Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Ne verujem da je ikad iko pomešao Jelenu i Helenu sa nekom životinjom niti sa državom. Ne verujem ni da savremeno uvo čuje vezu izmedju "Jelena" i "Elada"

Ta razlika je, sigurno, nastala ranije.

 

No, ono što je zanimljivo u pitanju je zašto se "Jelena" i "Helena" izgovaraju drugačije, pogotovo u ovim našim jezicima, koji su skloni da progutaju "h".

Link to comment
4 hours ago, darling said:

zasto se jelena i helena kod nas razlcito akcentuju?  

možda... zbog različitih puteva kojima su došli u naš jezik (helena je sa zapada vozom preko zagreba)... zbog različitih vremena kada su imena stigla (kada je helena pristigla u grad, jelena je uveliko postojala u svakom selu). pričam onako napamet. hint: ime milena se (možda) ne akcentuje svuda isto

Link to comment
1 hour ago, darling said:

u hrvatskoj znam nekoliko jelena i nekoliko helena i akcentuju se jednako. 

hmm ko zna kako se akcentovalo pre recimo 100 godina, da li je izgovor dalje svuda evoluirao isto, da li se na istoku zadržalo arhaično akcentovanje (zato što je ime retko, takoreći strano)...   možda će jezikoslovci dati sasvim treći odgovor, npr da helena (onako kako mi akcentujemo) nije stigla preko zagreba nego direkt vozom iz moskve

 

btw ja znam za dva (slična) akcentovanja imena jelena (ne umem ni da ispišem ni da objasnim u čemu je razlika)

 

edit: u svakom slučaju, vrlo zanimljiva zagonetka

Edited by Frile
Link to comment
29 minutes ago, Sara said:

Probaj sa dečak :/

 

lako je tako, cudi me da nisi rekla probaj sa devojka :D a treba mi resenje jezicke nedoumice. vidis da radim na unapredjenju jezika, ja sam nesto ko vuk karadzic, samo sto imam obe noge . :D

 

Link to comment
  • Krošek changed the title to Jezičke adoumice™
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...