ove reci, Goca i Boza da, malo duze ovo "o", kod Koste pretrcim preko "o", nesto kao "skocih sa mosta" ovo mosta kao Kosta.

Link to comment
  • Krošek changed the title to Jezičke adoumice™
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...