Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

i sestorica duskoa su u problemu. 

 

 

zenska imena su postedjena ovih nedoumica, koliko sam izdumala. il sam nesto propustila?! 

Edited by darling
Link to comment

Da li posle pisanog Postovani i zareza ide veliko slovo u novom redu? Ja mislio da ne ide koleginica mi kaze da ide. Da ne trazim (a ne znam ni kako bih to i guglao sad) pre ce mi PPP ekspeeti pomoci :)

 

Ako sam komplikovano opisao, mislim na ovo:

 

Postovani Petre,

 

Da li u ovom redu ide malo d ili veliko D na pocetku reda?

Edited by Timmy
Link to comment

Primetio sam da ljudi koje smatram pismenim, uključujući i sebe, uglavnom pišu veliko slovo  :fantom:    Mada mislim da je to došlo  iz stranih pravopisa. Samo pazi da ne napišeš preključe u mailu, sve ostalo može  :) Izvini ako sam te pomešao s nekim

Link to comment

snesko belic u mnozini: sneskoi belici, sneski belici?

 

umalo se nisam slogirala kad sam videla da se fotosinteza pravilno pise foto-sinteza?!!??!!?

 

ja mislim da je to neka greska

 

procitao sam negde da ako foto- oznacava bukvalno svetlo onda je bez crte, a ako oznacava fotografiju onda je drugo "foto-" koje je prakticno shorthand za fotografiju i trebalo bi da se pise sa crticom (foto-radnja). to mi je izuzetno logicno

Link to comment

Evo sta kaze Klajn u Recniku jezickih nedoumica:

 

foto-: s crticom u spojevima kao foto-aparat, foto-reporter, foto-amater, foto-montaza; sastavljeno u spoju sa nesamostalnim elementima (fotografija, fotogenican, fototeka) i u recima gde znaci "svetlosni" (fotocelija, fotoelemenat, fotosinteza itd)

Edited by Nesh
Link to comment

Hm....a "Pravopis srpskoga jezika" (Matica srpska, 2011.)  kaže:

 

(a) spojeno: fotograf, fotografija, fototeka, fototopija

(b) sa crticom: foto-sinteza, foto-terapija,...

Edited by Lena
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...